Tato uzavřená stránka se bude věnovat zkušenostem , ohledně pěstování v bonsajové tvorbě využívaných ficusů. Ucelené informace o pěstování , střihu, hnojení atd. budou umístněny sem. Vycházeno bude z vlákna "NETBOOK - Ficus - tématické dotazy a náměty " Zároveň uvítám jakékoliv připomínky, které povedou ke zlepšení tohoto "návodu"
Ficusy jsou druhově velmi pestré je jich něco kolem 800 druhů.
PŮDA:Tento druh není náročný na půdní podmínky. Vyhovuje mu propustná půda , ale je schopný růst takřka v "čemkoliv"
Nejběžnější složení půdy akadama-štěrk-rašelina 1:1:1 mu proto naprosto vyhovuje.
ZÁLIVKA: Jelikož ficusy mají kožovité listy ,umí šetřit s vodou. Proto fikusům nevadí i menší přísušek.
Doporučuji zalévat odstátou dešťovou vodou (ale vodovodní mají také rády ) pokojové teploty.
Nejlépe je nechat ficus malinko proschnout. Když je vidět, že už je akadama na povrchu světlá , klidně posečkám ještě den a poté důkladně několikrát proliji dokud voda neprotéká mohutně odtokovými otvory .
Na přelití taktéž není nějak moc háklivý , ovšem v dlouhodobě přemokřeném substrátu žít neumí . Při letnění jsem nikdy nepozoroval nějaké problémy se zálivkou ...prostě stejně jako všechny ostatní stromky venku denně krom deštivých dnů zalévám.
V zimě je ovšem nutné věnovat zálivce pozornost. Méně světla - znamená snížit četnost zálivky.
TEPLOTA: Pokojová rostlina , které vyhovuje teplota nad 20°C. Teplota 15°C je spodní hranicí. Při letnění ovšem rozhoduje , že teplota během dne vystoupí nad tuto hodnotu a ve ficusů proběhnou všechny fyziologické procesy nutné k životu.
SVĚTELNÉ PODMÍNKY: Ficusy snášejí v zimním období i poněkud méně světla , než běžné pokojovky. Ovšem čím více jim ho dopřejeme , pro rostlinu to bude lépe.
V létě při letnění snese i plné slunce. Stejně jako za oknem , kdy mu nevadí ani jižní okno. (ovšem vzrůstá potřeba zálivky)
peterbrod napsal cituji :
"každý stromček je jedinečný všetkými možnými aj nemožnými vlastnosťami a zovšeobecňovanie jednotlivých podmienok na pestovanie je orientačné,nepáči sa mi veta na preliatie nie je moc háklivý-pozor na jednotlivé druhy(vypuklé sú prípady nerrifolia,aj panda môže blbnúť npr.),podľa veľkosti stromka,akosti substrátu,hustote zalistenia,hrúbke misky,na slnku či v tieni,momentálneho zdravotného stavu... príklad denne zalívám je otázny,alebo doporučenie akéhokoľvek intervalu časového pochybné,pretože stromček si sám musí určiť kedy je smädný(kontrola)"
DEFOLIACE: (odlistění)se používá ke zmenšení listů , prorašení spících pupenů ze staršího dřeva ,aklimatizaci na slunce při letnění. Dá se ale také použít k nastartování růstu rostliny , která ač je silná , nejeví vůli přirůstat(běžný stav u našich lip v létě pědtovaných v miskách, kdy je střihem přinutíme k dalšímu růstu).
Mnoha rostlinným druhům nedělá defoliace žádné problémy. V době sucha mnohé druhy pro svoji záchranu shazují listy, aby tak snížily odpar a zvětšily si tak šanci na přežití. Tímto zákrokem přinutíme rostlinu k aktivaci těch pupenů , které jsou potlačeny růstovými hormony aktivních pupenů.
KDY: Defoliaci u ficusů doporučuji na jaře (nejnižší doporučená teplota pro pěstování je 15°C - ovšem podle svých zkušeností můžu říci, že mým ficusům benjamina a retusa stačilo , že přes den vystoupaly teploty nad 20 a v noci mohly klidně padnout na 10 a nic se rostlinám nestalo ) , protože si rostlina zvykne na venkovní prostředí a nehrozí spálení listové plochy od slunce. Naopak slunce je po defoliaci nutné pro co nejlepší narašení spících pupenů.
Pro kvalitní defoliaci je nutné , aby byl stav rostliny co nejlepší. Oslabená rostlina takový zákrok snáší špatně a tak namísto pěstitelského zlepšení nastane naopak zhoršení stavu rostliny. Silné rostlině v dobré kondici nedělá problém vyprodukovat několik nových listů naráz (viz obr.)
JAK: Listy se stříhají tak, že stopka listu se ponechává na rostlině. To by mělo zaručit zdárný vývoj pupenu ukrytého v paždí stopky listu. Terminální pupeny (vrcholové pupeny na větvičce) musí být při defoliaci bezpodmínečně odstraněny! Kdyby se tak nestalo rostlina by neprorašila tak hluboce a hodně by se vyholila !!
NÁSLEDNÁ PÉČE: Následně po defoliaci se rostlina umístí na stanoviště pokud možno na plné slunce. Při odstranění listové plochy musíme ve větší míře dbát na množství zálivky. Méně listové plochy znamená menší odpar listovou plochou a při běžné zálivce by mohlo dojít k přemokření substrátu a námi oslabená rostlina by poté mohla mít problémy.
Po defoliaci je velmi výhodné provést vydrátování rostliny , protože je vidět stavba rostliny a při drátování "nezavazí" žádné listy.
větev po střihu listů
rostlina před defoliací
rostlina po defoliaci
měsíc a půl po defoliaci