NETBOOK - ficus

časopisy, knihy, DVD, kazety...

Moderátor: Martin Kolacia

NETBOOK - ficus

Příspěvekod Martin Kolacia v 21.11.2009 19:36:14

Tato uzavřená stránka se bude věnovat zkušenostem , ohledně pěstování v bonsajové tvorbě využívaných ficusů. Ucelené informace o pěstování , střihu, hnojení atd. budou umístněny sem. Vycházeno bude z vlákna "NETBOOK - Ficus - tématické dotazy a náměty " Zároveň uvítám jakékoliv připomínky, které povedou ke zlepšení tohoto "návodu"

Ficusy jsou druhově velmi pestré je jich něco kolem 800 druhů.

PŮDA:Tento druh není náročný na půdní podmínky. Vyhovuje mu propustná půda , ale je schopný růst takřka v "čemkoliv"
Nejběžnější složení půdy akadama-štěrk-rašelina 1:1:1 mu proto naprosto vyhovuje.

ZÁLIVKA: Jelikož ficusy mají kožovité listy ,umí šetřit s vodou. Proto fikusům nevadí i menší přísušek.
Doporučuji zalévat odstátou dešťovou vodou (ale vodovodní mají také rády ) pokojové teploty.
Nejlépe je nechat ficus malinko proschnout. Když je vidět, že už je akadama na povrchu světlá , klidně posečkám ještě den a poté důkladně několikrát proliji dokud voda neprotéká mohutně odtokovými otvory .

Na přelití taktéž není nějak moc háklivý , ovšem v dlouhodobě přemokřeném substrátu žít neumí . Při letnění jsem nikdy nepozoroval nějaké problémy se zálivkou ...prostě stejně jako všechny ostatní stromky venku denně krom deštivých dnů zalévám.
V zimě je ovšem nutné věnovat zálivce pozornost. Méně světla - znamená snížit četnost zálivky.


TEPLOTA: Pokojová rostlina , které vyhovuje teplota nad 20°C. Teplota 15°C je spodní hranicí. Při letnění ovšem rozhoduje , že teplota během dne vystoupí nad tuto hodnotu a ve ficusů proběhnou všechny fyziologické procesy nutné k životu.

SVĚTELNÉ PODMÍNKY: Ficusy snášejí v zimním období i poněkud méně světla , než běžné pokojovky. Ovšem čím více jim ho dopřejeme , pro rostlinu to bude lépe.
V létě při letnění snese i plné slunce. Stejně jako za oknem , kdy mu nevadí ani jižní okno. (ovšem vzrůstá potřeba zálivky)

peterbrod napsal cituji :
"každý stromček je jedinečný všetkými možnými aj nemožnými vlastnosťami a zovšeobecňovanie jednotlivých podmienok na pestovanie je orientačné,nepáči sa mi veta na preliatie nie je moc háklivý-pozor na jednotlivé druhy(vypuklé sú prípady nerrifolia,aj panda môže blbnúť npr.),podľa veľkosti stromka,akosti substrátu,hustote zalistenia,hrúbke misky,na slnku či v tieni,momentálneho zdravotného stavu... príklad denne zalívám je otázny,alebo doporučenie akéhokoľvek intervalu časového pochybné,pretože stromček si sám musí určiť kedy je smädný(kontrola)"

DEFOLIACE: (odlistění)se používá ke zmenšení listů , prorašení spících pupenů ze staršího dřeva ,aklimatizaci na slunce při letnění. Dá se ale také použít k nastartování růstu rostliny , která ač je silná , nejeví vůli přirůstat(běžný stav u našich lip v létě pědtovaných v miskách, kdy je střihem přinutíme k dalšímu růstu).
Mnoha rostlinným druhům nedělá defoliace žádné problémy. V době sucha mnohé druhy pro svoji záchranu shazují listy, aby tak snížily odpar a zvětšily si tak šanci na přežití. Tímto zákrokem přinutíme rostlinu k aktivaci těch pupenů , které jsou potlačeny růstovými hormony aktivních pupenů.

