Bonsaje mistra Michaela Rehmanna

galerie bonsají

Moderátor: Martin Kolacia

Bonsaje mistra Michaela Rehmanna

Příspěvekod Karel Šerák v 29.03.2010 20:35:01

Začíná sezona bonsají. je tu jaro se vším všudy....
Společně se svou ženou Taťjanou každoročně navštěvujeme své přátele Beatrix a Michaela Rehmannovi ve švýcarském městečku Kaisten. Michael je vynikající umělec bonsají "shohin" a "mame", spolu se svou paní pracují v Bonsai centru v Schinznachu. Rádi se s vámi prostřednictvím diskuzního fóra podělíme o několik fotografií, pořízených v loňském roce.

Mnoho štěstí a radosti na cestě za bonsajemi přejí
Karel a Táňa Šerákovi :wink:
http://www.serak-suiseki.com
Přílohy
DSC06616.jpg
DSC06617.jpg
DSC06638.jpg
DSC06639.jpg
DSC06640.jpg
DSC06641.jpg
DSC06646.jpg
DSC06647.jpg
DSC06653.jpg
DSC06656.jpg
Karel Šerák
Karel Šerák

Re: Bonsaje mistra Michaela Rehmanna

Příspěvekod Martin Kolacia v 29.03.2010 20:55:16

nádherné kousky
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod ENDY v 29.03.2010 21:00:06

...až na klávesnicu mi sánka padla! Nádhera, nádhera a ešte raz nádhera...ďakujem, že ste sa o tú krásu s nami podelili! =D>
ENDY

Příspěvekod Karel Šerák v 29.03.2010 21:12:04

Tedy ještě několik dalších, ať usínáte s úsměvem a s radostí probuzení do dalšího dne.....
Karel a Táňa Šerákovi :wink:
Přílohy
DSC06672.jpg
DSC06673.jpg
DSC06703.jpg
DSC06706.jpg
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod anima nera v 29.03.2010 21:20:12

Michael Rehmann je borec. Tohle je fakt královská disciplina bonsajistiky. Pamatuju na tu jeho přednášku v Schinznachu před 7 lety. Asi by to nebylo nic pro mě, tihle prckové. Ani nemám podmínky (např. pro zimování).
anima nera

Příspěvekod dante v 30.03.2010 17:48:38

Tieto kusky su nadherne :D , darmo velkosť shohin je asi najbližšie ku pojmu slova ,, bonsai,, :D .
dante

Příspěvekod majliko v 30.03.2010 20:23:07

Nemaju chybu! prekrasne kusky su o to krajsie ze musia byt vypracovane do detailov. Na väcsom bonsaji sa nejaka chybicka moze stratit tuto ale nie. Ma to aj vyhodu nemusi tak vela investovat do misiek :lol:
majliko

Příspěvekod Karel Šerák v 30.03.2010 20:56:55

Dobrý večer,
musím potvrdit slova Tomáše, Michael Rehmann skutečně patří do evropské TOP, jeho práci významně ocenil též mistr Iwasaki. Mám to štěstí sledovat jeho práci již od roku 1994, a to každoročně. Už mě ničím ani nepřekvapí, jeho práce je systematická, dokonalá. Nejvíce se mi líbí jeho trpělivost v jednotlivých krocích utváření těchto "prcků". Je to běh na dlouhou trať a zde se nedá spěchat.
Ještě několik fotografií ke studiu a k inspiraci pro letošní bonsajovou sezonu.....

Příjemné chvíle s bonsajemi přeje Karel Šerák
Přílohy
DSC06619.jpg
DSC06628.jpg
DSC06634.jpg
DSC06643.jpg
DSC06644.jpg
DSC06648.jpg
DSC06652.jpg
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod klusko v 06.10.2010 18:19:23

Nádhera.
klusko

Příspěvekod george5167 v 02.02.2012 22:33:06

klusko píše:Nádhera.

Naprosto souhlasím, že jde o úplnou špičku evropské tvorby. Přesto mám jedno "ale".
To "ale" zní : takováhle tvorba znamená zasvětit život bonsajím. A já vidím, že den ode dne je méně lidí, kteří mají
volný čas a kteří jej jsou ochotni věnovat svému hobby. U pana Rehmanna nejde o hobby, to je patrně jeho hlavní životní náplň.
A proto si myslím, že ve všech českých webech o bonsajích je velmi málo místa věnováno např. pokojovým bonsajím, které nevyžadují mnoho času, může je pěstovat každý a jsou cenné a vděčné. Co taková Crasulla JADE ? A co Portulacaria afra ?
Mám velké venkovní bonsaje o stáří 50-60 let např. Ulmus chinensis, ale člověk musí být zdravý, protože slabý člověk je neunese a mít spoustu času, má-li 20-30 rostlin této velikosti, už mu mnoho času na jiné oblasti zahrady nezbude.
Naprosto chápu. že firmy prodávající dovezené bonsaje nebudou propagovat tuto cestu, protože nepřináší zisk.
Ale kluby a jednotlivci ?
A vůbec není možné mluvit třeba o méněcennosti takovéto tvorby bonsají, protože např. na stránkách zahradnictví
z Jižní Ameriky jsou portulacarie a tlustice, které berou dech, úžasné. Určitě lze jmenovat další stovky druhů, které jsou vhodné, pro venkovní bonsaje řadu druhů modřínů, cedrů atd. Otevřte si / pokud máte / Google Chrom a napište do adresy "JADE" a klepněte na obrázky.K pěstování těchto rostlin mohou zkušení pěstitelé poskytnout desítky rad k jedinému druhu, aby v teplém bytě rostlina nevyběhla, jak získat nádherné zdobené misky z Číny, Vietnamu, Japonska atd., takže z bonsaje bude najednou skvostný drahocenný doplněk bytu. Jsem zvědavý, jestli tahle připomínka bude mít odezvu.
george5167

