Kyselinu k čištění nepoužívat!

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro tvorbu suiseki

Moderátor: Kulhavý

Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod homola v 04.03.2009 12:08:34

Po čase jsem se kouknul na slovenské forum. nemám registraci, takže obrázky neprohlížím, jen čtu diskusi.
Jeden ze sběratelů uvádí, že je možné použít v případě nutnosti kyselinu. Zmiňuje i ocet, což vypadá na první pohled šetrněji, ale i ocet je přece nakonec kyselina.

Japonci žádnou kyselinu pro čištění ani úpravy povrchu suiseki nepoužívají.
Můžu to tvrdit vcelku sebvědomě, protože na loňském setkání v záží v Libčanech byl tento dotaz položen mnou japonské odbornici na suiseki, paní Kawasaki. Ta takové použití v tvorbě suiseki vyloučila.
Ostatně, nepřímo to zazní i v dokumentu, promítnutém v Libčanech v lednu. Povrch musí být přirozený, nejsou povolené žádné úpravy.

Doufám, že to slovenští sběratelé nebudou brát jako útok. Není to tak myšleno. A asi i jim jde o autenticitu, pokud nazývají svou tvorbu tím japonským názvem.
homola
 

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod Martin Kolacia v 04.03.2009 18:38:31

je to docela zajímavé- pohled na bonsaje a pohled na suiseki .... jedno se pančuje jak jen to jde ...druhé se zásadně nesmí :o))

ovšem jestli není pančování taky převoz suiseki do oblasti s kyselými dešti ... :wink:
Uživatelský avatar
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 2781
Registrován: 04.05.2006 19:09:24
Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod vlado v 04.03.2009 20:13:10

Ahoj Tome
príspevok o kyseline na slov.fore bol môj - netvrdím že je to ideálne riešenie ,len som poradil ako sa dá kameň zbaviť nánosov,
to nieje nový nápad len podané info z iných zdrojov, čítal som to napr. na suiseki.com ale aj na talianskom fóre som našiel o tom príspevok
ak je kameň dobrý tvrdý a sú na ňom usadeniny tak potom kyselina to rozruší a nánosy sú preč, jasné keď sa to preženie tak je to na p,,
A keď si vezmeme pod palec liguráky ktoré bez ocelového kartáča nejdú očistiť ? Čo na to japonci?? veď to je totálne mechanické opracovanie kameňa
A tiež to taliani volajú suiseki.Pravdu povediac mám kamene ktoré nevideli ani ten mokrý kartáč a sú pekné čisté, a skúšal som aj kyselinu
nuž niektoré kamene aj zmizli :mrgreen:
Je to všetko o hľadaní tej správnej cesty k suiseki - a to nejde za pár dní to vieme všetci.
ps. zaregistruj sa aj na slov.fore ja si tvoje názory rád prečítam tam ,tak isto ako aj tu.(beztak tam prispievame asi len traja-štyria a to je málo)
vlado
vlado
 
Příspěvky: 123
Registrován: 15.01.2008 20:36:01
Bydliště: komárno-sk

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod homola v 05.03.2009 09:38:16

To Martin:
Zajímavá připomínka, s těma dešti. Dílem krapet rejpalská, ale podnětná.

2 vlado:
Problém je asi v tom, že kyselinou část povrchu vlastně rozpouštíš a smýváš i nějakou vrstvu kamene. Pak už to v podstatě není přírodní kámen.
Já jsem se paní Kawasaki ptal právě v tom kontextu ptal na liguráky. Kdysi dostal Karel Šerák kámen z Itálie. Nejspíš to bylo od Luciany Queirolo, protože to byla tehdy nějaká angličtina z překladače, kterou mu radila, jak má kameny očistit. Že má právě na ty bílé žilky v ligurákách použít kyselinu, myslím snad chlorovodíkovou. Jenže, to jsou právě navíc ty liguráky, kameny, kterýma Japonci kvůli jejich sporným vlastnostem (jak už jsem psal jinde) opovrhujou.

Já bych se držel té čisté vody a kartáče, při tom čištění. Kámen, kterej prostě takhle neočistíš a nepomůže mu následně ani yoseki, to zkrátka není suiseki.
homola
 

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod Kulhavý v 06.03.2009 07:37:09

Souhlasím,kyselinu nepoužívat.Ale jako všechno má svoji výjimku,i tady bych připustil jednu možnost použití.U těch liguráků s vápencem nebo u břidlice s vrostlým křemenem,tvořícím horskou řeku nebo vodopád je někdy problém,že nejsou zcela bílé ale různě "špinavé"Pro jejich vyčištění by snad nevadilo,pokud by se KAPÁTKEM několik kapek naneslo na požadované místo a po chvíli opláchlo vodou.Sám jsem to ještě nedělal ale tak nějak si myslím že by se tohle dalo ještě "skousnout" :) .Co vy na to?
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý
 
Příspěvky: 338
Registrován: 18.09.2007 18:37:49
Bydliště: Pardubice

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod homola v 09.03.2009 10:28:48

Ty seš jak ty Jezinky se Smolíčkem, Milane. "Jen dva prstíčky tam strčíme a jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme."
Já bych nesmlouval.
Kámen musí být přírodní.
homola
 

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod Juraj Formel v 30.08.2009 21:15:43

Rad sa pripojim do tejto tematiky:skoro všetky kamene mam z rieky Vah,cistim ich nilonovym kartačom a kamene sa močia v čistej vode.Je na nich zeleny a čierny nános a zatial som nenašiel žiadny iny sposob ako to odstranit a to som kupal kamene mesiace.......a Hcl-ka to vyriešila a dokonca na povrchu kamena vznikla patina.....tak prečo si nepomôcť a na vapence je tiež najlepšia vyhladi a spravy patinu.Kamene ničim nenatieram,iba ich leštim bavlnenou latkou alebo rukou!Z pohladu japonskeho mi asi mnohy budete oponovat......prirovnam to k rezaniu kamena-ked je to nutne.....tak čo uz ...režeme a režu všetci,len o tom nehovoria verejne....!pekny den!
Juraj Formel
 
Příspěvky: 66
Registrován: 02.04.2008 20:38:24

Re: Kyselinu k čištění nepoužívat!

Příspěvekod P.Syrovy v 31.08.2009 07:46:57

Ahoj Juraj!
Souhlasím s Tebou a ještě se zopakuju: Hlavně že já jsem (my jsme)spokojen (spokojení).Když mě nevemou na výstavu?
Inu což! Dělám to pro radost ne pro výstavy.
Něco jiného jsou soutěže.Těch se účastním ale nepočítám že zapadnu do kategorií. 8)
p.syrovy
P.Syrovy
 
Příspěvky: 483
Registrován: 03.12.2005 20:34:08
Bydliště: Praha


Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron