Zimná odchovna pre KOI

zimování japonských kaprů Koi

Zimná odchovna pre KOI

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 18.03.2009 10:34:44

Z vlastnej skusenosti viem, ze zimovanie original japonskych KOI kaprov v nasich podmienkach nie je vasci problem. Vacsina ludi sa na to pyta pri kupe a boji sa zimy. Bývam v Poprade - pod Tatrami a v 35 kubikovom jazierku, ktore ma v najhlbsom mieste 2 metre mi prezili uz nejednu zimu. V zimnych mesiacoch je pritom teplota vody v hlbke 1 meter bezne okolo 2stupnov. Samozrejme KOI kapre ktore doveziem z Japonska na jesen zaciatkom novembra uz do jazierka dat nemozem. Preto vyuzivam zimnu odchovnu a kazdemu kto chovu KOI kaprov prepadol to odporucam. Nemusi to byt nakladny vykurovany sklenik, uplne postaci garaz v rodinnom dome. Staci vhodna nadrz (osobne vyuzivam 2,5 kubikove sklolaminatove nadrze) s dostatocne dimenzovanou filtraciou. Tu by som kladol vacsi doraz na dostatocnu filtraciu ako na velkost nadrze. Jednu nadrz v pohode vyhrejem 300W akvarijnym ohrievacom na stalu teplotu 22,5 stupna. KOI kapre tak ochranim pred stresom zo zimovania v studenej vody, vyhnem sa jarnej viremii a co je napokon najvasci benefit je, ze narastu aj cez zimu rovnako ako v lete. Ceresnickou na torte je potom to, ze sa z KOI mozem tesit celu zimu a mam ich pod kontrolou. Ani prevadzkove naklady na taketo zimovanie nie su neumerne - vojdu sa do 0,5kW (ohrev 300W, cerpadlo 60W, UV s ozonizerom 75W, vzduchovanie 40W, osvetlenie). To nie je o moc viac ako ked niekto chova akvariove rybicky.
NUMA s.r.o.

Re: Zimná odchovna pre KOI

Příspěvekod homola v 18.03.2009 13:29:37

Já jsem si teď zrovna četl ještě jednou článek pana Štěcha v časopise č. 16. V něm stojí, že i japonští chovatelé v Niigatě zimují koi kapry ve vytápěném prostředí.
Hlavní důvod je myslím tady i tam naprosto prozaický. Ryby mohou přirůstat i přes zimu. Navíc jsou trvale pod kontrolou chovatele, což je jistě další velké plus.

Jinak mě zaujalo, že jste z Popradu. Mám tam ještě pořád největší díl příbuzenstva. Jestli tam ještě někdy budu (nebyl jsem tam ale 16 a půl roku :-(), objednávám se k vám na exkurzi.
homola

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 18.03.2009 14:55:50

Ano, hlavne v Niigate, kde je chladnejsie vacsina chovatelov zimuje KOI v sklenikoch. Kludne sa mozte zastavit, Vase meno mi bolo hned podozrive - s nejakymi Homolovcami som prisiel do styku (myslim ze pozitivne). Najblizsich 16 rokov sa nechystam stahovat, takze sa len vopred ohlaste. Dalibor Katreniak
NUMA s.r.o.

Příspěvekod homola v 18.03.2009 15:06:40

Homola je česká část rodiny. V Poprade Stripští (jméno už zmizelo), Faltinovi, sestřenka Šoltésová, Ďurkovičovci.
Zvyšok býva v Blave.

Asi spís raději zpět k rybám.:-)
homola

Příspěvekod Peleška v 18.03.2009 16:42:28

Úplne od veci ,čo s KOI nesúvisí.Čechy sú plné slovákov a na slovensku je tiež dosť čechov.Môj otec pochádzal ze Strakonic,takže som polovičný.Ale k veci.Minulú zimu (07/08) som z donútenia musel urobiť zimovište.Na jeseň som totiž moje jazierko podrobil rekonštrukcii a pred tým som kúpil nejaké rybky ,o ktorých som si myslel,že nie sú dosť dobre pripravené na zimu v jazierku.To zimovište bolo dosť provizórne,ale splnilo svoj účel.Túto zimu (08/09) som bol v podobnej situácii,pretože 1.11.mi prišlo 9 importov,ktoré som tak isto nemohol pustiť do jazierka.Bol som však pripravený na podstatne vyššej technickej úrovni.Na ďalšiu zimu chcem ešte zdokonaliť zimovište a budem moje najväčšie skvosty chovať na teplej vode aj v zime.Nielen z pragmatických dôvodov uvádzaných v predchádzajúcich príspevkoch,ale tiež preto,aby som si po celý rok doprial radosť z pohľadu na krásu KOI.
Peleška

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 24.05.2014 15:13:03

Zimná odchovňa s KOI kaprami umiestnená do zimnej záhrady.

jazierko.jpg
Video si môžte pozrieť tu: http://youtu.be/yZaZLjNUZKQ
NUMA s.r.o.

