Misky - z jednoho chatu - k diskusi (bez krve pokud možno)

vše o miskách

Moderátor: Stropnicky

Misky - z jednoho chatu - k diskusi (bez krve pokud možno)

Příspěvekod bretas v 09.08.2011 20:26:08

Nepřipadá ti, že třeba Barton je z hlediska japonské miskové estetiky zcela mimo?
Keramik vynikající, samozřejmě, ale nehodí se to k bonsajím.
:?:
bretas

Re: Misky - z jednoho chatu - k diskusi (bez krve pokud možno)

Příspěvekod Martin Kolacia v 10.08.2011 16:46:36

Ano připadá , už jsem tady říkal že misky evropské scény jsou dle mého celkem mimo ... pan Burton je velice šikovný keramik a na doplňkovky dělá úplně fantastické a myslím že nepřekonané věci , ale pro bonsaje se tyto misky nehodí

jedinou kombinaci kterou bych bral je tmavě hnědá miska s tou jeho načervenalou barvou pro nějakou borovici .

Miska by měla dělat rámec , ukotvit , harmonizovat ale ne odpoutávat od stromu ..........

... (bylo to bez krve ?) :mrgreen:
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Jiří Svačina v 12.08.2011 10:25:37

Věřím že jsou lidé kteří uznávají jen klasické tvary a barvy , nemají rádi změny... Já mám k některým výtvorům zmíněného autora,/ na fotkách / , také výhrady.

Ale vy jistě znáte dokonale díla uvedeného autora , a i práce japonských keramiků z posledních let, když si troufnete takto neomaleně napsat o tomto ve světě uznávaném tvůrci bonsai keramiky "že je z hlediska japonské bonsajové keamiky zcela mimo".

A tak jen dotaz na jednoho i druhého autaora příspěvků - pánové viděli jste někdy nějaku velkou misku od jmenovaného autora naživo, měli jste alespoň některé v ruce ?
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Martin Kolacia v 12.08.2011 14:02:48

je nutno vidět misku naživo k tomu abych posoudil zda se mi líbí nebo nelíbí strom v ní ?

držel jsem jenom jeho doplňkovou misku....toť vše

nemyslím si , že bych byl nějaký tradicionalista .... to rozhodně ne , jenom říkám , že inovativní evropské misky mnohdy zabíjejí krásu stromů
Martin Kolacia

Příspěvekod ondra němec v 12.08.2011 14:12:11

Jistě jste myslel pana Bartona, nebo snad že by šlo o režiséra Tima Burtona?
ondra němec

Příspěvekod Jiří Svačina v 12.08.2011 19:48:30

Nevyjadřuji se k tomu jaké stromy jsou v miskách, ani k tomu jestli jsou to vhodné kombinace a už vůbec ne k tomu co se komu na nějakých obrázcích líbí či nelíbí...

Můj komentář je k vašemu vzájemně odsouhlasenému výroku /zkomolení jména , jistě nedopatřením jsem, si nevšiml / že autor cituji " je z hlediska japonské miskové estetiky zcela mimo ". Keramiku - misku, ale i jiný keramický předmět, pokud jste neviděli z blízka, odstín, lesk - mat, barvy, nemohli si na ni sáhnout, u misky jak silné má stěny, jak je provedena zevnitř i zdola , atd. dle mého názoru vůbec není rozumné hodnotit. A už vůbec ne dle několika kousků z poslední doby na více či méně povedených fotografiích ...
Celá řada starších prací tohoto autora je k nerozeznání od klasických Japonských misek, liší se drobnými detaily, přidanými právě proto aby byly odlišné, nebyly to jen anonymní kopie .
Mnoho jeho velkých misek bylo vyrobeno kusově, na objednávky a dle požadavků předních sběratelů z celého světa.
A tak už jen dodám, že pokud jste tyto práce neviděli zblízka, neznáte je , tak jste vy zcela mimo :) :roll: .
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 14.08.2011 10:21:47, celkově upraveno 1
Jiří Svačina

Příspěvekod bretas v 12.08.2011 20:42:40

Byl to citát. Upozorňuju ještě jednou. Dal jsem to sem proto v kurzívě. A i tak teče. :(
bretas

Příspěvekod Martin Kolacia v 12.08.2011 20:46:49

ano zcela rozdílný názor .... já hodnotím svůj pocit stromu s miskou ne strom a misku zvlášť

záměrně zcela demagogicky to řeknu trošku jinak a s příměrem - to že je zelená louka uprostřed přírody vybetonována naprosto dokonale a bez nerovností a řemeslně naprosto dokonale , dokonce s opálovýmy odlesky v ranním sluníčku nezmění můj názor ,že se mi beton na louce nelíbí

PS: PARDON a omlouvám se všem zůčastněným i samotnému mistrovi za skomolení jeho jména , nebylo to záměrně
Martin Kolacia

Příspěvekod Jiří Svačina v 14.08.2011 12:07:46

Můžete citovat , vymýšlet abstraktní obrazy, krvácet, jak je libo, ... je to úsměvné, a v tomto s vámi jen ztráta času ...
V posledním příspěvku na hlavní stránce B-D od Karla Šeráka, ze zahrady a sbírky pana Piuse Nottera, se můžete podívat na obrázky několika kusů starých - klasických Japonských misek, tak i na několik Evropských moderních - osázených -misek z dílny Dana Bartona ... :D
Jiří Svačina

Příspěvekod karel černý v 15.08.2011 09:15:28

Mě se taky nelíbí , samozřejmě pokud se snaží připodobnit japonským vzorům a barvám tak to bude vypadat dobře.

Pane Svačino , asi to bude o estetice a tu má každý jinou. Přesvědčování o tom kdo je mimo je zcela mimo mísu.
karel černý

Příspěvekod Jiří Svačina v 15.08.2011 19:59:41

Nemám potřebu o čemsi přesvědčovat :D . A je mi i celkem jedno co se vám líbí. Do diskuse jsem se vložil proto, že mi v předchozím textu vadí zavádějící - zkreslující informace, až pomluva, kterou si přečtou lidé kteří neví o koho se jedná...je to asi tak jako řešit jestli Niky Lauda umí dobře řídit nebo Jágr bruslit . Pán o němž je řeč se na Dálném východě narodil . Bonsai - keramikou se zabývá desítky let. Dobře ví proč to dělá tak jak to dělá. Je to uznávaný mistr, špičkový tvůrce, atd.
"Japonská bonsai keramika", to nejsou jen strohé hnědé sérivé misky prodávané v posledních cca třiceti letech pod f. Tokoname, dnes vyráběné převážně v Číně a Jižní Korei. Je to dlouhá řada materálů, od bronzů přes kameniny a porcelány, množství tvarů ale i různých barev, třeba kobalty určené pro listnáče, atd. Mnoho starých misek je litých do složitých forem, má na sobě různými barvami malované obrázky, plastické dekorace i ryté znaky atd.
Jiří Svačina

Příspěvekod Salwe v 16.08.2011 18:57:31

Souhlasím plně s panem Svačinou. Miska by měla být, samozřejmě, harmonicky
sladěná s bonsají jako takovou, v tom se jistě shodneme všichni. Ale stejně
tak dokážu zaplesat a donekonečna obracet v ruce kus krásně provedené keramiky,
perfektně zpracované, řemeslně zvládnuté a zároveň praktické a plně použitelné
pro to, pro co je určená. A takové misky, ať už pro doplňkovky, tak pro bonsaje,
pan Barton prostě umí.

Pavel Weingärtner
Salwe

Příspěvekod Hugo Studeník v 28.08.2011 10:59:42

Dobrý den !

Já bych se o pana Bartona "neotíral" i když jsem jeho misky naživo také neviděl . Myslím si , že si to nezaslouží a pro mě osobně je to jeden z největších současných bonsai keramiků západního světa , který se navíc nebojí jít vlastní cestou . Podle mě , tak jak existuje evropský ( či západní ) bonsajový styl , tak také vzniklo evropské pojetí bonsajové misky . Samozřejmě že je na každém z nás čemu dává přednost . Myslím si také , že pro převažující yamadori stromy v českých sbírkách by byly misky p.Bartona jistě vhodnější než často tvarově vyumělkované dovezené misky z východu . Pokud znám misky D.Bartona aspoň z internetu vím , že dělá misky velmi různorodé a je tam hodně takových v kterých bych měl rád svůj strom , ale jistě se najdou i takové které bych si nevybral . Naštěstí nabídka na trhu je vysoká a pokud dáváte přednost keramice jiného typu , prostě si misku D.Bartona nekoupíte , nehledě k tomu že patrně nebude z nejlevnějších .
PS.: jelikož se občas také věnuji bonsai keramice vím , že je těžké vytvářet stále jen keramiku strohých tvarů a tlumených barev , když ty glazury tak lákají !

Když už jsme u bonsai keramiky , naskýtá se otázka jakou keramiku by každý z nás chtěl mít ve své sbírce bonsají ?
1. především misky "východního" typu
2. Především misky "západního" typu
3. misky jako sbírku toho co se mi líbí či k čemu mám nějaký vztah ( ve výsledku každý pes jiná ves )
4. převažující misky oblíbené keramické dílny
5. je mi to jedno
Hugo Studeník

Příspěvekod Martin Kolacia v 01.12.2011 22:31:30

... ehm já mám misek takový nedostatek , že beru všechno 1 - 5 v hodně kusech :D
Martin Kolacia

Příspěvekod Jiří Svačina v 02.12.2011 08:42:01

=D> =D> =D> to vždy rád čtu. A jen tak pro zajímavost malý bonus ze světa - se koukni jak je to občas s nabídkou v Japonsku... http://ibonsaiclub.forumotion.com/t8396 ... d-bci-tour
Proklikejte prosím ale všechny stránky, tj. 1 až 7 /okénka v pravo nahoře nad příspěvky .../
Snad z těch obrázků i někteří konzervativní přátelé / i nepžátelé / pochopí že svět je barevný a přátelský - Je tam i předání - výsledek sbírky ktrou zaštítil Marco Invernizi a byla sbírána pro Isao Omachiho který byl při zemětřesení v Japonsku postižen ničivou tsunami a přišel o svůj dům i sbírku bonsají...
Jiří Svačina

Další

Zpět na misky