Toyama na "suibanu"

galerie suiseki

Moderátor: Kulhavý

Toyama na "suibanu"

Příspěvekod homola v 16.02.2009 08:35:18

Kámen jsem dostal loni v prosinci od kamaráda Karla Krejčího. Má asi 18 cm na délku.
Suiban jsem dostal kdysi od Karla Šeráka.
Písek jsem si nasbíral předloni v pískovně v Halámkách, na "panství" Michala Budíka.

Suiban bohužel není zcela suibanem. Nemá totiž glazovaný vnitřek. Navíc by měl být malinko větší. Je sice pravda, že Japonci taky kolikrát při aranžích vytvoří takovýhle poměr, ale negativní prostor je z hlediska jejich estetiky potřeba. V zahradě, na svitkové malbě a při aranžmá čehokoliv taky. (Viz. thread se skladištěm).
Písek by měl asi být hrubšího zrnění.

Druhá fotka je po poprášení vodou z flakónu.
Přílohy
PICT0001.jpg
Suchý.
PICT0002.jpg
Kámen po přelití
homola

Re: Toyama na "suibanu"

Příspěvekod Pavel Slovák v 16.02.2009 09:06:44

Kámen je (hlavně po přelití ) moc hezký. Nemám zkušenosti s aranžováním suiseki, nicméně pravda je, že by si zasloužil víc prostoru, je to dost symetrické, za druhé suiban bych asi volil když už ovál, tak o dost nižší a za třetí zřejmě bych volil hranatý suiban, to jest obdélník s kolmými stěnami, když tak rohy jemně zakulacené. Prostě mi nesedí spousta těch zakulacenných (což je charakter kamene) , výrazně korespondujících částí v kompozici.
Zdraví vás Pavel S.
Pavel Slovák

Příspěvekod homola v 16.02.2009 09:10:49

Přesně takový "suiban" (žel taky uvnitř surový, bez glazury) mám. Hranatý, větší, nižší, pastelově žlutobéžový. Ale nebyl jsem si jistej, jestli mi vyjde zase písek. :-)

BTW.(mimochodem), pan Sampson tam mívá samozřejmě i suibany a dobany, občas. Opravdový, uvnitř glazovaný (suibany).

http://www.djsampson.com/offer.htm
homola

Příspěvekod Jiří Svačina v 16.02.2009 09:21:29

Připomínky ano, ale kámen je to hezký
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Kulhavý v 16.02.2009 22:28:35

Čau Tome,moc pěkný kámen.Co se týká hrubosti písku,připadá mi akorát.Určitě vyzkoušej ještě větší suiban.Vím že jsou drahé,sám mám taky pouze jeden.Taky je suiban dost vysoký v poměru k výšce kamene.Je to proto,že základna kamene není zrovna ideální? Nížší by byl určitě elegantnější.
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Příspěvekod homola v 17.02.2009 16:25:15

2 Milan:
Myslím, že písek je moc jemnej. Koukni se na Matsuuru Sana, co dává k tomu vodopádu na tom videu z NHK. :-(
A pamatuju, že i Karel mi několikrát naznačoval, že ty písky bejvají hrubší. To možná jen my tam sypem tu naši přesátou moučku.

Insuficientní extenze "suibanu" jsem si vědom. Koukal jsem doma ještě do těch Nippon journalů od pana Honzy a je tam jedno docela extrémní aranžmá. Jestli to vyjde, tak ho sem postnu.
Japonci mají pravidla, a v koncovce to tam nakonec někdy naflákaj všelijak. Takže dost možná by mi tam prošel i ten písek-moučka.
homola

Zpět na galerie