BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
rovný kmen
chtěla bych se zeptat, jestli jsou nějak méněcenné bonsaje s rovným kmenem. veronika.vichova@centrum.cz
veronika 22.03.05 22:35   počet reakcí: 6     poslední: 28.03.05 11:12
24.03.05 18:09 Jaroslav Pišl Rovný kmen,
styl vzpřímený, popřípadě koště, jsou jedny z mnoha možností jak bonsaje tvarovat a jsou rovnocené s jinými, například volně vzpřímený ...
25.03.05 11:57 Aleš poznámka
Někdy je naopak rovný kmen předností. Vůbec není lehké vypěstovat dokonalou bonsai stylu přísně vzpřímený. Lze se přesvědčit na zde prezentovaných tvarováních, kdy takřka všechny stromy jsou tvarovány stejným stylem (víceméně volně vzpřímený apod.) Tam se totiž dají \"schovat\" i různé neúpřesnosti a vady. U přísně vzpřímeného jen těžko.
Zde si dovolím jednu poznámku k prezentovaným seminářům v Libčanech: Je trochu škoda, že veliká většina stromků je takto tvarována do jediného stylu. Jakoby ani jiné neexistovaly ...
25.03.05 14:39 Mirek ...
O Libčanských seminářích si myslím totéž.
25.03.05 18:22 Pavel Slovák tvarování-semináře
Pokud vím, nejčastěji se na seminářích využívají styly volně vzpřímený, šikmý, kaskáda, polokaskáda, ve větru a občas s náznaky sabamiki. Na styl přísně vzpřímený je potřeba mít kvalitní rostlinu (konický kmen,aspoň základ kvalitního nebari, o založení pravidelného větvení ani nemluvím).Tento styl je všeobecně málo využívaný. Docela by mne zajímalo, co by bylo hlavně pro začátečníky,nebo méně zkušenější pěstitele vhodnější (myslím, který ze stylů by vzhledem k výchozím mareriálům na seminářích byl vhodný a není využívaný). Docela by mne zajímal konkrétnější názor předchozích kolegů. Zdraví Pavel S.
26.03.05 18:19 Jaroslav Pišl Re: tvarování-semináře
Většina stromů donesených na semináře v Libčanech, není vhodným výchozím materiálem pro tvarování a založení kvalitní bonsaje (i když se postupně zlepšují). Na těchto rostlinách se dá naučit výběr pohledové strany, nalezení náběhů kořenů (pokud vůbec jsou), volba větví, které budou použity pro dalši tvarování, správné namotávání drátů a modelování větví a kmene a další bonsajové techniky.
U stylu vzpřímeného je důležitý mohutný nahoru zužující se kmen, kvalitní náběhy kořenů, větvení aj.
Nepamatuji se, že by na seminář někdo donesl takto kvalitní materiál a myslým si, že je to dobře. Takové stromy se zakládají šetrně, delší dobu, většinou postačí stříhat a nechat růst, postupně založit kvalitní jemné větvení.

Naproti tomu většina pokojových bonsají dovážených z Asie je koule (spíše hlava hříbku) na rovném kmeni.
28.03.05 11:12 Mirek Halatin ...
Souhlasím s vámi pánové. Ovšem měl jsem na mysli to, že se často stává na seminářích, že je u rostlin velmi špatně zvolen styl ke kterému se hodí. Neříkám, že je tomu tak vždy, ale stává se to poměrně často. (nechci tímto kritizovat tvarující) Ohledně borovice, kterou v posledním semináři tvaroval pan Slovák, si myslím že styl a natvarování bylo velmi vydařené.
Děkuji. S pozdravem M. Halatin