BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Japonská zahrada
Ahoj, přečetl jsem několik knih o japonských zahradách, ale nikde není ani slovo o údržbě zahrady. Velmi by mě zajímalo, jak oddělit jednotlivé druhy ploch - typicky například trávník/štěrk nebo trávník/kůra tak, aby se to dalo rozumně udržovat (sekání trávy, hrabání štěrku, posun kůry po dešti a pod.) a přesto to vypadalo jako japonská zahrada (a nikoliv jako zahrádka u paneláku...). Díky moc za vaše názory.
David 04.09.05 21:04   počet reakcí: 3     poslední: 30.09.05 19:39
06.09.05 14:01 Homola Měl jsem kdysi stejné dotazy
a nic moc jsem nezjistil. U nás v Evropě se nezelené části (štěrková a oblázková pole) podkládají fóliemi. Japonci prý plejí. Jinak, asi by bylo nejlepší, abyste vznesl dotaz přímo u majitelů a tvůrců japonských zahrádek(pan Kastner, pan Sosnovec, v zahradnictví Tonja a samozřejmě také u Libčanských). Profláknuté pravidlo (nejen u asijských zahrad) přece je, že zahrada není nikdy hotova. O údržbě ani nemluvě.
07.09.05 13:43 Jiří Jindra pevná hranice
Já také nemám rád nejasné přechody jednotlivých ploch. Na oddělení těchto ploch používám : placaté kameny - jeden vedle druhého kolem celé hranice (samozřejmě jeden druh, ne žádné splácaniny), dlažební kostky, kamenné obrubníky, železniční pražce, dřevěné špalíčky a podobně, co má člověk k dispozici a co se k celé kompozici bude hodit. Tutu hranici zakopu do úrovně terénu, z jedné strany štěrk, kůra a z druhé trávník. Pak se dá po této hranici jet jedním kolečkem sekačky a zůstává pevná hranice. 603 158 160
30.09.05 19:39 Petr Štěrk vs. tráva
Já jsem řešil stejný problém. Nakonec jsem to vymyslel takto : na travnaté ploše jsem si vyznačil rýčem plochu, na kterou jsem chtěl umístit štěrk. Poté jsem celou plochu rovnoměrně snížil cca o 8 cm. Na ploše jsem pak vykopal díry na kameny. Dno a strany plochy jsem pokryl netkanou textilií a vyřezal otvory na díry. V dírách jsem ustavil kameny, tak aby byly stabilní a vypadaly přirozeně. Pak jsem celou plochu rovnoměrně zasypal štěrkem, aby nebyla vidět textilie a suchá scenérie byla na světě. Proti okolní trávě je plocha se štěrkem stále mírně snížená, ale oku to nevadí. Trávu v pohodě sekám u okraje a sekačka štěrk \"nebere\". Jinak samozřejmě štěrk taky čistím, není to stoprocentní způsob.