Poraďte prosím někdo s určením druhu bonsaje, a péčí

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Poraďte prosím někdo s určením druhu bonsaje, a péčí

Příspěvekod marta v 18.07.2012 16:53:51

Tohle je nedávno jsem si koupila bonsaj, zajímalo by mě, co je to vlastně za druh. Zatím se jí snad daří, ale aby to tak zůstalo, sháním co nejvíce informací. V obchodě mi bylo řečeno, že jí mám zalévat každý den, a dát jí na západní okno na parapet.
Na povrchu zeminy a na kořenech se objevila nejspíše plíseň, na fotkách není vidět, protože jsem trochu "prokopala" zeminu, ale nevím, co proti ní dělat, čím to může být způsobeno?
Taky by mě zajímalo, zda bonsaj nemá příliš malou misku, zespodu se mi dá, že kořeny vyrůstají mírně ven, a při zalévání stéká voda po okrajích misky ven. Může přečkat zimu v tomhle květináči?

fotky:
bonsai1.jpg
Bonsai

bonsai2.jpg
Detail listu

bonsai3.jpg
Květy

Děkuji za případné rady. :-)
marta

Re: Poraďte prosím někdo s určením druhu bonsaje, a péčí

Příspěvekod Martin Kolacia v 18.07.2012 17:34:15

je to serissa foetida ... strom tisíce hvězd ... více se prodává veriegatní forma , která má tuhší a okrasné listy. Přes léto by neměla nikdy proschnout ale v zimě jí svědčí teplota kolem 10 stupňů a méně zálivky.

pokud možno , doporučuji přesadit do propustného substrátu (akadama) s opatrným střihem kořenů , protože přes zimu by mohly být jinak problémy se zálivkou.

plíseň je dána větším množstvím zálivky než je potřeba - na listech je taktéž vidět nějaký problém s kořeny - prosychajcí okraje listů což může být jak přemokřením tak přesušením rostliny

...ať se daří ! :wink:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod marta v 18.07.2012 20:42:04

Děkuji za radu a určení rostliny. S tím přesazováním, je pro něj vhodná doba v červenci? Je lepší nějakou dobu počkat, než si rostlina na nové prostředí zvykne, nebo přesadit hned?

Děkuji za případnou odpověď.
marta

Příspěvekod Martin Kolacia v 18.07.2012 21:51:55

pro pokojovky bych řekl že je to jedno ...jen po přesazení dát do stínu , můžou se rosit lístky , více hlídat zálivku - pozor na přelití rostliny - ...na slunce dát až začnou růst nové lístky
Martin Kolacia

Příspěvekod marta v 19.07.2012 08:44:16

A zeminu akadama, ta se dává do celého květináče, nebo pod ní mají být ještě nějaké jiné vrstvy zeminy? Mam tedy nechat zeminu trochu proschnout, než jí přesadím?
Děkuji za případnou odpověď.
marta

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.07.2012 10:04:45

ano může to být jen jediná složka substrátu , nezapomenout pak na pravidelné hnojení.

nenechat prosychat .. napustit do nádoby vodu a opatrně v ní vyprat starý substrát
Martin Kolacia

Příspěvekod marta v 19.07.2012 11:05:21

Takže se můžou kořeny trochu omýt vodou, pak přesadit do akadamy, bez dalšího substráu, a poté, první zálivka má být podávána "podmáčením", jak jsem se dočetla, nebo můžu normálně na substrát, nebo je lepší jen rosit, aby se nepřemokřila? Mam použít větší nádobu, nebo nechat v téhle?
P1200839.JPG
Bonsai v misce
P1200838.JPG
Srovnání misek

A s hnojením, pokud budou trochu zkrácené kořeny, hnnojivo vynechat?
Děkuji moc za vaše předešlé odpovědi, i za případnou odpověď na tuto otázku.
marta

Příspěvekod randlwood v 19.07.2012 12:43:52

odporúčam Vám:

- vybrať rastlinu zo starej misky, prstami jemne očitiť korene od zeminy koľko ide, čo zostane na koreňoch nechať tam, vodu netreba
- skrátiť len vyrastené korene, inak korene neskracovať! aj keď sa vraví, že je jedno kedy sa presádzajú izbové bonsaje, nechal by som ozajstné presadenie na jar /hlavne ak ste tak trocha začiatočník/, predsa len jar je jar
- pevne pridrôtovať do novej misky a ako nový substrát použiť napr. akadamu. ja osobne odporúčam zmes terramolu, antuky, zeolitu a štipku rašeliny namiešať podľa citu
- poliať normálne zvrchu, prvé 2 razy poriadne, potom polievať primerane podľa potreby. špekulovať s podmokom a podobnými operáciami je zbytočné, radšej bohato poliať zvrchu
- pri presadení nehnojiť klasickými hnojivami, môžete použiť pomaly rozpustné hnojivo /tyčinky, bobky a pod. na povrch pôdy/. klasicky hnojiť /kristalon a pod./ až 4-6 týždňov po presadení

v tomto substráte pestovať rastlinu do jari, ak bude potom v dobrom stave, klasicky presadiť.
Naposledy upravil randlwood dne 19.07.2012 12:48:09, celkově upraveno 1
randlwood

Příspěvekod marta v 19.07.2012 12:47:15

Takže je tedy lepší nechat přesazování na jaro...a přečká rostlina zimu v tomto květináči a substrátu?
děkuji za odpověď.
marta

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.07.2012 12:57:47

právě proto radím přesadit .... teď je vhodná doba , pokojovky jedou až do podzimu naplno (nechápu proč na jaro? ... snad že rostlina lépe zužitkuje vhodné období k růstu (?)) , pak přijde méně světla a v tomhle substrátu to uhyne ...

ohledně střihu kořenů - tato rostlina bohatě rozvětvuje a má jemné kořínky střih o 1/3 rostlině neublíží. Pokud máš strach , můžeš zakrátit jen část kořenů a část nechat bez zásahu.
Martin Kolacia

Příspěvekod marta v 19.07.2012 13:03:17

Takže přesadit co nejdříve... Postačí samotná akadama pro dobrý růst rostliny? Když zkrátím kořeny, asi pak nemám nějakou dobu hnojit, a nebude pak rostlina mít málo živin? Nevím, možná jsou to zbytečné dotazy.....
Děkuji za odpovědi.
marta

Příspěvekod Martin Kolacia v 19.07.2012 13:46:42

mno já přidávám rašelinu i štěrk ...ale akadama stačí taky ... po přesazení nehnojit ,až když rostlina začne zase růst ...neboj to vydrží :D
Martin Kolacia

Příspěvekod marta v 19.07.2012 13:54:03

Dobře...děkuji. Zkusím ji v nejbližší možné době přesadit, snad se jí bude dařit, asi jí nechám ve stejném květináči.
marta

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci