Krasnych zatim 14 stranek tvorby na Slovenskem foru

tvorba suiseki, daiza...

Moderátor: Kulhavý

Krasnych zatim 14 stranek tvorby na Slovenskem foru

Příspěvekod P.Syrovy v 24.06.2008 18:34:02

Mozna nekdo znate mozna jen malo z vas a tak prikladam odkaz

http://bonsai-sba.sk/forum/viewtopic.php?t=14
p.syrovy
P.Syrovy

Příspěvekod homola v 25.06.2008 09:14:00

Kameny jsou zajímavé, ale z hlediska japonského umění suiseki jsou některé mírně diskutabilní.
Třeba ten kámen na vrtulkovité podložce je víceméně abstraktní, tedy spíš čínský (nikoli tedy suiseki) a myslím, že i ten Číňan by tu podložku udělal maličko jinak. Autor na mě svým dílem nepůsobí jako nešika, který by si nedokázal se dřevem poradit. Chce to teda jen víc prohlížet japonské zdroje ukázek kamenů suiseki. Teda, pakliže tomu suiseki říkat chce.
Líbí se mi kámen, představující útočiště (11. foto odshora), byť na fotce vypadá poněkud světle. I tady by to ale asi chtělo maličko jinou podložku
homola

Příspěvekod ondra němec v 25.06.2008 09:46:51

Je to zajímavé, pěkné, hezky zpracované, ale zdá se mi, že přísně vzato, některé exponáty nejsou suiseki. Ale vnímám je jako zajímavé kameny na dřevěných podstavcích. Pozor, nemíním to nijak pejorativně.
ondra němec

Příspěvekod Karel Šerák v 25.06.2008 10:11:43

Na naší stránce http://www.serak-suiseki.com jsme doplnili rubriku "tvorba dai" o nové kameny Piuse Nottera, pro které jme vyrobili dai.

Přejeme pěkné prázdniny.
Táňa a Karel Šerákovi :wink:
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod P.Syrovy v 25.06.2008 13:46:30

homola píše:Kameny jsou zajímavé, ale z hlediska japonského umění suiseki jsou některé mírně diskutabilní.
Třeba ten kámen na vrtulkovité podložce je víceméně abstraktní, tedy spíš čínský (nikoli tedy suiseki) a myslím, že i ten Číňan by tu podložku udělal maličko jinak. Autor na mě svým dílem nepůsobí jako nešika, který by si nedokázal se dřevem poradit. Chce to teda jen víc prohlížet japonské zdroje ukázek kamenů suiseki. Teda, pakliže tomu suiseki říkat chce.
Líbí se mi kámen, představující útočiště (11. foto odshora), byť na fotce vypadá poněkud světle. I tady by to ale asi chtělo maličko jinou podložku

kdyz budes cist i ty popisky tak je tam psano o tvorbe podlozek ktere se nezarazuji podle Japonskeho a ani Cinskeho stylu a ze tvurce si jede svou cestu myslim ze ani nechce nekam zapadat
jo a do teto rubriky dat ten link asi byla moje chyba tedy do suiseki to je pravda ale nenapada me kam jinam
p.syrovy
P.Syrovy

Příspěvekod homola v 25.06.2008 14:46:43

Jasně. Ale pak by to asi nemělo být prezentováno jako suiseki. Aby si třeba lidi neznalí věci nemysleli, že suiseki jsou něco, co vlastně suiseki nejsou.
Jinak, pěkná výstava Michala Šeba a spol. je aktuálně na hlavní stránce bonsai-dnes.cz.
Michala považuju dneska za česko-slovenskou jedničku, umění suiseki se z nás všech věnuje nejdýl a ví, jak se to správně dělat má.
homola

Příspěvekod P.Syrovy v 25.06.2008 14:56:49

homola píše:Jasně. Ale pak by to asi nemělo být prezentováno jako suiseki. Aby si třeba lidi neznalí věci nemysleli, že suiseki jsou něco, co vlastně suiseki nejsou.
Jinak, pěkná výstava Michala Šeba a spol. je aktuálně na hlavní stránce bonsai-dnes.cz.
Michala považuju dneska za česko-slovenskou jedničku, umění suiseki se z nás všech věnuje nejdýl a ví, jak se to správně dělat má.

Nemuzu jinak nez souhlasit.
Snad to lidi pochopi :idea:
p.syrovy
P.Syrovy

Načo to?

Příspěvekod Ján Zágoršek v 08.07.2008 12:24:47

Je už až unavujúce sledovať márnu snahu urobiť celosvetový poriadok v taxonómii a systematike tvorby sugestívnych kameňov.
Rovnako ako zúfalé hľadanie akéhosi ideálu, resp. toho "najlepšieho".
Pardon. J.Z.
Ján Zágoršek

Příspěvekod Kulhavý v 09.07.2008 07:40:27

Nemyslím,že p. Homola chce dělat "celosvětový pořádek" v názorech na tvorbu a prezentaci suiseki.Jde mu jen o to,aby se kameny hodnotily podle pravidel,které tady jsou už stovky let,a pokud splní příslušná kriteria(třeba japonská),můžeme je nazvat suiseki(tedy japonské ).A pokud se kámen vymyká těmto kritériím nebo nelze zařadit,pak to není suiseki,ať se Vám to líbí nebo ne.Nedávno jsem potkal přítel,kterého jsem dlouho neviděl a když přišla řeč na to,že se zabývám suiseki,řekl mi: " ...suiseki...jo už vím!...šutry na prkýnku...!
V tomto směru tedy podle mě p. Homola dělá záslužnou práci,kameny je třeba správně hodnotit a zařazovat aby bylo jasné co je a co není suiseki,
jinak nebudeme mít žádná suiseki a svět zaplaví "šutry na prkýnku"!
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod aliel v 13.07.2008 09:37:29

Vážení kolegovia,
je zaujímavé čítať vaše vyjadrenia k práci nášho kolegu, ktorého si mimochodom veľmi vážim. Je zaujímavé čítať ako sa máme striktne držať japonských pravidiel a podľa toho pokladať niektoré kamene za suiseki a niektoré len za kamene na prkýnkach. Napriek tomu, že tu máme 100 ročné pravidlá, podľa ktorých sa hodnotia suiseki a je veľká snaha o priblíženie sa tomuto umeniu, nikdy nebudeme schopní byť "japonskí". Ak sa chceme venovať tomuto umeniu, nesmieme sa striktne pozerať na všetko to čo robia japonci a silou mocou sa tomu podobať. My zbierame kamene v našom prostredí a v takom, aké sú naše možnosti. Ak chceme byť striktne japonskí, tak poďme do Japonska, hľadajme a prinášajme si kamene za Japonska a rob