Camellia - hnědnutí a následný opad listů

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Camellia - hnědnutí a následný opad listů

Příspěvekod Kamil Abuklam v 20.01.2017 15:31:02

Kdo se věnujete kaméliím, jako začátečník bych uvítal radu, co jsem udělal špatně. Kamélie je na podzim zakoupená, takže v původním substrátu. Měla asi tři květy, zbytek nezvládla rozvinout - přesun z Libčan do bytu, změna prostředí, kterou moc nezvládají. Pěstuji v paneláku, pod podmiskou mám ještě jednu větší s vodou pro zvýšení vzdušné vlhkosti. Na konci roku jsem ji nadrátoval, což je jedna z možných příčin.

Hnědnou (cca ve struktuře žilnatiny, jestli je to relevantní informace) a opadávají mi listy. Při pohledu na vyholené větvičky se jejich kůra jeví celkem krabatě a nevypadá úplně zdravě.

Vzhledem k radě o možném přelití jsem:
- celý stromek potažmo bal vyjmul z misky a přidal kamínky na dno misky pro zlepšení provzdušnění a drenáže
- citlivě odstranil vrchní část substrátu a "zbytky" akadamy nahradil kanumou (kamélie by měla být spíš na kyselé, tak že bych jí přilepšil již nyní ještě před jarním přesazením)
- snížil zálivku
- dal na světlejší místo v bytě

Zkusil jsem vyjmenovat všechny podklady, co mě jako začátečníka napadnou, v příloze fotky. Moc prosím o rady a tipy, jak se ke stromečku dále chovat :shock:
Přílohy
rsz_puvodni_tvar.jpg
před tvarováním prosinec
rsz_po_tvarovani.jpg
po natvarování
rsz_vyholene_vetve.jpg
vyholené větve - první šly kolmo nahoru rostoucí a v nižších patrech
rsz_tmave_listy.jpg
postupně ztmavnou
rsz_tmave_listy2.jpg
více ztmavnou, odpadnou
Kamil Abuklam

Re: Camellia - hnědnutí a následný opad listů

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.01.2017 13:45:38

nemám s tím žádné zkušenosti nicméně substrát bude prozatím OK ... výměna pak pro pohodlné a kvalitní zalvání .... nevím co je na tom pravdy ale pro tyhle kytky se hodí jako substrát KANUMA ... .... určitě bude problém i zalévání vodovodní vodou která bude tvrdší a ppod. vápenitá
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Tomáš Homola v 21.01.2017 14:48:15

A nemůže to být příliš vysokou teplotou při přezimování? Já mám tenhle rod zafixovaný od teplejších částí mírného pásma k subtropům.
Svého času jsem experimenty s přezimováním "úspěšně" umořil dva čajovníky. Jeden venku, druhý doma.
Tomáš Homola

Příspěvekod rada v 21.01.2017 22:34:40

Kamelie aby kvetli se zimují při 5 - 15 stupni a 60% vlhkosti tak bych to viděl našpatnou zálivku a nebo houbovou infekci
rada

Příspěvekod Kamil Abuklam v 22.01.2017 14:58:09

Díky moc za snahu o radu, přihazuji další dvě dnešní fotky pro představu, jak se poškození listů šíří - kdo ví, mohl by to z toho docela dobře odhadnout.

Co se týče teploty, měl jsem na výběr buď zahradu na chatě, zasklenou lodžii, nebo pokoj. V lodžii mam oleandr, olivy, riskuju tam čínský jilm a buxus h. Teplota je tam aktuálně třeba kolem 5-8 přes den, 2-5 v noci. Před pár dny při velkém mrazu dokonce asi - 0,3. Asi jsem měl risknout i tu kamelii...

Poraďte, co mám dělat, jak jí můžu zkusit pomoct? Kamelie nemá ráda šoky a změny, takže když ji tam teď dám, zrovna v těch mrazech, tak bych se dost bál. Postupně to v paneláku moc nejde. Taky nevím, jak se zálivkou...kamélie nemá proschnout, ale teoreticky může být moje poškození z přelití.

Kdyby tak někdo poznal z toho postupu poškození listů, který z problémů je ten likvidační... c|
Přílohy
rsz_tmavnuti_struktura.jpg
rsz_tmavnuti_struktura2.jpg
Kamil Abuklam

Příspěvekod rada v 22.01.2017 15:42:06

Pokus se informovat zde http://www.jankalivoda.estranky.cz/ specializuje se na azalky třebas poradí i s kamelií.
rada

Příspěvekod Tomáš Homola v 22.01.2017 19:02:05

Na té jedné fotce mi přijde větvička trochu vlnkatá a není to drát. Nesedí tam něco, třeba puklice? (Moc dobře nevidím - pozn.)
Tomáš Homola

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci