BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Samovypořádání se s napadením škůdci?
Mají pěstované bonsaje energii sami se vypořádat s napadením škůdci (např. sviluškami) i za cenu dočasné ztráty listů? Posílí se tím odolnost vůči opětovnému napadení? Je nutné používat ochranné postřiky? Ráda bych pěstovala odolné jedince, není-li to přání z oblasti nesplnitelných snů. Předpokládám, že může být napadení i jakýmsi tvarovacím zásahem, protože po opadu listů vyraší nové listy početněji a menšího tvaru.
Budu vděčná za vaše cenné zkušenosti, bonsajím oddaná pěstitelka.
Lenka 02.10.05 18:39   počet reakcí: 4     poslední: 25.10.05 16:07
Neobjevil se tu můj příspěvek, tak ještě jednou. Vzhledem k tomu, že bonsaje pěstujeme v extrémních podmínkách (velmi malé množství zeminy, možnost přehřívání zeminy, nebezpečí přísušků atd.), soustředil bych se na to, zajistit rostlině co nejlepší podmínky a nepokoušel se experimentovat se \"samovypořádáváním se\" se škůdci. Naopak, doporučuje se i preventivní ošetřování proti škůdcům a onemocněním. Pokud chcete dosáhnout zmenšení listů druhým rašením, nastudujte v literatuře, u kterých druhů je to vhodné, ve kterou dobu a proveďte sama. Nespoléhejte na svilušky a jinou havěť!
12.10.05 22:22 Kalivoda Vyspořádání rostliny se škůdci
Vážená slečno,
v přírodě se rostliny brání převážně sami bebo za pomocí přírodních predátorů, ale v miskách i když se staráme o své rostliny skoro na profesionální úrovni sami to nezvládnou nemají správné podmínky . Musíme jím dodávat živiny, zalévat a ošetřovat podle potřeby. A Vaše přání pěstovat odolné jedince je jedině na Vás, ale musím podotknout, že bez přípravků, ať již biologických a občas i chmických se občas neobejdete. Zmenšování listů je ale jiná kapitola. Přeji úspěch ve Vašem snažení. Trochu ke sviluškám, nemají rády teplo a sucho ale o tom jsem psal v jiné odpvědi.
13.10.05 07:40 Aleš Svilušky
Teď sem možná vnesu trochu zmatku, ale já mám jiné zkušenosti. Se sviluškami mám problém naopak v suchém teple (ve skleníku s nízkou vzdušnou vlhkostí).
Tak, jaké zkušenosti mají ostatní?
25.10.05 16:07 Kalivoda Re: Svilušky
Omluva - máte pravdu, vloudila se chybička, siluškám se daří množit a škodit v létě pokud mají sucho a teplo. Trpí na ně například Picea glauca konica, kterou dokáží z jedné strany (osluněné) úplně zdeciimovat, prevence je i parném letě přelit stromek ráno nebo pozdě večer odstátou vodou.