Výběr misky pro konkrétní strom

vše o miskách

Moderátor: Stropnicky

Výběr misky pro konkrétní strom

Příspěvekod PetrC v 01.05.2008 11:28:11

Zdravím všechny,
chtěl bych se poradit se zkušenějšími, jak vlastně vybírají a získávají misky pro své stromky? Myslím tím misky, ve kterých je už možné bez obav stromek vystavit na výstavě, tedy ne žádné pěstební kontejnery, ale pěkné kvalitní a tím i dražší keramické misky.
-Vyfotíte si snad svůj stromek digitálem a na netu pak k němu hledáte přes virtuály vhodné misky a pak vyrazíte do bonsaicentra už pro konkrétní misku?
-Nebo si na barevné tiskárně vytisknete na A4 svůj strom a s tou fotkou obrážíte výrobce a prodejce misek a radíte se s nimi o výběru vhodné misky?
-nebo objíždíte výrobce a prodejce misek přímo s konkrétním stromkem na sedadle auta aby byla miska vybraná co nejlépe?
-nebo pošlete mailem fotku svého stromku do bonsaicentra a necháte si poslat několik nabídek a podle té nejlepší vyrazíte i se stromkem k prodejci?
-nebo si snad necháváte pouze dělat misky "na míru" přesně pro svůj stromek?
Asi každá možnost má své výhody a nevýhody. Tahat se se stromkem po republice a doufat v dobrou koupi mi příjde dost riskantní pro život stromku. Na druhou stranu, vybírat jen podle katalogu a nechat si něco poslat je dost risk -miska může mít nevhodnou barvu nebo tvar. Stejně tak kupovat pěknou misku "do zásoby" když na ni narazím s tím, že ji snad v budoucnu využiju je vhodné pro zaopatřené sběratele, ale asi ne moc pro běžné pěstitele.
A jak určujete vhodné rozměry misky?
Nemám na mysli obecná pravidla o poměrch tlouštky kmene a výšky misky atp., ale spíš jestli si necháváte nějakou "rezervu" v rozměrech misky, aby pro daný stromek "déle vydržela"? Nebo je to nesmysl a miska by měla stromku "sedět" přesně a jakékoliv odchylky jsou nepřípustné?
Jak jste si tedy poradili? Co se Vám osvědčilo?
Díky za rady a informace.
Zdraví PetrC
PetrC

Příspěvekod Vladimír Krýl v 02.05.2008 08:55:17

Dobré téma a dobře rozvržené. Myslím, že v podstatě fungují asi různé kombinace všech variant. Jinak budu vybírat misku pro strom, který už sice má danou základní podobu, ale dosud je takříkajíc v plenkách a jinak pro strom, který je ve výstavní kondici, jen ta miska není tak přesně úplně ono. Já s definitivními miskami příliš nespěchám, nějaké misky má člověk vždycky navíc (buď proto, že se mu některá opravdu hodně líbila, nebo ji koupil pro jiný strom který zašel, přerostl, byl přetvarován do jiného stylu či velikosti,....) a když už chci některému stromu takovouto "definitivní " misku dopřát (obvykle tak pomáhám řešit někomu z rodiny problém s mými narozeninami :wink: ), snažím se ho mít při výběru vždy s sebou a vybírat opravdu na míru. Pokud to totiž takto neudělám, je velká pravděpodobnost, že budu mít další misku "navíc" :)
Vláďa
Vladimír Krýl

Příspěvekod PetrC v 02.05.2008 11:07:40

Jsem rád, že se někdo ozval. Ale možná jsou lidé teď přes prodloužený víkend někde na výletech a ještě se ozvou.
Ten typ s narozeninami je dobrý nápad! Dovolí to legalizovat různé poloutajené nákupy :)
Ten nákup na míru je asi pro správný výběr opravdu nejlepší, ale bývá taková velká nabídka misek -aby člověk jen nevozil stromky na výlety? Nebo jezdíte k jednomu výrobci(prodejci) o kterém víte, že má pestrý výběr? Já moc nemám představu, protože ve výstavní kvalitě ještě nemám nic, tedy ani výstavní misky jsem ještě moc neobhlížel. I když bych si jich klidně rád pár pořídil i kdyby jen do sbírky. Pěkná miska je jako pěkný kámen nebo stromek. :) Ale všeho dočasu, věřím, že se taky dočkám svých stromků v pěkných miskách.
Díky za reakci
PetrC
PetrC

Příspěvekod Pavel Vaško v 02.05.2008 11:34:36

Tady asi není jednoznačná odpověď. Jak píše Vladimír,člověk musí nějak kombinovat. On pojem ideální miska je stejně dost relativní, protože těch variant je stejně vždy několik. Taky přece jen možnost výběru a koupě misky není ve všech oblastech stejná a když nemám někde v okolí bonsaicentrum, těžko nějak vymýšlet. Stromů v definitivní misce mám jen pár a miska byla vždy spíše otázka náhody. Občas vím, co bych chtěl, ale stejně to neseženu. Dnes se s digitálem nabízí možnost montáže , ale stejně je asi dost problém trefit se přesně do velikosti.
Co se týče velikosti, tady bych se snažil trefit se přesně. Samozřejmě musím vycházet z reálných možností jednak výběru misek a třeba velikosti a hloubky balu.
Strom do obchodů bych asi nevozil, mohlo by se snadno stát, že budu mít vhodnou misku a strom bude kaput.
Pavel Vaško

Příspěvekod Vladimír Krýl v 02.05.2008 12:15:29

Pokud máš strom nějakou dobu zakořeněný v misce, tak nevím, co by se mu mělo stát. Pokud jedeš na nějaký workshop, tak ho přece taky vezeš s sebou, ne? O výstavě ani nemluvím.... Já si občas vezmu některý menší s sebou i na chatu, protože přes týden není čas...
Vladimír Krýl

Příspěvekod Martin Kolacia v 02.05.2008 19:59:10

pokud to jde vezmu stromek ssebou ... a když vidím pěknou misku která je vhodné velikosti a mohla by se hodit tak ji vezmu ... ono než se najde vhodná miska chvilku trvá a stejně člověk najednou dostane nápad , že stromek předělá a už se miska nemusí hodit ......

...jooo život je plný dilemat těžkostí lehkostí a osudů ...joo i sudů :)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Hugo Studeník v 06.05.2008 17:08:41

Jak už bylo zmíněno , vždy je dobré mít nějaké prázdné misky navíc . Já si misky pro vlastní potřebu dělám sám , takže jsem se dopracoval k tomu , že tohle už pro mne není problém .
Pak je samozřejmě nejlepší řešení při jarním přesazování oběhnout se stromkem v ruce alternativní volné misky dle tvaru , barvy či struktury a vybírat . Pokud dojdu během roku k názoru že jsem se příliš netrefil mohu to příště napravit !
Hugo Studeník

Příspěvekod PetrC v 06.05.2008 18:12:44

To Hugo Studeník
a jakým způsobem postupujete při výrobě? Myslím, jestli vyrábíte pro konkrétní strom konkrétní misku anebo pracujete podle své fantazie "na sklad" a z toho pak vybíráte pro konkrétní stromek? Nebo si udržujete jakési množství několika základních tvarů, velikostí a barev, aby bylo z čeho vybírat, kdyby bylo třeba?

Asi je fakt nutné získávat misky, když se nějaká pěkná namane a nečekat, až ji budeme opravdu potřebovat. Pak už nemusí být k dispozici nebo nebudou zrovna peníze....
PetrC
PetrC

Příspěvekod L.Masař v 07.05.2008 15:32:13

Letos v lednu jsem využil slevy v Isabelii.Nakoupil jsem několik misek velmi slušné kvality za poloviční cenu.Koupil jsem misky i na sklad protože se mi líbily.Jednou je určitě uplatním.
Zdraví Luboš.
Zdraví Luboš.
L.Masař

Příspěvekod Hugo Studeník v 08.05.2008 08:30:09

Vpodstatě to dělám taky tak , snažím se dělat věci co se mi líbí a pak z nich následně vybírat .
Ono i když se rozhodnete vyrobit misku pro konkrétní strom a máte i celkem jasnou představu o tom jak by měla vypadat , stačí když pak vyjde třeba jen glazura v peci jinak než jste čekali a můžete začít odznova !
Hugo Studeník

Zpět na misky