KDY: Defoliaci u ficusů doporučuji na jaře (nejnižší doporučená teplota pro pěstování je 15°C - ovšem podle svých zkušeností můžu říci, že mým ficusům benjamina a retusa stačilo , že přes den vystoupaly teploty nad 20 a v noci mohly klidně padnout na 10 a nic se rostlinám nestalo ) , protože si rostlina zvykne na venkovní prostředí a nehrozí spálení listové plochy od slunce. Naopak slunce je po defoliaci nutné pro co nejlepší narašení spících pupenů.
Pro kvalitní defoliaci je nutné , aby byl stav rostliny co nejlepší. Oslabená rostlina takový zákrok snáší špatně a tak namísto pěstitelského zlepšení nastane naopak zhoršení stavu rostliny. Silné rostlině v dobré kondici nedělá problém vyprodukovat několik nových listů naráz (viz obr.)
silný výhon.JPG
ukázka silného výhonu s několika rašícími listy v krátké době

JAK: Listy se stříhají tak, že stopka listu se ponechává na rostlině. To by mělo zaručit zdárný vývoj pupenu ukrytého v paždí stopky listu. Terminální pupeny (vrcholové pupeny na větvičce) musí být při defoliaci bezpodmínečně odstraněny! Kdyby se tak nestalo rostlina by neprorašila tak hluboce a hodně by se vyholila !!
střih.JPG
technika střihu

NÁSLEDNÁ PÉČE: Následně po defoliaci se rostlina umístí na stanoviště pokud možno na plné slunce. Při odstranění listové plochy musíme ve větší míře dbát na množství zálivky. Méně listové plochy znamená menší odpar listovou plochou a při běžné zálivce by mohlo dojít k přemokření substrátu a námi oslabená rostlina by poté mohla mít problémy.

Po defoliaci je velmi výhodné provést vydrátování rostliny , protože je vidět stavba rostliny a při drátování "nezavazí" žádné listy.
větev po střihu listů
větev po defoliaci.JPG

rostlina před defoliací
P1010011.JPG

rostlina po defoliaci
defoliovaná vydrátovaná rostlina.JPG

měsíc a půl po defoliaci
měsíc a půl po defoliaci.JPG
Uživatelský avatar
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 2784
Registrován: 04.05.2006 19:09:24
Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod anima nera v 14.12.2009 09:42:36

Jednotlivé druhy, vhodné pro bonsajovou tvorbu:

FICUS RETUSA

Stálezelený strom se silnějšími kožovitými listy, který se vyznačuje mohutnými kořenovými bázemi a častými vzdušnými kořeny, které slouží v jeho domovině jako „podpůrné prostředky“ pro uchycení nebo k vyživování rostliny. Bonsaje z tohoto druhu jsou oblíbené hlavně v Číně a na Tchajwanu, odkud se k nám i masivně dováží. Listy jsou veliké v průměru od 4 – 7 cm, při pravidelném řezu jejich velikost rostlina ochotně zmenšuje asi na polovinu. Ficus retusa má celou řadu zajímavých a pěstitelsky nenáročných kultivarů, které se při označování rostlin v obchodní praxi popisují tak, jako by se jednalo o samostatné druhy. Jsou to : F. retusa ´Panda´, F. retusa ´Nitida´, F. retusa ´Kimmen´nebo F. retusa ´Compacta´.

Ficus panda má listy oválnější, skoro kulaté, asi 2 – 3 cm velké, a výrazně kratší internodia. Proto se hodí zejména na bonsaje malých velikostních kategorií. Ficus kimmen je rovněž drobnolistý a podobně jako F. panda se vyznačuje krátkými internodii. Má menší listy než F. retusa, se špičkou bez lalůčku. Naproti tomu Ficus nitida má listy delší, krátce řapíkaté, oválné až kosočtverečné a na konci výrazněji zašpičatělé.

