BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
texas ebony
V roce 2002 jsem si ze Sonorské pouště v Arizoně přivezl semena krásného stromku texas ebony (Pithecellobium flexicaule). Chtěl bych se zeptat, zda existuje také český název a zda má někdo zkušenosti s jeho pěstováním? Staral jsem se o tyto stromy v Arizoně, ale nevím, jak budou prospívat v našich podmínkách. Letošní suché, velmi teplé a dlouhé léto těmto rostlinám svědčilo, ale jak budou reagovat na vlhké prostředí?
Jan Kriegler 18.02.04 17:11   počet reakcí: 9     poslední: 23.03.04 07:01
08.03.04 15:03 Tomáš Benda Vše co jsem vypátral
Nejdříve jsem zkusil na internetu vypátrat český název, k němu jsem se však nedostal. Zjistil jsem ale na povětšinou amerických stránkách, že se jedná
o stálezelený menší strom (15-30 stop), pokud roste v poušti, jinak se ale vyskytuje i v chladnějších (a tedy i vlhčích) oblastech, kde se chová jako opadavý. Bohužel jsem se nedočetl, kam až se vyskytuje, ke které rovnoběžce.
Snad by se to ještě dalo dopátrat, vyhledávač Google poskytuje dost odkazů,
já už neměl čas. A co se týče průzkumu na domácí vědecké půdě, nikdo o českém názvu neví, prý jsou názvy této části čeledi Fabaceae pozadu a bývají nepřesné a většinou bez dalších informací.
08.03.04 21:16 Jan Kriegler díky
Díky za snahu. V roce 2002 jsem zahradničil ve městě Tucson, Arizona. Sázeli jsme spoustu různých keřů i stromů a tenhle texas ebony mě moc zaujal pro jeho sytě zelené listy a bílou borku (viděl jsem i šedivou až světle hnědou). Většina sazenic (kolem 50 cm) měla krásné kořenové náběhy. Pokud jsme řezali větší stromy (vysoké i několik metrů), obrostly i z velmi starého dřeva a to doslova kdekoliv (ne jen ve vrcholových partiích). Podobně se ovšem chovají i ostatní zdejší dřeviny - snaha o přežití.
Semena jsem zasadil vloni začátkem léta. Snažil jsem se napodobit arizonské podmínky tzn. hodně zalít (prudké přívalové deště) a nechat vyschnout (v čemž mi pomohlo letošní horké léto) a opět vydatně zalít. Vzešla zhuba polovina semen. Přes zimu jsem experimentoval se stanovišti - rostliny co byly opakovaně po delší dobu v mraze nevydržely, ty v chladné místnosti bez mrazu - O.K (teď s přibývajícím světlem výrazný růst) a pár jsem jich dal několik cm od topení (pomalý růst, avšak sytá barva listů). Tolik moje zkušenosti.
10.03.04 13:05 Tomáš Benda Re: díky
Rád jsem pátral po něčem novém. To když mám čas u internetu...
Ale jak vidím, určitě už máte, až na ten český název, spoustu informací
( ale i zážitků) s touto jistě zajímavou dřevinou.
Promiňte mi tu troufalost, ale nemáte jednu sazenici navíc?
Nebo je možné řízkování? Nejsem žádný velký sběratel,
ale něco takového exotického bych rád měl ( a měl rád.).
17.03.04 21:24 Jan Kriegler Re:
Myslim, ze sazenici navic urcite mit budu. Navic mam jeste par semen, takze uvidime, co vzejde letos. Pokud mi na sebe nechate kontakt, tak se muzeme domluvit. Na konci kvetna odletam (doufam) na pet mesicu zahradnicit do Idaha, takze do te doby budu v CR. Pokud jste z okoli Prahy (kde studuju) nebo v okoli Jablonce n. Nisou (kde bydlim), muzu vam tu mrsku predat osobne :o). S pozdravem J. Kriegler
22.03.04 08:15 Tomáš Benda Jako kontakt na mne tu zanechá...
Jako kontakt na mne tu zanechám mailovou adresu tom.benda@zas-me.cz.
Také se pohybuji po Praze a tento víkend jedu do Turnova k babičce, je to nedaleko Jablonce, tak se nějak domluvíme. Zdraví Tom B.
17.03.04 14:10 Ondřej Němec Texas ebony
Já myslím, že napodobení přirozených podmínek, tj. hodně zalít, nechat vyschnout, je určitě správná cesta. Podle it informací roste tenhle strom dokonce i ve vlhčích půdách, takže se zdá, že nebude příliš náročný. Já byh radil max. světla, zalít, nechat vyschnout atd. a hlavně letnit! Dle mých zkušeností je to to nejlepší, co můžeme subtropickým rostlinám poskytnout. Na závěr, někdy se mi zdá, že když jsem opatroval své kytky jako oko v hlavě, tak nerostly tak dobře jako dnes, kdy mám poněkud více zkušeností a zase si ze všeho nedělám takovou hlavu. Dřív jsem se stresoval kvůli každému zažloutlému lístečku a následné zákroky nebyly třeba vůbec prospěšné a hlavně potřebné.
Takže hodně štěstí.

Ondra
22.03.04 09:08 Ondra Němec Projel jsem to na it a zjistil...
Projel jsem to na it a zjistil jsem, že rostlina je velmi doporučována pro tvorbu bonsají. Je mi trapné Vás takto obtěžovat, ale nenašel byste také jednu rostlinu, rád Vám ji zaplatím. Můj mail je geronimo.g@seznam.cz, díky za každou odpověď.
22.03.04 13:03 Tomáš Benda Kafe?
Co kdybychom to Pithecellobium probrali někde ve třech u kafe?
Jane, maily máte na nás oba, tedy na mne a pana Němce.
Mohli bychom probrat spoustu zajímavostí.
23.03.04 07:01 Ondra Němec ok
Super, jsem pro.