BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
SOS POMOC!
Mám 3 bonsaje z Obi.Problémy jsou následující: ligustrum-scvrklé lístky s ďolíčky (zálivka denně), fikus-žloutne,opadává,díry v listech,konce větviček hnědnou,za 2 měsíce(od koupě)nevyrostl ani lístek/zato dost opadalo(zálivka týdně teplou vodou),carmona-lístky opadávají/rostou i nové(méně),nevím,jak tvarovat a zda stříhat "šlahouny",které mají na konci "kuličku" (květ?), která po pár dnech odpadne a "šlahoun" zůstane.Děkuji za radu,PROSÍM POMOZTE MI!
Šárka 19.12.04 15:19   počet reakcí: 8     poslední: 05.04.07 10:27
21.12.04 14:56 Homola To je asi dost těžké, poradit
Podle vašeho popisu to vypadá, že to skutečně něco likviduje, ale těžko takhle říct, co vlastně. Je asi třeba kytky prohlédnout, jestli po nich nic neleze. Včetně kořenového balu (jestli má rostliona zdravé kořeny, pak není nic ztraceno). Tím bych asi začal. Zaujalo mě, že zaléváte teplou vodou? Ideální je přece teplota ovzduší pro zálivku. Obojí extrém je pro rostlinu šokem. Ale předpokládám, že to asi víte a je to jen překlep.
23.12.04 18:12 Šárka reakce na reakci
Nejde o překlep, četla jsem, že se fikusy mají zalévat teplou vodou (asi 35°). Rostliny jsem přesazovala, kořeny jsou sice tenké, ale v pořádku. Po listech nic neleze, myslím, že jsou bez škůdců. Právě proto je mi to vše záhadou. PS: Chápu dobře, že i když rostlina nemá žádné listy, může se ještě vzpamatovat???
Pokud má rostlina v pořádku kořeny, má v ních zásobu energie pro další růst, a proto, pokud má dobré další podmínky narostou ji nové listy.
Poškozené kořeny se mohou obnovit sustancemi, které vytvoří listy a ukládají si je dolů do zásoby.
Problém může nastat u rostlin bez listů, kterým při přesazení zničíme kořeny a naopak u rostlin se špatnými kořeny odstraněním listů.
Má-li rostlina špatné kořeny a listy, travá ji dlouho, než obnoví poškozené kořeny a neexistující zelenou plochu, dlouho živoří s hodně malými lístky a někdy skončí i špatně.
03.01.05 23:30 Homola Re: reakce na reakci
Tak to teda nevím. Nejsem zase takový odborník. IMHO je to opravdu teplotní šok, pakliže je teplota ovzduší v místnosti s rostlinou nižší. Zalévání horkou vodou doporučoval nejmenovaný zkušený bonsajista a kamenář (Igor Bárta) těsně po ukončení přezimování (a zimního vysoušení), jenže akorát že to bylo u kaktusů.
30.12.04 12:27 Petr Rada
Bonsaje z OBI jsou většinou sami o sobě již ve špatném stavu, sám jsem se o tom přesvědčil. Pokud u ficusu žloutnou listy a opadávají, mohlo se to stát prudkým poryvem studeného větru (nesnáší průvan), přerostlým kořenovým balem (kořeny se nemohou dále rozvíjet - je dobré rostlinu vyjmout, kořeny sestřihat a znova zasadit do misky). Pokud ficus nemá listy, neznamená, že je definitivně mrtvý.
03.01.05 23:18 Homola Re: Rada
Myslím, že se to nedá plošně odsoudit, ty supermarkety. Záleží asi na obsluze, na jaké je odborné úrovni, co se péče o rostliny týče. Osobně bych preferoval, zajet do Libčan a koupit si rostlinu přímo tam. Nejen protoo, že je tam větší výběr a o něco lepší ceny.
Ještě k tomu žloutnutí. Teď s krátkým dnem to není opravdu nic nepřirozeného. Tedy u starších listů, pochopitelně. Taky mi retusa žloutne na podzim. Vhodným řezem je potřeba rostlinu donutit k novému olistění. (S řezem samozřejmě asi počkat do jara.)Osobně si myslím, že rostlina není až zase tak moc citlivá na průvan. Mám jí vlastně doma (panelák) pod oknem, kde zákonitě lehce táhne. Ale je fakt, že se jedná o jižní pokoj a asi jedno z nejteplejších míst v bytě.
05.01.05 17:22 J.Pišl Re: Rada
Rostliny, které přežily trápení v supermarketech, jsou silní jedinci, kteří se mají u nových majitelů většinou lépe, pokud jim z neznalosti neubližují také.
05.04.07 10:27 Jakub Přesazování
Zdravím všechny. Potřebuju pomoct s přesazováním bonsaje Ulmus Parvifola (jilm čínský). Koupil jsem ho v OBI a vůbec nevím, kdy byl nakovec přesazen (a taky kolik je mu let :( ). Také bych potřeboval radu, do jaké půdy ho mám dát. Předem díky.