FICUS BENJAMINA

F. benjamina je stálezelený bohatě větvený druh, který se vzhledem k velikosti listů používá spíše na tvorbu větších bonsají. Již mladé větve mají sklony k převislému růstu a proto je F. benjamina někdy nazýván také „břízový fíkus“. Listy jsou hladké, sytě zelené, tenčí než u Ficus retusa, matné až mírně lesklé, dlouhé až 10 cm, široké 3 – 5 cm. V literatuře se můžeme setkat s výčtem mnoha kultivarů, přičemž nejznámější jsou: F. benjamina ´Exotica´- má silně lesklé a poněkud zvlněné listy, F. benjamina ´Jenifer´- hustě větvená odrůda s téměř šedozelenými listy, které mají hlavní žilku listu žlutavé barvy nebo F. benjamina ´Starlight´- panašovaná odrůda s drobnějšími listy, která při pěstování vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Velmi žádaný je Ficus benjamina ´Natasja´, který se využívá hlavně pro tvorbu krajinek, lesíků nebo miniaturních bonsají z fíkusů. Vznikl výběrem při pěstování fíkusů z tkáňových kultur a vyznačuje se hustým větvením, vysokou obrážecí schopností po řezu rostliny a malými, 2 – 4 cm velkými listy, které mají na konci výraznou úzkou špičku.

FICUS NERIIFOLIA

Tento fíkus je znám i pod často užívaným synonymem Ficus salicifolia, fíkus vrbolistý. Rostlina má, jak již napovídá název, úzce kopinaté a krátce řapíkaté listy, které jsou tři až sedm centimetrů dlouhé a pět až deset milimetrů široké. Ficus neriifolia vytváří při pěstování hlavně v miskách menších rozměrů poměrně brzy zajímavé nebari (kořenové náběhy) a i kmen celkem rychle tloustne. Při hlubším zpětném řezu tato rostlina velmi ochotně obráží a proto se hodí hlavně na bonsaje pěstované ve stylu koště. Ale i u jiných stylů brzy a kvalitně zahustí celou korunu. Pro své malé listy je tento druh oblíbený hlavně u pěstitelů, kteří se zabývají tvorbou miniaturních bonsají. Ficus neriifolia bohužel nepatří mezi komerčně šířené rostliny a tak jej můžete získat hlavně u jednotlivých pěstitelů nebo na různých výstavách. Velmi dobře koření a tak i s jeho dalším případným množením nebudete mít žádné problémy. Důležité upozornění: pokud budou bonsaje z tohoto druhu vystaveny teplotám pod 15oC, porostou - li v zamokřené nebo naopak přeschlé půdě a vystavíme – li je průvanu, shodí listy. A obrážení trvá poněkud déle, než u jiných druhů fíkusů.

FICUS PUMILA

Ve volné přírodě roste v Číně a Japonsku a podle literárních pramenů byl do Evropy dovezen poprvé v roce 1721. F. pumila je popínavá rostlina s malými, srdčitými listy, které rostou na drátovitých stoncích. Na nich se vytváří krátké příchytné kořeny, které slouží rostlině k tomu, aby se uchytila na povrchu objektu, který porůstá. V jihovýchodní Asii, odkud tento druh fíkusu pochází, jsou to torza rostlin, kmeny stromů a kameny, v našich podmínkách pak konstrukce skleníků, zdi nebo nejrůznější opory v nádobách, ve kterých je pro okrasu v bytě pěstován.

V bonsajové tvorbě se F. pumila používá většinou jako pokryvná rostlina místo mechu u pokojových bonsají nebo se z něj pěstují miniaturní bonsaje. V komerčním sortimentu je k dispozici kromě základního druhu Ficus pumila i několik zajímavých kultivarů: F. pumila ´Variegata´, který rychle roste a má panašované listy (vyžaduje však častější rosení) nebo F. pumila ´Minina´, který je skutečnou zmenšeninou klasické Pumily. Má srdčité listy velké jen 5 – 8 mm, jemné stonky a používá se hlavně jako pokryv povrchu misky s bonsají nebo jako drobnolistá doplňková rostlina do interiéru. A v případě, že budete mít trochu štěstí a trpělivosti, dá se i z tohoto kultivaru vypěstovat zajímavá bonsai (viz str. 47).

FICUS CARICA

Komerčně nepříliš rozšířený druh pro pokojové bonsaje je zajímavý hlavně tím, že plodí známé fíky. Pro tento účel však vyžaduje teplé klima, nejlépe skleníkové prostředí. F. carica je původem z oblasti Středozemního moře, kde dorůstá výšky až 6 metrů. Je to opadavý keř se šedozelenými větvemi a velkými, troj až pětilaločnatými listy jasně zelené barvy.

V bonsajové praxi se používá při tvorbě velkých bonsají, více než na tvar a kvalitu samotné rostliny se však pěstitelé soustředí na plody, které za dlouhého a teplého léta mohou dozrát i při běžném pěstování v bytě nebo v zahradě. Pravá smokvoň přezimuje v chladném prostředí a vzhledem k bezlistému stavu rostliny nevadí např. ani tmavý sklepní box. Mladé plody jsou při přezimování na rostlině a ve svém vývoji a dozrávání pokračují v následujícím vegetačním období.

SUKULENTNÍ FÍKUSY

Do rodu Ficus patří neodmyslitelně i stále málo známé tzv. kaudiciformní druhy, které se výborně hodí do suchých panelových bytů a které v určité omezené míře využívají pro svou tvorbu i pěstitelé bonsají.

Mezi nejznámější patří například Ficus petiolaris, Ficus palmeri nebo Ficus obtusifolia. Rostou sice pomaleji než klasické fíkusy, ale již jako několikaleté semenáčky vypadají velmi dekorativně a „dospěle“. V době vegetace vyžadují pravidelnou péči – zálivka a hnojení – v zimě se starost o ně omezuje jen na občasnou zálivku, která se řídí teplotou v místě přezimování. Řez a tvarování snáší výborně, protože mají mnoho spících pupenů, které ochotně proraší.

Sukulentní fíkusy nemají rádi prudké výkyvy teplot, průvan a zimní závany studeného vzduch při větrání. Stejně jako klasické bonsaje mají rádi mlžení, vyšší teploty v bytech jim nevadí. Rozmnožují se řízkováním nebo dováženými semeny, které bohužel mnohdy dost špatně klíčí.
anima nera
 
Příspěvky: 1452
Registrován: 12.06.2009 08:06:22
Bydliště: České Budějovice, tel.: 608819582

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod anima nera v 16.12.2009 10:18:27

Získání rostlin: fíkusy se množí snadno z bylinných i dřevitých řízků a jednoduché je u nich i vzdušné hřížení. Dají se vypěstovat i ze semene, ale na kmínek tloušťky nad 1,5 cm si musíme počkat asi 10 roků. Nestříhané fíkusy mají kmínek v průměr 1,5 cm až při výšce kolem 2 metrů. Dovážené bonsaje s kmínkem o průměru 2-4 cm stojí 290 až 450 Kč, nad 5 cm do 950 Kč, 7-10 cm okolo 2000 Kč, 15 cm do 9800 Kč. Při výběru bonsaje klademe důraz na přirozené náběhy kořenů (nebari) a linii kmene. Vzdušné kořeny se v bytě již zapěstovat nedají, nová koruna jemné rozvětvení se dopěstovat bez problému dají.

Umístění v bytě: pro růst nových listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z druhů, které se používají na tvorbu bonsají stačí fíkusům na udržení listů nejméně světla ze všech, a proto mohou být nejdále od okna. Vyžadují ale teplotu nad 15oC. Suchý a teplý vzduch v bytě snášejí při správné zálivce dobře, mají rádi kořeny v teple. Vadí jim studený průvan při delším větrání a netěsnosti oken u parapetu mohou v zimě podchladit misku a zeminu.

V zimě: v bytě je desetkrát méně světla než v létě, řídká záclona ubírá 50 % světla, zatažené žaluzie 100 % světla. Světla dále ubývá se čtvercem vzdálenosti: 2 metry od okna je 4x méně světla, 3 metry 9x, 4 metry 16x, 5 metrů 25x. Nedostatek denního světa se dá nahradit svítidlem FLORASET nebo zářivkami FLUORA a BIOLUX. Při nedostatku světla stříháme bonsaje z fíkusů co neméně, jinak nám narostou velké listy, které budou daleko od sebe. Rostliny také pravidelně otáčíme (1x za 14 dní o čtvrtinu kruhu), aby nevypadali jako kraj lesa (co je do pole je hezky zelené a dovnitř lesa, vzhledem k nedostatku světla, jsou ve tmě jen suché klacky).

Hnojení: na mladé rostliny, u kterých potřebujeme zesílit kmen, použijeme běžná hnojiva s větším obsahem dusíku. Musíme se ale smířit s tím, že nám narostou velké a tmavé listy, které budou daleko od sebe. Na zapěstované bonsaje používáme např. hnojivo KLH SPECIAL. Přihnojujeme celoročně v intervalu 2 až 3 týdny. Na záchranu utrápených rostlin používáme japonský přípravek DUHA nebo český BONSAI VITAMIN.

