BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Semenáče jehličnanů, jak na ně?
Mám několik semenáčů jehličnanů (borovice černá, tis a několik "no name" od kamarádů), které mají cca 1-2 roky a nemůžu se pořád odhodlat, něco s nimi udělat. V literatuře jsem našla pouze postupy pro pěstování listnatých semenáčů (možná jsem špatně hledala). Nevím, zda postupovat stejně nebo se něčeho vyvarovat. Děkuji za radu. :-)
Soňa 19.11.04 13:03   počet reakcí: 1     poslední: 23.11.04 07:59
23.11.04 07:59 Jiří Franta Jak to dělám já
Každému semenáčku, ať už listnatému nebo jehličnanu hned v prvním roce dám pohyb - nejdůležitější je hned první ohyb \"kmene\", co nejníž u základny. Drát je třeba takřka denně hlídat proti zaříznutí a případně i několikrát během první sezony \"převinout\". Semenáče sadím do poměrně velkých nádob, do hrubého substrátu (směs rašeliny a hrubého písku nebo štěrku, směsi s akadamou a pod.). Vždy ponechám růst jeden výhon, který \"táhne\" stromek do výšky a hlavně do šířky - později se odstraní. A hnojím a hnojím - nejlepší jsou japonské řepkové \"bobky\", ale v podstatě jakékoliv hnojivo je lepší než žádné nebo \"jen když si vzpomenu\". V dalších letech mohou semenáčky do volné půdy, ale to už je další písnička.
Začínal jsem břízami a javory, mám pár semenáčků densiflor a thunbergii, letos jsem zkoušel jablíčka a dělaly mi radost.
Jinak jsem, co se přírůstků týká naprostý břídil proti svému kamarádovi Honzovi Kalivodovi, který umí \"nakrmit\" semenáče nebo řízky tak, že odborník žasne a laik se diví.
A ještě něco, Soňo. Nečekejte a odhodlejte se. Kdo čeká, ten svůj život jen pročeká. Přeji hodně radosti a zábavy s Vašimi semenáčky.