BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Jinan dvoulaločný
Pokud bychom chtěli mít růst jinanu "pod kontrolou" (omezený prostor na zahrádce), je možné toho docílit (za předpokladu, že jinan bude normálně zasazen v zemi) "pouze" stříháním, příp. tvarováním nebo by bylo nutné pěstovat klasickou bonsaj v květináči? Jak mohutné má jinan kořeny (do hloubky i do šířky? Za radu moc děkujeme.
Zdeněk 21.06.05 07:23   počet reakcí: 3     poslední: 23.06.05 08:39
Jsem přesvědčen, že toho lze docílit pouze řezem, eventuálně občasným přesazením. V květináči být nemusí, ještě budete rádi, že vám trochu roste (v zemi). Já sám jej pěstuji v misce a za každý přírůstek jsem vděčný. Kořeny má masité, velmi citlivé na přemokření(bez kvalitní drenáže) a namrznutí na jaře.
23.06.05 08:26 Pavel Jinan dvoulaločný
Pochopil-li jsem to správně, tak chcete mít v zahrádce jinan, ale jste prostorově omezeni. V tom to případě bych do volné zahrady volil kultivar nazvaný \"Kořínek\", který je pomalu rostoucí a zakrslý. Znám rostlinu cca 15ti letou a je asi cca 1m vysoká. Nebo řízkovance, které rostou extrémně pomalu (ty by byly asi velice vhodné i pro pěstování bonsai)Uvedené se řadí do zahradnických \"špeků\" a co vím dají se sehnat jen u pana Kořínka v obci Dukovany.kultivar \"Kořínek\" možná i v některých spec.zahradnictvých....Jinak tvarovat normální jinan ve volné půdě.... asi jde ale jak to může vypadat?
23.06.05 08:39 Tomáš Benda Re: Jinan dvoulaločný
Rostlina tvarovaná ve volné půdě může vypadat mnohem lépe než klasická bonsai. Její bujarejší energie snáze zacelí rány po řezu.
Vhodnost \"extrémně pomalu rostoucích\" kultivarů pro bonsai je diskutabilní (hodí se snad jen pro mame). Buďme rádi, že rostlina chce růst. Ve velikosti ji zkušený bonsajista udrží. Něco jiného by byl drobnolistý kultivar bujně rostoucí a obrážející... to už zní jako sen.