Přesazování jilmu

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Přesazování jilmu

Příspěvekod Jowerna v 02.07.2017 09:24:37

Zdravím všechny místní odborníky :)

Před týdnem jsem si koupila u manželů Klimentových v Praze asi dvouletý pokojový jilm čínský - dvojčátka. Od té doby nedělám nic jiného než že pilně studuju. Sehnala jsem si literaturu, sjíždím videa na netu a nakoupila nějaké ty serepetičky pro bonsai, abych ho prvním neodborným zásahem nezabila.
Předevčírem jsem se odhodlala k přesazení, protože mi přišlo, že už to potřebuje jako sůl - povrch půdy byl jak beton a čouhaly z něho kořeny.

Na těch videích a v knížkách to všem jde tak hezky... já měla pocit že se mi chudák strom sype pod rukama a že není šance aby to ustál. Nicméně teď po přesazení se tváří stejně jako předtím, spíš možná ještě o něco spokojeněji.. Jeden kmínek byl dosti uvolněný a při přesazování se mi ho nepodařilo upevnit, tak jsem ho podpořila "berličkou" z drátu.

Zajímalo by mě, jestli mu ta podpěra může pomoct, nebo se o ni opírá zbytečně a potřebuje být skutečně upevněný hlavně v základu. (mimochodem ke stříhání se zatím spíš nechystám, uvidím jestli se ujme. Leda by mi někdo poradil že mu ostříhání může ulevit)

Přikládám fotky před a po..

stromek-pred.jpg

stromek2.jpg
Jowerna

Re: Přesazování jilmu

Příspěvekod Tomáš Homola v 02.07.2017 11:47:10

Je lepší tu polohu fixovat v misce, aby to bylo neviditelné. V případě, že nestačí drenážní a kotvící otvory misky, je možné si pomoci vloženým. zaklíněným dřívkem, ke kterému rostlinu za kořenový systém velmi opatrně přidrátujete.
Tomáš Homola

Příspěvekod Jowerna v 02.07.2017 12:35:12

V misce je jen jeden otvor, takže připevnit kořeny drátem šlo hodně těžko. Dělala jsem to navíc poprvé.. :roll:
Teď už to ale nemám radši předělávat, ne? Znovu to celé rozrýt - nepřineslo by to víc škody než užitku? Ale jinak skvělý tip, takhle to zajistit mě vůbec nenapadlo.
Jowerna

Příspěvekod Martin Kolacia v 02.07.2017 13:21:55

důležité je si nějak poradit ;) ...... já to někdy dělám tak , že drát obtočím přes kmen a pak přes celou misku , přes dno a pak to uchytím z druhé strany ,
kmenu ....... tohle dělávám spíše u jamadori protože je jedno jak to vypadá

přesazení je OK , další přesazení kvůli tomuhle je blbost a neřešil bych to pokud kmen drží. Střih a to další se může řešit později .

Jinak vítám ženu tady na fóru ;)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Jowerna v 02.07.2017 15:20:28

V knížce od J. Pišla je to krásně nafocené, jak ten drát obtočil kolem dokola misky jak kdyby balil dárek :D
Mě se s drátem hrozně špatně pracovalo.. stromek mi přišel křehký a drát hrozně neohebný. Je mi jasné že je to nedostatek zkušeností (přesněji jejich úplná absence), ale teď na to minimálně měsíc ani nesáhnu, mám z toho trauma, jak jsem musela poslouchat praskání kořínků a drát odmítal spolupracovat c| c|

Díky za přivítání, doufala jsem že to tu bude živé, protože se nemám na koho jiného obrátit a v mém okolí jsem zatím nenarazila na žádné další nadšence :D
Jowerna

Příspěvekod Martin Kolacia v 02.07.2017 20:40:41

oni se určitě najdou ....všude je spoustu bonsajistů
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci