BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Dub lesní
V létě jsem si z lesa přinesl malý zakrslý dub. Bohužel po přesazení začal schnout a nyní má listy už úplně suché. Může se nějak obnovit růst? Co mám pro to udělat? Prosím poraďte..
Michal Bernát 27.09.04 19:29   počet reakcí: 10     poslední: 01.12.14 19:34
29.09.04 18:33 Málek Petr dub
Tady jste udělal základní chybu, protože během vegetace se přesazovat nedá, ještě je tu i otázka, kolik kořenů zbylo po vykopání. Obecně se jamadori a tedy i dub kopou na jařě než vyraší listy.
30.09.04 08:11 Jiří Franta Respektujme přírodu
U dubu zvláště je třeba respektovat termín pro vyzvednutí z volné půdy. Jeho vyjmutí v průběhu vegetace nemá nikdy šanci na úspěch (to by musel jít s celým kořenovým balem). Tak, jak bylo výše napsáno, vyzvednout jej můžete (pokud můžete) těsně před vyrašením, to znamená u dubu asi v průběhu dubna, někdy až začátkem května (podle místních a povětrnostních podmínek), protože duby si dávají načas a raší jako jedny z posledních našich listnáčů. Jinak s jeho dalším pěstováním nemám žádné větší problémy, občas mě potrápí padlím, které bývá velmi úporné a je třeba s ním bojovat především preventivně.
30.09.04 12:24 homola Duby
sbíráme zásadně pouze na jaře. Alespoň tady u nás v Dubným u Budějovic. A přežívají všechny.
30.09.04 18:12 Málek Re: Duby
A nemáte tam taky Bukoví - to by mě zajímalo víc. Pár buků jsem kopal, ale s kořeny je problém, vždycky mi jaksi nakonec chybí. Takže už se bojím.
08.10.04 08:22 homola Re: Duby
U buku se obkopává mírně přes obvod koruny s co možná největším balem. Větší jedince je nutno jeden rok obkopat, přerušit silné kořeny, jdoucí do hloubky a nechat strom na místě. Další rok odnést. Všechno vždy na jaře.
05.10.04 05:58 Jiří Vondruš dub, buk
Pokud je to možné a nehrozí nebezpečí, že mne někdo předeběhne, tak před rašením stromek trochu zkrátím a z jedné strany odhalím kořeny, zkrátím a opět zahrnu. Tam, kde to jde špatně odhrnout, tak alespoň oříznu ostrou polní-ženijní lopatkou. Další jaro by to chtělo opakovat na druhé straně, ale to většinou již z nedočkavosti nedělám.
Pane Fanta, jak a čím bojujete proti padlí? Děkuji.
08.10.04 08:24 homola Re: dub, buk
Nevím, jak Jirka Franta, ale já používám Sulikol. Je fakt, že je to ale poměrně dost dlouhodobá akce. Nějakej univerzálnější prostředek, ne pouze porti padlí, používá Čestmír Sosonovec. Pokud nezapomenu, pokusím se zejtra zeptat.
28.12.06 15:11 Tonda Dub
Dobry den, nikdy jsem zadnou bonsai nemel a jelikoz mne bonsaje velmi lakaji tak jsem si rekl ze na zkousku si zkusim nejakou vypestovat od seminka, po velkym neuspesich se seminky borovice (po vyraseni vsechny do 2 tydnu uvadly) se velice dobre dari dubu u jehoz zaludu cca po 2 mesicich vyrasily male stromecky. Nyni muj hlavni dotaz, je vubec spravne, ze nyni v zimnim obdobi jsem si nechal vyrasit seminka? Neuvadne mi rostlinka? Popripade nebude pristi rok ve vegetacnim obdobi rostlina trpet? Nyni jiz mam stromecky velke cca 20 cm a chci je presadit do mensch misek a jiz zacit zastrihavat. Je to tak spravne? Dekuji Vam za rady a budu rad za nejaky internetovy odkaz kde by bylo popsano spravne pestovani dubu jako bonsaje od seminka.
S pozdravem Tonda
06.10.07 11:09 Jabelana Re: Dub
Dobrý den, také teď řeším, co se semenáčky na zimu. Přivezli jsme si semenáčky korkového dubu z dovolené a teď vybírám mezi zimováním ve skleníku bez vytápění, nebo v o něco teplejší garáži..
01.12.14 19:34 Carlos Re: Dub
Dobry den. Jste stále aktivni na tomto webu? Chtel jsem se zeptat jak jste to vyfresil protože mam uplne ten sami problém. Mam doma jiz 10cm vzrostly dub, vyrasily na nem 4 jiz 4 listy a vyrasil mi ted v podzimu a mam ho doma. Tak bych byl rad za kazdou zminku co mam dále delat a jak postupovat abych z nehjo mohl vytvořit bonsai.