Příspěvekod Martin Kolacia v 25.05.2014 08:00:22

prostě nádhera ........ dát si sklenku vína v takovém prostoru musí být skvělý zážitek C:-)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 16.02.2015 08:07:08

Pridávam aktuálnu februárovú fotografiu jazierka v zimnej záhrade http://www.numa.sk/clanky/detail/zahradne-jazierko-v-zimnej-zahrade - napadlo pol metra snehu.
jazierko-zimna-zahrada.jpg
NUMA s.r.o.

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 18.02.2015 19:02:28

Fotka dvoch najkrajších KOI kaprov ktoré som doviezol z Japonska.

showa&sanke.jpg
Inazuma Ginrin Showa a Sanke
NUMA s.r.o.

Příspěvekod KOIC v 19.02.2015 08:36:00

Čo sa týka toho ohrevu neak sa mi to nezda... Akú máš teplotu vzduchu v zimnej záhrade? Totiž som to skúsil teplota vzduchu 20C a s 300w ohrievačom u 1000L karantenej nadrže s IBC som dosiahol ledva teplotu 18C... mam 4000L nadrž v ktorej chovam jesetery pri teplote vody 12C (darí sa im skvele) ale potrebujem ju prerobiť pre KOI no zase neakých 2000W im tam nechcem púštať
KOIC

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 19.02.2015 10:27:21

Neviem presne aký ohrev máš na mysli. Vodu v jazierku v zimnej záhrade neohrievam vôbec. Jediný ohrev zimnej záhrady zabezpečuje podlahové vykurovanie ktoré je na 1/2 plochy zimnej záhrady - druhú polovicu plochy zaberá jazierko a filtračná šachta. Momentálne teraz (10:20 hod) je v zimnej záhrade 25,5 stupňa (vyšlo slnko) a voda má 22,3 stupňa. V zime je cez deň v záhrade aj 30 stupňov a voda bude mať ku večeru zhruba 22,7 stupňa. Do rána teplota v zimnej záhrade poklesne na 18 stupňov a vtedy sa zapne podlahové kúrenie a udržiava teplotu v rozmedzí 18-20 stupňov. Voda ale neklesne pod 20 stupňov. Asi to záleží na izolácii nádrže od zeme, od presklenia zimnej záhrady a uhla pod akým dopadá v ktorom ročnom období slnko do zimnej záhrady. Zimnú záhradu mám navrhnutú tak, že v zime keď je slnko nízko na horizonte svieti priamo do zimnej záhrady a ohrieva ju. V lete je slnko vysoko - svieti na strechu zimnej záhrady (nie je presklená) a tým ju neprehrieva.
NUMA s.r.o.

Příspěvekod Tomáš Homola v 19.02.2015 10:55:25

Ty japonské ryby jsou samozřejmě náramné, opravdu jak vymalované.
Zimoviště také. Už jsem pár viděl i v reálu, pro milovníky kaprů to musí být paráda, vychutnávat si společnost rybek celoročně. Praktickým problémem asi může být absence zimního spánku a s tím spojená omezená schopnost reprodukce a asi také nějaké to zkrácení celkového života ryby, nucené "metabolizovat" i během zimy, je to přece organismus mírného pásma, ale nejspíš to není problém pro chovatele, kteří se k té realizaci rozhodnou. Nakonec, kapři jsou dlouhověcí....
C:)
Tomáš Homola

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 19.02.2015 11:16:58

Pán Homola, ďakujem za ocenenie. Čo sa týka absencie "zimného spánku" na to by vedel najodbornejšie odpovedať pán Štěch. Keď som bol na jeseň v Japonsku presne na to som sa pýtal a bolo mi povedané že to problém absolútnie nie je - práve naopak. Napokon aj japonskí chovatelia majú KOI kapre na zimu v skleníkoch, generačné ryby nevynímajúc.
NUMA s.r.o.

Příspěvekod KOIC v 19.02.2015 11:58:52

Takže ako som pochopil podlahové máš pod celým jazerom a vlastne vykuruje od spodu - žiadne problémy s rosením a plesnami?

čo sa týka spánku mam par kusov koi vo vonkajšej krytej nádrži (50ks) kde má voda 8C no zaujímavé je, že sledujem ryby že z toho všetkých 15ks yamabuky, 8ks showa/sanke 3ks shusui, 4ks koromo a 1kohaku sú aktívne stále plávajú prijimajú potravu no ostatné 10ks kohaku, 6ks chagoi a 3ks utsuri zimuju dolu v rohu je možné, že záleží i na variante koi pod akou teplotou zimuju? alebo len náhoda? (všetko je to Štechov odchov) ide o tosai
KOIC

Příspěvekod Tomáš Homola v 19.02.2015 14:48:49

Já nemyslím, že je to problém. Jen vím z akvaristické praxe, že intenzivnější metabolismus zkracuje rybám (obecně) život a chladnější a klidnější přezimování třeba u karasů podněcuje chuť k jarnímu tření. Profesionálně se ale samozřejně nishikigoi třou často pomocí hypofizace, takže je to nejspíš u kaprů jedno a zimní odpočinek není nutný.
Já nejsem proti. Kdybych měl domek a byl dostatečně solventní, nejspíš bych si zimoviště také nechal vybudovat. Zatím mám jen zahradu bez vody, studnu mi dělaly zlaté české ručičky, ručičkáři, takže mám teď h.vno, nikoliv vodu.
Tomáš Homola

Další

Zpět na zimování kaprů KOI