BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Ficus benjamina
Dobrý den, měl bYCh dotaz ohledně Ficusu benjamin. Mám tuto rostlinu (ne bonsai). Je vysoká asi 2 metry a stáří kolem 20 let. Bohužel roste stále do výšky a brzy by se nevešel ke stropu. Mám tedy dotaz, jestli kdybych celý kmen zkrátil a nechal pouze tak 0,5m od kořenů, tak jestli by obrostl... do výšky 0,5 metru má pouze 3 slabší větve. Prosím odpovězte.
Michal Bernát 27.09.04 19:20   počet reakcí: 4     poslední: 30.09.04 21:28
29.09.04 20:03 Pere Ficus benjamina
Pokiaľ je váš fíkus v dobrej kondícii, nemáte sa čoho báť. Len by som, pokiaľ vám to strop dovolí, počkal do jari. V lepších svetelných podmienkach vám obrazí ochotnejšie, vytvorí viac obrastu. A môžete ho strihať, či hlbšie rezať priebežne i niekoľkokrát za rok, fíkus sa pri dobrej starostlivosti krásne zahustí (treba ho otáčať dvojtýždenne o 90° aby sa svetlo dostalo ku korune z každej strany - predpokladám, že ho máte v byte).
30.09.04 08:17 Jiří Franta Hřížení
Než se rozhodnete k popravě koruny, zkuste si z literatury nastudovat vzdušné hřížení. Zachováte tak korunu i zbylý kmen, který ještě doporučuji naporcovat na řízky. Ale vše skutečně až na jaře.
Nejbezpečnější cesta k tomu, aby Vám nezvedal strop je postupné zakracování a snižování stromku.
30.09.04 18:10 Stropnický Re: Hřížení
Rada J. Franty je přesně to, o čem se říká vytěžit z minima maximu. Uříznout a zahodit kus takovéto rostliny by byl hřích a neopustitelná škoda. Jen bych ještě poradil po letitých zkušenostech s fíkusy následující: až to odříznete, je třeby spodní špalek dát za každou cenu na sluníčko. I kdyby jste ho měl stěhovat a kamsi tahat, udělejte to. V bytě Vám sice obrazí, ale blbě a málo.
30.09.04 21:28 mbernat Re: Hřížení
Tak děkuji za rady.... A jak dlouho asi trvá než vyraší kořeny při vzdušném hřížení? Jinak zbylý kmen bych dal asi na balkón..