Pupeny na borovici

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Pupeny na borovici

Příspěvekod Zakozako v 02.12.2019 14:03:36

Zdravim vsechny jsem tu poprve ,na borovici kterou mam cca 8roku se mi na jare objevuji vicecetne pupeny ,jde o shloky cca 5-7 pupenu v miste kde ma byt jen jeden ,loni slo o 2ks,letos 10ks ,zprvu jsou zelene ale pak seschnou, zprvu jsem myslel ze jde o carovenik ale jde o neco jineho a strom mi prijde mene vytalni diky za radu co s tim
Zakozako

Re: Pupeny na borovici

Příspěvekod PetrC v 10.12.2019 20:04:58

Měl jsem malinkou borovičku, kterou jsem musel vykopat nechtěně s jiným yamadori. Zachovala se podobně. Hodně strádala - měla málo kořenů. Dva roky stávkovala a na dvou větvích také nasadila shluky pupenů s dost odlišným jehličím, jinak všude jen po jednom pupenu. Také jsem si myslel (a doufal :) ), že to bude čerověník. Ale pak se chytla lépe, pupeny zaschly a teď výrazněji sílí a mívá už pupeny normální, cca 3 ve shluku (dva malé, jeden větší).
Takže podle mě to u tvé borovičky bude také stresem a čerověník to nebude. Přiměřeně se o ni starej a až se chytne, všechno se znormalizuje. Hlavně to nepřežeň s péčí - nepřehnojovat, nepřezalévat.
Teď jsem si uvědomil, že ji prý máš 8 roků. Záleží, jestli už v misce nebo byla do předloni v zahradě a v misce je teprve druhým rokem - pak bych to viděl stejně jako u mé borovičky. Jestli ji ale máš 8 roků v misce, tak něco přestalo být v pořádku - borovice je podle mě ve stresu, ale nemusí to být špatným přesazením, ale třeba špatným substrátem - mohl se po letech slehnout a přestal být prodyšný nebo jsi mohl něco změnit v péči - nové hnojivo, jiný způsob zálivky, nevhodný způsob a termín střihu výhonů. Já jsem dva roky používal hnojivo v zálivce - v koncentraci dle výrobce. Pak jsem změnil typ hnojiva a přestože bylo stále mícháno do zálivky v koncentraci dle výrobce, zřejmě to stačilo na úhyn dvou stromků. Nové hnojivo mělo cca 3x více výživy. Pak mohlo stačit stříknou na list před slunečným dnem nebo to prostě byl šokový nárůst koncentrace a bylo vymalováno. A to jsem byl ujištěn velmi spolehlivé osoby, že se něco takového nemůže stát, že je to kolegou vyzkoušeno. On i rozdíl v prostředí hodně ovlivní.
PetrC
PetrC

Re: Pupeny na borovici

Příspěvekod Zakozako v 11.12.2019 13:36:52

Strom je v misce celou dobu bez problemu az do ted,trochu jsem se ptal a stejny problem mi potvrdili dva znami ,jedna borovice dokonce v misce cca20let tak si myslim jestli to neni nejaka nova choroba
Zakozako

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci