Čínský biseki

galerie suiseki

Moderátor: Kulhavý

Čínský biseki

Příspěvekod Tomáš Homola v 27.05.2014 14:05:04

napadlo mne, že tenhle můj kámen jsem tu ještě nikdy nepředstavoval.

Koupil jsem jej před léty v Crespi Bonsai Centru. Stál tehdy 200 EUR a nutno připomenout, že tehdejší kurs koruny byl poněkud slabší než dnes. Podložka je tak trochu unikátní v tom, že se jedná o mojí poslední lipovou. Vlastně předposlední, tou úplně poslední byla dai pro amayadori z libčanského Suiseki cupu 2012 - železiťáky. (Tehdy jsem ale vzal lípu kvůli časovému presu a stresu.) Poté jsem s lipovým dřevem definitivně skončil. Inspirací pro tvorbu této dai byl jeden z obrazových kamenů ze sbírky Pia Nottera. Střední nohy na přední a zadní straně mohou někomu překážet, nicméně dle mého názoru opticky a vlastně i staticky stabilizují. Podložka je mořená jemně v několika vrtstvách klasickým mořidlem v odstínu mahagon. Lak je typu Aqua bezbarvý, matný. Kámen se zapouštěl sám, jedná se totiž o biseki s řezanou základnou. Povrch je mechanicky obroušený a vyhlazený do pravidelného tvaru. Horninu nepoznám, nejedná se ale o porcelanit. Mineralogům k expertíze kámen nejspíš poskytovat ani nechci. Čínský původ odhaduji na základě obchodních kontaktů Crespi centra, nejsem si jím zcela úplně jistý. Nicméně, třeba Korejci upravují obrazové kameny poněkud jinak - detailněji. Náladou je spíš podzimní, nicméně zadání pro výstavu v BZ znělo - To nejlepší.

Stolek je zakoupený u paní Dany Wilhelmové (Awida). Je kopií velkých čínských stolů, používaných k dekorativním a praktickým účelům. Myslím, že svým charakterem se ke kameni velmi dobře hodí.

Kdysi vyjádřila respekt k tomuto kamínku i paní Vlaďka Kuřátková, což jsem bral jako velkou poklonu a ocenění. Vyvolává zájem ale samozřejmě i u laického publika.
Přílohy
DSC_0044.jpg
Tomáš Homola

Zpět na galerie