Řez a zaštipování: nové přírůstky zakracujeme střídavě hlouběji do koruny. Nechceme-li přijít o rašení posledního pupene, necháme při řezu za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zastavíme mlžením vodou. Chceme-li udržet velikost koruny či tvar obláčku jednotlivých větví, musíme provést zakrácení o 3 listy hlouběji než je konečný obrys koruny nebo větve. Nová větev s třemi až pěti listy by při zakrácení na obrys koruny z něho pak vyčnívala o 4 až 10 centimetrů a postupně by se narušil poměr mezi sílou kmene a výškou bonsaje. Také obrysy větví by se slily do jedné zelené koule. Aby nebyl zásah viditelný, stříháme častěji menší počet větví (ne všechny najednou).

Tvarování: tvarovat drátem můžeme kdykoliv. Větve jsou pružné a i ty silnější se lehko ohýbají a poměrně brzo drží nový tvar. Drát ponecháváme na kmeni a větvích max. tři měsíce, protože se brzo zařezává. Do „obláčků a pater“ se dají tvarovat jen velké nebo malolisté fíkusy. Nárůstem velkých listů totiž větve u malých bonsají splynou v jednu zelenou korunu.

Přesazování:
u mladších rostlin ho provádíme po dvou letech na jaře, u starších exponátů po 3 až 5 letech. Záleží na prokořenění: je-li miska přeplněná kořeny, přesadíme co nejdříve. Výměnu misky za větší můžeme provést kdykoliv. Jedná se totiž jen o přendání bonsaje do nové misky s dosypáním čerstvé zeminy. Dáváme-li bonsai do stejné misky vyměníme asi polovinu zeminy. Brání-li tomu nadbytek kořenové hmoty, můžeme odstranit asi jednu třetinu kořenů. Jejich zkrácení se neprovádí z důvodu, aby byla bonsai malá a nerostla, ale proto aby vznikl prostor pro růst nových kořenů a tím byl zajištěn zdravý vývoj bonsaje. Na složení zeminy nejsou fíkusy náročné. Stačí jim substrát na pokojové rostliny. Vhodná není pouze samotná rašelina, protože po přeschnutí špatně přijímá vodu. Stejně tak není nejlepší jílovitá zemina, která sice drží hodně vody, ale nedýchá.

Choroby a škůdci: utrápené bonsaje z fíkusů má na svědomí většinou člověk. Při nesprávné zálivce (dovolená - nezalití, ale i přelití – uhnívání kořenů) se rostlina zachrání tím, že zmenší plochu listů, které odpařují vodu (prostě je shodí). Podobně jako v přírodě okusem zvěře nebo hmyzem odlistěné rostliny dokáží i bonsaje po shození listů pokračovat v růstu. Nesmíme jim ale nadměrnou zálivkou zničit kořeny!. Protože slunce probouzí spící pupeny, zajistíme bonsaji v této fázi regenerace co nejvíce světla. Zálivku pak přizpůsobíme množství listů, které odpařují vodu. Podíváme se na kořeny a pokud nenajdeme bílé konce kořínků, které signalizují jejich zdravý růst, bonsai přesadíme. To zda je větev ještě živá, poznáme při jejím zakrácení. Pokud z konce nevytéká bílé mléko, plocha řezu je hnědá a větev se snadno láme, je už suchá. V krácení suché větve pokračujeme směrem ke kmeni až do místa, kde se po seškrábnutí části kůry objeví zelená část – ta žije. Další růst podpoříme přiměřenou zálivkou teplou vodou (teplota vody na koupání ve vaně), sluncem a přípravky DUHA, BONSAI VITAMIN nebo SUPER THRIVE aj. Proti případnému savému a žravému hmyzu nebo škodlivým houbám používáme běžné chemické prostředky. V malém uzavřeném prostoru využijeme při postřiku lepenkovou krabici nebo topíme škůdců na nadzemní časti bonsaje ve vodě se saponátem.
anima nera
 
Příspěvky: 1452
Registrován: 12.06.2009 08:06:22
Bydliště: České Budějovice, tel.: 608819582

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod anima nera v 15.01.2010 23:32:57

Ještě k rubrice nemoci:
Někdy se lze setkat s dotazy na zkroucené (zkrabacené) listy bonsají z fikusů. Tyto listy jsou živé, ikdyž jejich struktura je poněkud jiná. Jsou méně pružné. Příčina není dost dobře známá, jisté je to, že to fikusy v sušším prostředí v miskách čas od času dělají. Pokud to rostlina dělá v nadměrné míře, není to estetické a pěstiteli to vadí a pokud se problém sám neustálí, pomáhá přesazení a pěstování fikusu do a ve "volné půdě" skleníku. Samozřejmě, v zimě vytápěném na minimální teplotu pěstování (15+).
anima nera
 
Příspěvky: 1452
Registrován: 12.06.2009 08:06:22
Bydliště: České Budějovice, tel.: 608819582

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod bretas v 09.02.2010 14:44:08

ZÁLIVKA
Přidávám svojí zkušenost s ficus benjamina. Na přelévání reaguje rostlina shozením listů. Dřevnaté, holé větvičky ale zůstávají živé a zachovávají si schopnost nově obrazit. Nezdřevnatělé řapíky ale při přelití zaschnou a teda odumřou.
bretas
 
Příspěvky: 274
Registrován: 25.01.2010 13:38:43
Bydliště: Domoradice - Č.K.

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod anima nera v 11.04.2010 23:01:52

Dostal jsem od kamaráda fotku koruny jeho fikusu. Vzhledem k tomu, že vypadá fakt monumentálně, nebylo možné ji sem neposlat. Je to motivace začít pěstovat fikusy.
Přílohy
P4100011.JPG
anima nera
 
Příspěvky: 1452
Registrován: 12.06.2009 08:06:22
Bydliště: České Budějovice, tel.: 608819582

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod anima nera v 10.05.2010 20:48:22

Ukázka fikusu přikrytém po odlistění a nejspíš možná i odvětvení akváriem. Při zvýšené vlhkosti prostředí nejen rychleji obrůstá,ale vytváří také vzdušné kořeny.
Přílohy
PJ DE 8.jpg
anima nera
 
Příspěvky: 1452
Registrován: 12.06.2009 08:06:22
Bydliště: České Budějovice, tel.: 608819582

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod anima nera v 21.08.2010 20:23:43

Fikusek, oceněný na výstavě v Thajsku.
Přílohy
img_1484.jpg
anima nera
 
Příspěvky: 1452
Registrován: 12.06.2009 08:06:22
Bydliště: České Budějovice, tel.: 608819582

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod peterbrod v 21.08.2010 20:57:29

neocenený,ale doma :lol:
Přílohy
P8210051.JPG
peterbrod
 
Příspěvky: 907
Registrován: 08.04.2008 21:30:58
Bydliště: martin

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod Tomáš Homola v 21.12.2013 00:07:05

http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Uživatelský avatar
Tomáš Homola
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.11.2011 11:45:12
Bydliště: České Budějovice

Re: NETBOOK - ficus

Příspěvekod Tomáš Homola v 05.02.2014 19:29:00

Tak ještě k tomu "hydroponickému" pěstování fikusů. Na Japonských dnech jsem mluvil s dlouholetým ČB bonsajistou Romanem Kesslem. Říkal, že experimentuje s pěstováním na lávovém kameni, přičemž nezalévá, ale jen kámen "podmáčí". Bylo by asi zajímavé zjistit víc a třeba mít fotku. Tak třeba časem...

ilustrační z Việt Namu.....
Přílohy
tumblr_mt0zd9iva81r6uhogo1_1280.jpg
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Uživatelský avatar
Tomáš Homola
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.11.2011 11:45:12
Bydliště: České Budějovice

Největší bonsai v Evropě - video

Příspěvekod Tomáš Homola v 02.02.2018 21:59:54

Někde už tu vlákno, věnované téhle kytce je, ale nemůžu to na androidu dohledat.
Takže do netbooků. Fikus v Crespi centru, mnozí z nás tam byli...

https://www.youtube.com/watch?v=beIlV7foGGQ
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Uživatelský avatar
Tomáš Homola
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.11.2011 11:45:12
Bydliště: České Budějovice


Zpět na literatura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník