Jezírka-průzračná voda

tvorba japonských zahrad, ošetřování

Moderátor: Stropnicky

Re: Jezírka-průzračná voda

Příspěvekod karel1szotek v 29.01.2018 21:36:01

Dobrý den, zrovna si na zahradě děláme takové menší jezírko :oops: teď aktuálně řešíme jak do něho dostat a vypouštět vodu, napouštění je celkem jasný, to použijeme čerpání z vrtu, pravděpodobně jedno z těhle. Ale nevíme jak vyřešit výměnu vodu, přemýšlíme jestli použít nějaké čerpadlo a vodu občas vypouštět ven. Nebo vy vodu neměníte jen čistíte? Děkuji, Szotkowsi
karel1szotek

Příspěvekod Martin Kolacia v 30.01.2018 00:17:01

Voda v jezírku je živý organismus , čistota je způsobena správnou funkcí bakterií ve vodě a filtrací .... Filtrace musí odbourat všechno co se do vody dostane jako krmivo pro ryby...tím se udržuje voda čistá.......... proto se jen dopouští a něco málo se vypustí při čištění filtrů.

Je to napsáno hodně jenoduše chemismus vody je věda a každé jezírko se chová jinak.
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Tomáš Homola v 30.01.2018 11:13:45

V sobotu jsem byl u Luboše Šebka. Má rozdělanou parádní zahradu, která bude nejspíš patřit po svém dokončení do tuzemské Top Ten.
Vzpomněl jsem si u tohoto vlákna na někdejší rozhovor s Lubošem, kdy řekl, že voda v okrasné zahradě asijského typu musí být průzračně čistá a právě proto ryby, které ji znečistí mít nechce.
Od té teze se dá odpíchnout. Teoreticky by mělo jít udělat čisté jezírko i bez mechanické a UV filtrace. Osadit je podle hloubky vhodnými typy rostlin a to "oživení" prostě nechat na přírodě. Drobné vodní organismy a hmyz už se nějak "nastěhují". A třeba i žabky. V takovém jezírku pak není nutné vodu měnit, čistotu zajistí biologická rovnováha. A z pohledu dopouštěné vody jde snad jen o to, aby se tam nedostávalo velké množství jílu, který občas ve vrtaných studnách, kor v těch nových být může. Jinak hrozí samozřejmě ještě jarní znečištění vody pylem a podzimní spadaným listím. To první se nějakým způsobem upraví samo, druhé ale může zakalit a zasmradit vodu.
Jakékoliv použití techniky vede k nějakým "estetickým" kompromisům. Je tu ale asi trochu problém, voda v jezírku bez techniky bude statická. Nejsme v Kjótu, v místě s tisíci potůčky a prameny.
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 30.01.2018 22:01:32

Tomáši : bez mechanické filtrace je to nesmysl ..... kdyby jsi viděl kolik bordelu spadne za den do vody .... po čase se ti to zanese .... listí , prach , ... i bez toho řasy , zelená voda ...to by jsi bez technologie měl stále !
Martin Kolacia

Příspěvekod Tomáš Homola v 31.01.2018 19:00:42

Beru to ze své zkušenosti, s vodními nádržemi u mě na zahradě, Martine. Je to ale mimo město a kousek od lesa. Listí připouštím, viz můj post a pak snad už opravdu jenom ten jarní pyl, převážně ze stromů.
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 31.01.2018 21:10:19

tady je video ode mě , které ukazuje kolik nečistot posbírá za malou chvilku skimmer ... video je někdy z června ...to není jen o opylu :wink: ... jo a není to nic nahraného a naházeného na hladinu ... je to prostě reálná ukázka provozu v běžný den
https://youtu.be/OWi5UDca7eM
Martin Kolacia

Příspěvekod Radek Smějsa v 24.02.2018 15:26:07

Jezírko bez technologie v české kotlině moc čistou vodu mít nebude. Je zde vysoký spad prachu (jsme uzavřeni obvodem hor), pyly hlavně z řepky a poslední dobou náhlé krátké přívalové srážky, které srazí poletující částice z ovzduší a stoupající tendence průměrných teplot. Samozřejmě je to o subjektivním vnímaní čistoty vody. Vodní rostliny živiny odeberou, ale pouze v období vegetace, což je asi 3 měsíce v roce, pak naopak živiny dodají. Nic méně za vodní rostliny spousta lidí kolem jezírek považuje litorální, které z vody odeberou menší část živiny než vodní rostliny. Proto technika do jezírka, kvalitní předimenzovanou filtraci a dobré bakterie, já jsem na radu loni vyzkoušel Filter pond https://www.homepond.cz/bakterie-do-jez ... o-jezirka/ a byl jsem mile překvapen, rychlým snížením dusičnanů bez výrazného zvýšení koncentrace dusitanů. Ale alfa a omega čisté vody je kvalitní filtrace pro daný objem.
Radek Smějsa

Příspěvekod Tomáš Homola v 24.02.2018 19:23:21

Kde se vám vezmou v jezírku bez ryb dusičnany? To v jezírku macerujete kravský hnůj? :D
Tomáš Homola

Příspěvekod Radek Smějsa v 24.02.2018 20:22:18

Samozřejmě intenzivně krmené ryby v jezírku jsou primárním zdrojem dusíku, leč zdroje organického dusíku jsou i rostliny či odumřelý biofilm, spad či utopený hmyz a i zdrojová voda (vrty bývají značně kontaminovány dusíkem). I když trofie vody bude nižší než u jezírka s intenzivním příkrmem rybí obsádky, neznamená, že jezírko bez ryb musí být z pravidla čisté. Fytoplankton, a je jedno zda vláknitá řasa či kokální řasa, roste i v takřka "destilované vodě", dle úživnosti substrátu (jezírka) se mění pouze systematické zastoupení. A u jezírka bez dostatečné filtrační technologie si dovolím tvrdit, že z 99% bude problém s kvalitou a stabilitou vody v klimatických podmínkách české kotliny.
Radek Smějsa

Příspěvekod Hugo Studeník v 03.03.2018 09:37:12

Ono to jezírko je moc krásná věc !!!
Já jsem tedy jezírko budoval sám stylem, že jsem to nějak udělal - systém dvou malých jezírek s vodotečí. Vypadalo to celkem dobře. Ale pro mě jezírko u kterého mohu relaxovat = čistá voda. Což se celkem nedařilo. Takže nakonec dvě čerpadla, laborace s filtrem, Uv lampa a stále to nebylo ono. O financích ani nemluvím. Jarní čištění jezírka, když při jeho tvorbě s tímto předem nepočítáte je taky lahůdková činnost. Takže jsem nakonec zjistil, že trávím nepoměrně víc času běháním kolem jezírka, než relaxací u něj. Nakonec jsem jezírko cca po třech letech zrušil . Maximálně tam bude nějaká fontánka kde mohu zkaženou vodu vylít a dát tam čisou.
Hugo Studeník

Příspěvekod Martin Kolacia v 03.03.2018 20:13:40

Když je systém navržený tak jak má je jezírko takřka bezúdržbové ... jasně stojí to finance , ale na to je dobré myslet už předem a vědět kolik celý projekt spolkne. Pokud je člověk šikovný filtrace může udělat sám (a tím ušetřit cce 1/2 nákladů) ale musí vědět přesně jak , což bez zkušeností jde celkem špatně a navíc každý projekt jezírka je originál a záleží na provedení.
Martin Kolacia

Příspěvekod Zahradnik v 12.06.2018 10:01:06

Naprosto chápu p. Studeníka- sám jsem jezírko ještě relativně nedávno zvažoval, ale když jsem si představil ty finanční náklady, čas a množství práce, tak jsem nakonec realizaci zavrhnul (možná si ji nehám na důchod, až nebudu mít do čeho píchnout :) ). Nicméně nějaký aspoň menší vodní prvek by se mi opravdu líbil, takže přemýšlím o zakomponování nějaké stupňovité zahradní fontánky. Nemáte s nějakou takovou (výška okolo 1 m...těžko říct, kolik se do ní vejde vody) fontánou zkušenosti co se týká údržby vody? Ta voda předpokládám vydrží bez chemie čistá tak 2 týdny a pak zezelená, coč bych nerad. Chlor do ní zase moc cpát nechci- byl bych nejradši, kdyby sloužila i jako pítko pro ptáky. NEexistuje nějaká odzkoušená chemie (ideálně taková, která nevadí zvířatům), která by šla použít?
Zahradnik

Příspěvekod Martin Kolacia v 12.06.2018 10:17:08

mám studánku cukubai ze zednické nádoby na míchání malty s fontánkovým čerpadlem 5w .... musím dodat že ve stínu (což je důležité) ....pokud se dodrží neustálý koloběh vody tak ta voda je krásně průzračná
Martin Kolacia

Příspěvekod Tomáš Homola v 13.06.2018 10:04:31

Každopádně, tyhle spamy bych vyhazoval i s jejich autory. A kdyby to bylo možné, tak i s těmi, v Číně vyrobenými shity, co tu pořád dokola nabízejí. :evil:
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 13.06.2018 11:41:42

Tomáš Homola píše:Každopádně, tyhle spamy bych vyhazoval i s jejich autory. A kdyby to bylo možné, tak i s těmi, v Číně vyrobenými shity, co tu pořád dokola nabízejí. :evil:

já si toho nevšiml ani do toho prvně neklikl .... hele buď v klidu lidi chodící na toto fórum by si ty věci na tom webu nekoupili .... tady jsou lidi soudní a se vkusem ;)
Martin Kolacia

Předchozí

Zpět na tvorba, ošetřování