Toshokan ten - foto K.Šerák

galerie suiseki

Moderátor: Kulhavý

Toshokan ten - foto K.Šerák

Příspěvekod anima nera v 20.10.2010 20:16:17

posílám několik fotek z naší výstavy očima (a objektivem) Karla Šeráka.
"K diskusi...", řekl mi do telefonu Karel.
Přílohy
DSC03087.jpg
DSC03086.jpg
DSC03062.jpg
DSC03066.jpg
DSC03068.jpg
DSC03073.jpg
DSC03090.jpg
DSC03103.jpg
anima nera

Re: Toshokan ten - foto K.Šerák

Příspěvekod peterbrod v 20.10.2010 22:45:11

dnes si nedá t san pokoj,ale nech si to on odskáče za moje názory-krásne priestory,pekné kamene,ozaj vydarené,jedine čo mi vadí je umiestnenie suiseki na stolíku,zvlášť na poslednej foto (pri všetkej úcte a mojom obdive ku tvorcovi),mne známa definícia,ktorú som pre umiestnenie prijal znie asi takto-vystavované suiseki ukladáme na podložku (stolík,suiban,medzi bambusy....)tak,že ho posunieme kratšou stranou od ťažiska smerom ku zlatému rezu podložky čo najbližšie.Chápem takto-mimo výnimiek pri niektorých pravidelných tvaroch,kolmica na podložku vedená ťažiskom rozdelí kameň na dve nerovnaké polovice,čo sa dĺžky týka(teda dlžka od ťažiska vodorovne na okraj suiseki)a pri položení tak,aby pretínala aj stred stolíka(teda najprv ťažiskom na stred podložky) je žiaduci posun ku zlatému rezu,konkrétny stolík má 4 zlaté rezy,tento kameň je kratší od ťažiska vpravo,tak správny posun je potom tiež vpravo no a na uverejnenej foto naopak,z prechádzajúcej diskusie a na tomto príklade sa dá dokumentovať,že orientovať sa stredom dai na stred stolíka nevychádza,otázku či ku zlatému rezu vpredu,alebo zadnému by som nechal na osobný vkus a iné prípadné prvky v okolí,zdôrazňujem tiež,aj keď to je samozrejme,že sa bavíme o pohľade kolmom na stolík a kameň,teda pohľadovke,pri rôznom natočení kameňa je to iné ( zlaté rezy ako body dostaneme rozdelením jednotlivých hrán stolíka na 2/3+1/3,presne 68:32 v percentách a ich spojnicami,kde sú ich priesečníkmi kolmo aj vodorovne),ak chceme zistiť presnú dľžku posunu,je potrebné určiť aj zlatý rez kameňa (čo nemusí byť jednoduché a asi zbytočné),potom ten posun je dlžkový rozdiel medzi ťažiskom a zlatým rezom kameňa,pričom pri mojich pokusoch sa zdala táto vzdialenosť prijateľná ako polovičná,dole na stolíkoch som sa snažil o ten posun,teda od ťažiska kameňa kratšou stranou ku zlatému rezu stolíka
Přílohy
DSC03103.jpg
PA190034.JPG
peterbrod

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.10.2010 09:09:13

peter: definici zlatého řezu ovládáš .... ale někdy je to taky o pocitu stejně jako u bonsají záleží na tom jak chceš vnímat hmotu vystavovaného předmětu ... mírnou disproporcí budˇ kámen "usadíš" nebo ho dáš do pohybu .... blahého či neblahého ....toť je pak na vkusu každého jedince (bože nevím proč jsem měl chuť napsat soudruha :lol: )
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod peterbrod v 21.10.2010 15:36:35

ahoj martin,ale ja som to nepísal preto,že tú definíciu možno ovládam,ale práve pre ten pocit,ak chceš vkus,iný názor,výrus v očiach,možno pocit sklamania z nedokonalosti,iný pohľad ako vystavoveteľ,ano,je to ono,ale niečo mi vadí,neviem sa presne vyjadriť,táto stránka sa prezentuje ako smerom k japan zameraná a aranžovanie je tu skoro veda,ako som inde napísal,toto je podľa mňa základ,z ktorého sa má vychádzať no a potom dobrý kameň v dobrej dai bachnutý na podložku hociako ho môže zhodiť na výstave z konkurenciou,alebo znalým rozhodcom,navyše tu sú len dva prvky-suiseki a stolík,čo potom nejaká doplnková rastlina,obraz ....podľa mňa,ľudia čo vystavujú,by si to mali pozrieť hlbšie,npr google - zlatý rez,spomenul si aj bonsaje-niekde som tu čítal úbohú kritiku na Slováka,že všetko tvaruje do trojuholníka,okrem prístupu svetla ku spodným lístkom(a všetkým)je práve tento tvar podľa pravidiel zlatého rezu perfektne možné umiestniť do misky a okolia a to je jeden z dôvodov,okrem úžastnej zručnosti a nápadov,že jeho stromky sú krásne,oku milé,príklad využitia ZR z viacerími prvkami,na ktorý by som nemal pozri na foto(PS.4. a 6.foto je o inom,podľa mňa OK :D )
Přílohy
68704_442243512524_82869747524_5773163_8351886_n.jpg
peterbrod

Zpět na galerie