BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Bonsaje z přírody
Chtěla bych vědět, ve kterém měsíci je nejlépe vyzvedávat stromky z přírody pro zasazení do kontejneru. Myslela jsem, že na jaře, teď jsem se kdesi v tomto poradníku dočetla, že na podzim. Je to stejné pro listnaté i jehličnaté stromy ?
Dana 10.10.05 11:39   počet reakcí: 3     poslední: 18.04.06 19:54
17.10.05 10:15 Aleš Přesazování z přírody
Obvykle se nic nezkazí při vyzvedávání stromků z přírody na jaře, těsně před rašením. Jehličnaté stromky se dají přesazovat i v srpnu a září, listnaté koncem září, říjnu nebo i začátkem listopadu (modříny se však chovají spíš jako listnaté). Vždy však platí zásada opatrnosti, zachování co největšího kořenového balu a v případě již starších rostlin i příprava obkopáním sezónu předem. Vyplatí se nespěchat. A zdůrazňuji, jako obvykle, před prvním přesazováním a snahou o pěstování sehnat si literaturu a studovat, studovat, .....
18.10.05 09:13 Homola Už to tady taky bylo
Ten předpodzimní sběr jehličnanů je myslím opravdu spíše pro zkušené, znalé růstových fází druhu. Pro začátečníky (a mě) doporučuji výhradně to jarní vyzvednutí.
18.04.06 19:54 Míla Bonsaje z přírody
Nejlepší je zeptat se vlastníka lesa - je to lesním zákonem zakázané - jinak na vyzvedávání \" jamadori\" není potřeba nic víc než čas a buď postupné obrývání, či zaškrcení kmínku páleným Cu drátem odpovídající síly a nad zaškrcením vytvořit dostatečné krytí hlínou a občas zalít ( při výletech) a tak po 2 letech lze stromek s novým koř. systémem odnést. U listnáčů je možné použít techniku vzdušného hřížení. Více v bonsai literatuře v knihkupectvích.