BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Onemocnění borovice
Na asi 15 leté borovici tvarované ve volné půdě se mi letos objevily na sytě zeleném jehličí po obvodu žluté proužky. Mám obavu, jestli to není sypavka, nebo jiné onemocnění. Prosím o radu, pokud podle tohoto stručného popisu lze onemocnění identifikovat, jak problém vyřešit, případně které další znaky a okolnosti jsou důležité. Doplnil bych je.
Děkuji za odpověď. Petr
Tento příspěvek z počátku týdne nebyl zveřejněn.
Petr 10.06.05 14:52   počet reakcí: 2     poslední: 15.06.05 08:24
13.06.05 15:35 Ing. Jan Kaňák, ASrboretum Sof Onemocnění borovice
Podle Vašeho popisu je docela možné, že se jedná o sypavku, zpočátku žluté proužky by však měly být příčně a ne po obvodu. Na seriozní posouzení bych musel vidět poškozené jehlice. Jedná-li se o sypavku, stačí postřik Dithanem, doporučuji Vám stříkat i preventivně, především dvoujehličné borovice, a to 4x ročně v termínech: 15.7., 1.8., 15.8. a 1.9., mimo tyto termíny je postřik zbytečný. Postřik je dostupný, není drahý a určitě se to vyplatí. Jinak sypavka není nebezpečná, pouze oslabuje rostlinu zrychleným opadem napadených jehlic a její rozšíření je přímo závislé na nedostatku vláhy: čím je větší sucho, tím více je sypavky.
Jinak doporučuji knížku mých kolegů z Výzkumného ústavu les. hospodářství a myslivosti \"Poškození lesních dřevin\", Uhlířová, Kapitola a kol., která vyšla koncem r. 2004 ve vydavatelství Lesnická práce, s.r.o., Kostelec n.Č.l.
S pozdravem
J. Kaňák
15.06.05 08:24 Petr Děkuji
za odpověď. Proužky jsou samozřejmě příčně, nevím, proč jsem zvolil uvedený výraz. Pokusím se zařídit podle Vaší rady.