Příspěvekod Tomáš Homola v 03.02.2012 08:46:38

Pan Rehmann má to štěstí, že jeho práce je i jeho koníčkem. Šohiny jsou bezesporu náročnější disciplinou, z hlediska péče (zálivka, hnojení, přezimování, tvarování), než jsou velké bonsaje.
Myslím, že tu ty zmíněné sukulenty nikdo nedehonestoval. Pravda ale je, že se v Japonsku jako bonsaje nepěstují a bon-sai je japonské slovo. Ale třeba, zrovna tuhle jsem koukal na rozkvetlé Adenium v palácové zahradě ve vietnamském císařském městě Hué. Takže proč ne?!
http://cestyapamatky.cz/cesty/vietnam-v ... /okoli-hue
I mezi vietnamskými bonsajemi (cay canh) se najdou exempláře, které by vyhověly japonským normám.
Tomáš Homola

Příspěvekod george5167 v 03.02.2012 21:50:44

Vážený pane Homolo, je to zajímavá odpověď na můj první příspěvek do bonsai-fora. Mám k němu pouze malé připomínky :vynašel jste nové české slovo : "nedehonestoval". Dal bych si je patentovat. Já bych napsal "hodnotu sukuletních bonsají jsem nikdy nesnižoval", ale bylo by to moc přízemní.

Musím vám sdělit, že mně a většině mých přátel, kteří pěstují sukulenty, je úplně jedno, jestli je Japonci pěstují v bonsaji nebo ne. Dokonce si myslím, že je báječné, jestli jiné světadíly a jiné oblasti vytvářejí rozdílný charakter bonsají než Japonci.
Byl jsem od prvních dnů u vzniku světa bonsají v ČSSR a zúčastnil jsem se svými exponáty desítek výstav. Vůbec mne nezajímá jestli je Adenium jako bonsai v nějaké asijské zahradě / já je viděl /.Adenium není nijak moc vhodné.
Jeden japonský básník napsal, že při pohledu na bonsai má člověk mít dojem, že na stromku sedí a zpívají ptáci nebo se chlubí svým peřím.
K svému prvnímu příspěvku dodávám : proč se nepropaguje např. Visterie mnohokvětá ve svých nesčetných varietách ? U nás je to plevelný keř / strašně - zničí plot, zničí dům /, rozrůstá se šíleně rychle, ale jako bonsai je nádherná, zejména v květu. Představme si, že by se mladé již částečně tvarované rostliny prodávaly třeba v OBI za 60.- Kč s dobrým návodem na pěstování. Neprospělo by to rozšíření bonsají ?
A tady jsme jak říká Shakespeare u jádra pudla : dokonce Japonci říkají, že je nejlépe použít velmi rychle rostoucí rostliny, protože se dají lehce tvarovat. Co říkáte na nové rychle rostoucí topoly, kterých je plný internet ? Že by neodpovídaly japonským normám ? / Pokud máte japonské normy, prosím, uveřejněte je. Pokud vás můj dnešní komentář naštve, řekněte si s Masarykem :"Demokracie je diskuze". Váš George
george5167

Příspěvekod Tomáš Homola v 04.02.2012 09:47:10

Nemyslím si, ře jsem něco vynašel. To slovo je celkem běžné. :)
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... ehonestace

Bonsají z vistárií je v Česku poměrně dost. Nejlbližší (mně, místem) bonsai z vistárie, mně známá (mnou registrovaná, registrovaná=zaznamenaná) je u pana inženýra Luďka Štěcha ve Zlivi, v Alcedoru. Osobně mám pár vistárií v zahradě, vypěstovaných ze semen, v jednom případě již 2x ročně kvetoucí a neúspěšně plodící. V Japonsku, které mě jako země zrodu nejrozšířenější formy bonsají a specifických zahrad zajímá, je velmi časté použití v zemi rostoucích vistárií na ozdobném dřevěném mřížoví, obdobě naší pergoly. Tím směrem půjdu a do misek své vistárie nikdy nedám. Ale japonské bonsaje z w. floribunda jsou také pěkné.
Tomáš Homola

Příspěvekod Hugo Studeník v 05.02.2012 12:43:54

Dobrý den !

To co psal pan "George" o časové náročnosti pěstování bonsají na vrcholné úrovni je určitě pravda . Ale myslím si , že je na každém z nás kolik svého času tomuto koníčku chceme nebo můžeme věnovat a na jakou úroveň se dostaneme . Abych se přiznal , moc jsem nepochopil co tím chtěl básník říci . Podle mě je pěstování interiérových bonsají na špičkové úrovni stejně náročné jako těch venkovních , možná náročnější . Pokud jde o sukulenty , mám je rád , hodně let jsem pěstoval kaktusy . Ale myslím si , že sukulent je sukulent a nikdy z něj nebude plnohodnotná bonsai co vypadá jako starý strom .
Ale jelikož je demokracie , může každý z nás prohlásit že nejen stromky v supermarketech , ale i pampeliška je bonsai .

Ať to všem roste !
Hugo Studeník

Příspěvekod Martin Kolacia v 05.02.2012 19:11:51

souhlas s Hugo Studeníkem až na poslední větu ... pampeliška nemůže být stromem v misce ... snad jen v hodně přeneseném významu

Sám jsem pokojovky odpískal a krom 1 portilacarie , a 3 ficusů nic jiného nemám ... přes zimu je to vážně obtížnější a prostě nejsou to takové pokroky jako u našich domácích druhů.
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na galerie bonsají