BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Ficus retusa - prosba oradu
Před měsícem jsem dostala ficus retusa a prosila bych nějaké informace o pěstování.Najednou mi začaly žloutnout a opadávat listy,ale na druhou stranu zase rostou nové.Nevím jestli to tak má být nebo někde dělám chybu. Děkuji
Ivana Lindnerová 06.03.04 14:51   počet reakcí: 6     poslední: 13.01.05 13:46
07.03.04 13:36 blecha voda a průvan
To by mohlo být neadekvátní zálivkou. Pokud zaléváte moc, rostlina shodí listy, které před tím zežloutnou, ale zároveň na konci výhonů rostou nové. Pokud je to hodně, chtělo by to udělat někdy v květnu, až bude teplo radikální seříznutí korunky a fíkus znova obrazí. Taky by to ale mohlo být průvane, jestli na fíkus větráte při nízkých teplotách. Napište kde ho máte a jak často zaléváte.
08.03.04 19:17 Anonym Re: voda a průvan
Myslím si,že moc nezalévám,je to jednou týdně,a to převařenou vodou vychladlou asi na 30-40°C a mám ho v obýváku,kde vůbec neotvírám okno.Stojí sice u okna,ale průvan tam není,jsou plastová,takže přiléhají.Jsem úplný začátečník a tak s tím seříznutím korunky myslíte úplné seříznití?Ficus má asi na výšku 50cm,takže je dost veliký.Podle toho co jsem četla,je starý asi 40-50let.Bojím se ,že s ním něco provedu.Prosím zkuste ještě něco poradit.Děkuji.
07.03.04 18:51 J.Pišl změna prostředí
Na přemístění do nového místa, na jiný způsob zálivky novým majitelem, může většina rostlin reagovat žloutnutím a potom opadem části listů. To je normální.
Fíkusy nesnášejí chlad a mokro na kořeny (mají radi \"nohy v teple\"). Normálně hodně zalít, nechat trochu vyschnou do další zálivky. V podmisce by neměla stát trvale voda.
Fíkusům prospívá zálivka teplou vodou - 40 stupňů celsia (teplota vody ve vaně na koupání).
Snesou i málo světla, mohou být dál od okna, ale po opadání potřebují na růst malých listů světla hodně, u okna. Nebo i na plném slunci při letnění v zahradě, nebo na balkoně, ale před tím se ostříhají \"do hola\" - odlistí.
11.03.04 15:08 V. Košák Pomoc
Abych se pravdu priznal, jsem take zacatecnik, bonsai mam teprve pul roku. Shodou nahod jsem dostal stejny ficus, sice mnohem mladsi, ale stejny. Me zacatky byly podobne, sice jsem nemel zadne vetsi problemy, ale vse se da zvladnout. Jako zacatek bych doporucoval se kouknout na tuto stranku: www.bonsaicentrum.cz/rady.htm
Jsou tam obecne informace o pestovani teto rostliny, pozdeji by urcite bylo vhod poridit se nejakou zamerenou publikaci a hlavne se nebat na cokoli zeptat,protoze to je to nejdulezitejsi.
Dobrý den, patřím také mezi absolutní začátečníky s bonsajemi. Dostal jsem Ficus retusa a potřeboval bych poradit jak moc a hlavně jak často mám Ficus zalévat. Někde jsem četl, že Ficusum dělá dobře postřik simulující déšť, tak ho lehce sprchuji (je to dobře, nebo ho mám klasicky zalévat?) asi tak 2x týdně. Přesto mě přijde, že rychle vysychá. Některé listy (zatím jen pár) mu začaly žloutnout (ficus je v prosvětleném pokoji, s teplotou kolem 23 stupňů) Tak nevím, jestli je to tím, že ho přelívám nebo naopak, že ho zalévám málo.
Dále jsem se chtěl zeptat, jak odhadnu stáří ficusu a jak moc je důležité přihnojování. Na bonsaicentrum jsem přečetl, že se mám přihnojovat co 2 až 3 týdny. Je to skutečně nutné?
Děkuji všem za odpověd a za další případné rady. Lucius
13.01.05 13:46 Ivana svilušky sviňušky
Doma mám 3 druhy fikusů benjamina. Zjistila jsem, že se velmi dobře množí a tak množím neustále. Před koncem roku se mi však objevily svilušky, koupila jsem si postřik, tak snad to bude dobré. Svilušky jsem si přinesla ze zahrady na banánovníku. Je ňejaká možnost vyhnout se zavlečení havěti ze zahrady?