DELONIX REGIA

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

DELONIX REGIA

Příspěvekod vasva v 14.08.2016 18:46:15

Zdravím všechny,
měl bych dotaz k pěstování exotické DELONIX REGIA. Jedná se o strom jehož semínka jsem si přivezl z Dominikánské rep. a podařilo se mi z nich vypěstovat rostlinku. Bohužel strom by v našich podmínkách na zahradě zimu asi nepřežil, ale viděl jsem, že je možno z něj pěstovat bonsai. Bohužel netuším jak začít a kdy rostlinu "zaštípnout". Rostlinka má cca 50 cm a roste přímo vzhůru... Vím, že jsou semínka dostupná i u nás, ale citová vazba je pro mne důležitá a nerad bych o ni přišel :(
Díky moc za jakoukoliv radu či zkušenost s tímto stromkem.
Přílohy
IMG_4405.JPG
vasva

Re: DELONIX REGIA

Příspěvekod Tomáš Homola v 15.08.2016 12:59:01

No, potěš koště. Jestli už teď má půl metru.... :) Vzhledem k tomu habitusu snad jen bonsai v nějaké vyšší formě a i tak asi nebude nikdy nijak zvlášť kompaktní. Každopádně by měla mít nějaký ten pohyb kmene. To by snad u mladé rostliny neměl být problém, toho dosáhnout. Postupovat jako při tvarování ornamentálního stromu, pomocí dřevěných nebo bambusových tyčí. Zaštipování bude třeba otestovat, jak bude reagovat. Jestli se bude větvit a jak. V zimě to asi bude boj, jí udržet. Ideální by byl nejspíš vytápěný skleník.
Tomáš Homola

Příspěvekod vasva v 15.08.2016 14:56:34

Našel jsem jen zahraniční odkazy např: http://www.cafedepuertorico.com/Flamboy ... 7C3xmV9o_U kde ze stromku bansai dělají. Přes zimu to běžně zvládá domácí ustájení, jen je bez listů a vypadá jako koště na podpal ;) Tu výšku jsem přestřelil, má cca 30 cm a roste velice dobře, což píší i na netu, a s vyšší formou počítám, jen se obávám toho zaštípnutí, abych ji nějak nepodělal. Každopádně mám rostlinky dvě, tak jednu asi obětuji a uvidíme ;)
vasva

Příspěvekod Nady v 26.04.2017 22:36:51

Dobrý den,

Docela by mě zajímalo co jste s Vaší Delonix vyzkoušel a jak to dopadlo. Dovezla jsem si semínka z Portorika a mám doma nyní roční stromek který jsem si zatím troufla pouze lehce tvarovat. A stejně jak jste psal Vy i ta moje zatím nepůsobí, že by se chtěla větvit. Jinak můj exemplář má vždy maximálně 4 listy. Jak jeden doroste nejstarší shodí. Máte také takovou zkušenost? Předem děkuji za odpověď :)
Nady

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci