Granátovník po dědovi 2x

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Granátovník po dědovi 2x

Příspěvekod Krucifix v 22.05.2017 20:10:35

Dobrý den,

po tom co mi umřel děda jsem se přihlásil o opatrování některých jeho dědictví. Jsou to 2 granátovníky přivezené před cca 40 lety z Hvaru , a jednou neznámá cypřišovina nebo jalovcovina cca 10 let stará.
Granátovníky byly oba několikrát málem mrtvé, vždy se podařilo je zachránit, a občas mají i 1-2 plody. Nevím jak se o ně děda staral, podle mě je neplánoval jako bonsai, pouze je držel v přenosném květináči aby je mohl stěhovat na zimu do skleníku a občas přesazoval. Pokud vím, děda nikdy nehnojil. Neznámý jehličnan je celoročně venku, pochybuju že byl někdy přesazen nebo zastřihnut.

Nicméně chci aby rostliny přežily a dařilo se jim, proto se Vás ptám, jak bych se jim měl věnovat, případně jaké kroky bych měl podniknout abych je dostal z plastových květináčů do okrasných misek, a dále s jakým jehličnanem mám tu čest a jestli má smysl s ní něco podnikat.

Fotodokumentace:
http://imgur.com/a/oAweP

Díky za každý názor
OB
Krucifix

Re: Granátovník po dědovi 2x

Příspěvekod Simsa v 23.05.2017 11:50:18

Podle mě je to cypřišek hrachonosný, pěkný stromek, jablíčka taky pěkný. Je na všem vidět ten věk. Prvně probrat staré a uschlé větvičky, prostřih už by chtěl někoho kdo to párkrát dělal. S přesazením bych počkal na jaro.
Pěkný začátek bonsajové kariéry.
Pavel
Simsa

Příspěvekod Tomáš Homola v 23.05.2017 20:51:45

Vypadá to opravdu na ten c.h. Potřebuje více vody než naše jehličnany, zejména pak při jejím nedostatku může být náchylný na zimní a jarní vymrzání. Snese celkem hrubé zásahy, řezy dřeva je ale nutné ošetřit. Perfektně ale obráží. Roste (dřevnatá část) ale pomaleji, když je v nádobě. Často jej lze vidět ve sbírkách českých pěstitelů, tvarovaný do obláčků.
Co se týká Punica granatum, myslím, že tu někde popis pěstování je. Kdyby ne, mohu sepsat své zkušenosti.
Tomáš Homola

Příspěvekod Simsa v 24.05.2017 07:45:58

Odkud jsi krucifixi? Zkus raději někoho zkušenějšího. Dostaneš i lekci a vidět to je mnohem lepší než si o tom psát.
Pavel
Simsa

Příspěvekod Krucifix v 30.05.2017 11:18:55

Ahoj, díky za odpovědi, jsem z Ostravska.
Cypřišek hrachonosný to nejspíš není, nemá ploché větvičky, 2 od sebe rostoucí jehličky rostou ve 2 řadách vždy kolmo na střídačku a jehlice se točí proti směru růstu.
Nejlépe je struktura větvičky s jehlicemi vidět zde:
http://i.imgur.com/aLhxzZv.jpg
Zatím s granáty nic nedělám, zalívám, držím je v polostínu, blízko stěny. Nechci jim nějak uškodit, ale je mi líto nechat je jenom tak v květináči bez ladu a skladu. Nic neuspěchávám, přesazení si nechám na jaro a se zásahem do větvoví si taky rád nechám poradit

Díky moc :)
Ondra
Krucifix

Příspěvekod Simsa v 30.05.2017 11:29:30

Myslím, že squarosa dumosa nemusí mít ploché větvičky, ale to je teď fuk. Do Ostravy ti neporadím osobně. Vzhledem k tomu, že granát v pohodě roste ve středomoří, klidně bych ho vystavil na plné slunce. S odpovídající zálivkou.
Ať se daří. jinak tvůj "nespěch kvituji s povděkem". Taky bych se chtěl někdy umět udržet.
Pavel
Simsa

Příspěvekod Josef Černý v 31.05.2017 06:54:08

Granátovní jako bonsai pěstuji asi dvacet let. Přes léto ho mám na plném slunci, jenom v nejžhavějších dnech léta (většinou konec července a začátek srpna) trochu přistíním. Důležitá je hojná zálivka (ne stát ve vodě). Po opadu litů na podzim přenesu rostlinu do světlého sklepa a asi dvakrát nebo třikrát za zimu zaleju. Při dobrém hnojení bujně roste. Na bonsaji moc nenechávám květy, raději zastřihuji dlouhé větve. Ale pokud se někde květ nechtě objeví, nechám rostlinu odkvést. Pozor na teplé zimování- škůdci, houbové choroby.
Josef Černý

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci