BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Problémy s břízou
Několikrát jsem se pokoušel pěstovat břízu. Přesto, že jsem ji přesazoval do půdy na zahradě, vždy špatně reagovala na střih. Obvykle jí zaschly celé větve, někdy takřka celý kmen a obrážela z báze kmene dlouhými výmladky. Poraďte, prosím, kde dělám chybu. Nejsem příliš zkušený pěstitel, ale některé stromky i v misce mi již několik let docela slušně prospívají (tis, babyka, lípa, buk, dub, hloh, jírovec)
Aleš Hampl 26.01.05 10:36   počet reakcí: 3     poslední: 28.01.05 13:11
27.01.05 10:14 Ladra Problém s břízou
S největší pravděpodobností Vám neřeknu, kde děláte chybu, ale mohu Vám říci jak s břízou zacházím já. Mám 4 břízky již 9 let a všechny jsem si donesl z přírody. Vzhledem k tom,že tam,kde rostly byla velmi písčitá půda dávám do substrátu,o jeden díl písku navíc. Přesazuji je každý rok, protože jim kořeny dokáží za sezonu naplnit misku.Prostřihávám a dotvarovávám je v průběhu celého vegetačního období a dosud jsem nezaznamenal žádné negativní reakce. Je pravda, že břízka je výrazně křehká a párkrát jsem větev zlomil a nebo nalomil.Při nadrátování je potřeba dávat pozor, protože hlavně po jaru břízka rychle narůstá a je zde nebezpečí zarůstání drátu.Nemohu potvrdit ani zvýšenou citlivost na zálivku. Jsou však dost často napadány jak houbovými ,tak savými škůdci a tam bych spíše hledal Váš problém. Jinak Vás mohu ubezpečit, že jim nevěnuji žádnou zvýšenou péči.
28.01.05 08:27 Jiří Franta Re: Problém s břízou
Neberte to jako svou chybu, jen nedostatek zkušeností. Břízy jsou velmi citlivé na tvarování, ne na střih (pokud necháte za pupenem dostatečně dlouhý \"špalík\"). Moje břízy negativně reagují na sklonění větví k bázi stromu pod vodorovnou úroveň. Takže jsou, podle mě, vhodnější spíš na styl koště (kosterní větve vzhůru), než volně vzpřímený. Pokud trváte na tvarování větví tak, aby vypadaly jako u starého stromu, musíte je usměrňovat od útlých výhonků a několikrát do roka převinout, jak napsal pan kolega - rády se zařezávají.
Jinak ve volné půdě přirůstají fantasticky!
28.01.05 13:11 Aleš Hampl Děkuji
za uvedené odpovědi. Pokusím se ještě pečlivěji sledovat zdravotní stav bříz, zatím jsem si ale ničeho zjevného nevšiml. Pravdou ale je, že na záhoně mezi dalšími stromky se drobné příznaky hůř hledají, než u stromku v misce, kterou si můžu různě natáčet apod.