BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Tvarování vzrostlých stromů
Koupil jsem zanedbanou zahradu, na které roste i několik vzrostlejších okrasných stromů (např. borovice lesní, vrba jíva, javor klen, smrk) o výšce cca 3-8m. Stromy rostou na místech, kde není z různých důvodů možné je nechat růst do přirozené výšky. Protože se mi nechce všechno vykácet, uvažuji o jejich tvarování řezem a ohýbáním, trochu ve stylu japonských zahrad. Mohli byste mi prosím poradit jak na to, případně doporučit internetové stránky či dostupnou literaturu? Díky.
jindra 23.06.04 01:40   počet reakcí: 2     poslední: 05.08.04 10:10
neznám žádnou literaturu , ale řekl bych že na tvarování těchto stromů se dají použít stejné techniky jako na bonsaje...s tím rozdílem že rostliny na zahradě budou lépe a rychleji obrustat ...a tím jsou i úpravy rychlejší ...
05.08.04 10:10 Mirek Firman se nebát...
Doporučuji se především nebát! rostliny mají ohromnou regenerační schopnost! jehličnany i listnáče bych doporučoval stříhat a řezat v cca květnu - červnu, větší řezné rány zacelit např. štěpařským voskem nebo balzámem, tvary a styly - nejlépe obhlédnout na obrázcích i z těchto www.stránek. Obávám se ohýbání - záleží na velikosti a síle větví a kmene, při větší síle už nic asi nezmůžete. Konkrétní sílu neporadím, jen postupujte citlivě, abyste kmen nebo větve nezlomil nebo nerozčísl ve větvení. Větve lze vyvazovat ke kolíkům zatlučeným do země po obvodu koruny, k tyčím přiloženým k větvím nebo i kameny na ně zavěšenými. Vhodné je vytvořit (svázáním tyčí k sobě) i jakési rošty a takto můžete tvarovat nejenom kosterní větev, ale i větve a větvičky dalších řádů. Ohýbání kmene - přiložit pevnou tyč ( roxor, vodovodní trubka, plotová, lešenářská...( obalit, v místech přiložení) , přivázat drátem, provazem (opět obali, podložit proti zaříznutí do kůry) na koncích a ohnout vůči tyči v cca prostředku - vložit rozporku z prkýnka,... a podobně. Ale ty 8-metrové stromy nevidím moc dobře... A samozřejmě před jakýmkoli zásadním řezem a tvarováním doporučuji si strom nakreslit a začínat především na papíře!