BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Fikus Panda
dostala jsem Fikus Panda jako dárek ke svatbě, bohužel mi celý opadal. Můžete mi prosím někdo poradit co s tím? Odpověď prosím co nejdříve, aby mi úplně neumřel. Děkuji.
dagmar moravcová 26.10.04 14:56   počet reakcí: 4     poslední: 05.05.09 10:59
pěstuji Pandu zatím rok, zatím bez vážnývh problémů ale nejsem odborník, přesto se pokusím poradit.
1. zásadní věc - závlaha - nesmí jí být moc! jinak mohou kořeny tlít, ale ani málo. Nevím jakou používáte vodu - já používám obyčejnou z vodovodu, přesto doporučuji nechat konev alespo\'n den odstát. Deštová voda je myslím už moc kyselá.
2. světlo - pandy mají rádi hodně světla, takže rozhodně umístit buď přímo na parapet, nebo blízko k oknu.
3.zjistěte, jestli nebyly na listech nějací škůdci. Jestli to byla bonsai kupiovaná v nějakém supermarketu, tak je to nanejvýše pravděopodobné. Jestli raší nové výhony, pokuste se zjistit, co to bylo a bonsai postříkejte. Ještě není pozdě!
4. zjistěte v jakých podmínkách rostlina předtím spokojeně žila a pokuste se podmínky napodobit (včetně světla, tepla, závlahy)
5. nesmí být vystavena teplotě nižší 15°C!!!!

Snad Vám to pomůže. S pozdravem Jirka Suchánek, Brno
04.11.04 20:52 petr FIKUS!!
Doufám že s radou nejdu pozdě.
Fikus je velmi citlivý na podchlazení kořenu. Je NUTNÉ jej zalévat vodou o teplotě 35-40 st.C!!!, jinak začnou listy okamžitě žloutnout a hromadně opadávat. Zkrátka chce mít \"nohy v teple\". Další faktor, který opadávání napomáhá, je přelévání. Když jej zalejete, počkejte s dalším zalitím, dokud půda v květníku trochu nevyschne. Světla musí být dostatek, ale NE přímé. Další šok startující opadávání je průvan chladného vzduchu (v zimním období otevřete okno \"jen\" na 10 min).
Přeju ať se Vám zazelená :-)
Petr, Praha
05.05.09 10:59 Bílková Alena FIKUS PANDA
Dobrý den,
sháním sadičku Fíkusu Pandy. Neměl by někdo nějakou ?
děkuji
alenabilkova@centrum.cz
Já mám osobně Pandy přímo na parapetu, kam svítí přímo slunce a jsou v pohodě. Pokud asle rostlina zažila nějaký otřes (a opadal), je pravda, že by mu ostré sluneční světlo uškodilo aje lepší ho dát do klidného světelného prostředí.