Zimná odchovna pre KOI

zimování japonských kaprů Koi

Zimná odchovna pre KOI

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 18.03.2009 10:34:44

Z vlastnej skusenosti viem, ze zimovanie original japonskych KOI kaprov v nasich podmienkach nie je vasci problem. Vacsina ludi sa na to pyta pri kupe a boji sa zimy. Bývam v Poprade - pod Tatrami a v 35 kubikovom jazierku, ktore ma v najhlbsom mieste 2 metre mi prezili uz nejednu zimu. V zimnych mesiacoch je pritom teplota vody v hlbke 1 meter bezne okolo 2stupnov. Samozrejme KOI kapre ktore doveziem z Japonska na jesen zaciatkom novembra uz do jazierka dat nemozem. Preto vyuzivam zimnu odchovnu a kazdemu kto chovu KOI kaprov prepadol to odporucam. Nemusi to byt nakladny vykurovany sklenik, uplne postaci garaz v rodinnom dome. Staci vhodna nadrz (osobne vyuzivam 2,5 kubikove sklolaminatove nadrze) s dostatocne dimenzovanou filtraciou. Tu by som kladol vacsi doraz na dostatocnu filtraciu ako na velkost nadrze. Jednu nadrz v pohode vyhrejem 300W akvarijnym ohrievacom na stalu teplotu 22,5 stupna. KOI kapre tak ochranim pred stresom zo zimovania v studenej vody, vyhnem sa jarnej viremii a co je napokon najvasci benefit je, ze narastu aj cez zimu rovnako ako v lete. Ceresnickou na torte je potom to, ze sa z KOI mozem tesit celu zimu a mam ich pod kontrolou. Ani prevadzkove naklady na taketo zimovanie nie su neumerne - vojdu sa do 0,5kW (ohrev 300W, cerpadlo 60W, UV s ozonizerom 75W, vzduchovanie 40W, osvetlenie). To nie je o moc viac ako ked niekto chova akvariove rybicky.
NUMA s.r.o.

Re: Zimná odchovna pre KOI

Příspěvekod homola v 18.03.2009 13:29:37

Já jsem si teď zrovna četl ještě jednou článek pana Štěcha v časopise č. 16. V něm stojí, že i japonští chovatelé v Niigatě zimují koi kapry ve vytápěném prostředí.
Hlavní důvod je myslím tady i tam naprosto prozaický. Ryby mohou přirůstat i přes zimu. Navíc jsou trvale pod kontrolou chovatele, což je jistě další velké plus.

Jinak mě zaujalo, že jste z Popradu. Mám tam ještě pořád největší díl příbuzenstva. Jestli tam ještě někdy budu (nebyl jsem tam ale 16 a půl roku :-(), objednávám se k vám na exkurzi.
homola

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 18.03.2009 14:55:50

Ano, hlavne v Niigate, kde je chladnejsie vacsina chovatelov zimuje KOI v sklenikoch. Kludne sa mozte zastavit, Vase meno mi bolo hned podozrive - s nejakymi Homolovcami som prisiel do styku (myslim ze pozitivne). Najblizsich 16 rokov sa nechystam stahovat, takze sa len vopred ohlaste. Dalibor Katreniak
NUMA s.r.o.

Příspěvekod homola v 18.03.2009 15:06:40

Homola je česká část rodiny. V Poprade Stripští (jméno už zmizelo), Faltinovi, sestřenka Šoltésová, Ďurkovičovci.
Zvyšok býva v Blave.

Asi spís raději zpět k rybám.:-)
homola

Příspěvekod Peleška v 18.03.2009 16:42:28

Úplne od veci ,čo s KOI nesúvisí.Čechy sú plné slovákov a na slovensku je tiež dosť čechov.Môj otec pochádzal ze Strakonic,takže som polovičný.Ale k veci.Minulú zimu (07/08) som z donútenia musel urobiť zimovište.Na jeseň som totiž moje jazierko podrobil rekonštrukcii a pred tým som kúpil nejaké rybky ,o ktorých som si myslel,že nie sú dosť dobre pripravené na zimu v jazierku.To zimovište bolo dosť provizórne,ale splnilo svoj účel.Túto zimu (08/09) som bol v podobnej situácii,pretože 1.11.mi prišlo 9 importov,ktoré som tak isto nemohol pustiť do jazierka.Bol som však pripravený na podstatne vyššej technickej úrovni.Na ďalšiu zimu chcem ešte zdokonaliť zimovište a budem moje najväčšie skvosty chovať na teplej vode aj v zime.Nielen z pragmatických dôvodov uvádzaných v predchádzajúcich príspevkoch,ale tiež preto,aby som si po celý rok doprial radosť z pohľadu na krásu KOI.
Peleška

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 24.05.2014 15:13:03

Zimná odchovňa s KOI kaprami umiestnená do zimnej záhrady.

jazierko.jpg
Video si môžte pozrieť tu: http://youtu.be/yZaZLjNUZKQ
NUMA s.r.o.

Příspěvekod Martin Kolacia v 25.05.2014 08:00:22

prostě nádhera ........ dát si sklenku vína v takovém prostoru musí být skvělý zážitek C:-)
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 16.02.2015 08:07:08

Pridávam aktuálnu februárovú fotografiu jazierka v zimnej záhrade http://www.numa.sk/clanky/detail/zahradne-jazierko-v-zimnej-zahrade - napadlo pol metra snehu.
jazierko-zimna-zahrada.jpg
NUMA s.r.o.

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 18.02.2015 19:02:28

Fotka dvoch najkrajších KOI kaprov ktoré som doviezol z Japonska.

showa&sanke.jpg
Inazuma Ginrin Showa a Sanke
NUMA s.r.o.

Příspěvekod KOIC v 19.02.2015 08:36:00

Čo sa týka toho ohrevu neak sa mi to nezda... Akú máš teplotu vzduchu v zimnej záhrade? Totiž som to skúsil teplota vzduchu 20C a s 300w ohrievačom u 1000L karantenej nadrže s IBC som dosiahol ledva teplotu 18C... mam 4000L nadrž v ktorej chovam jesetery pri teplote vody 12C (darí sa im skvele) ale potrebujem ju prerobiť pre KOI no zase neakých 2000W im tam nechcem púštať
KOIC

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 19.02.2015 10:27:21

Neviem presne aký ohrev máš na mysli. Vodu v jazierku v zimnej záhrade neohrievam vôbec. Jediný ohrev zimnej záhrady zabezpečuje podlahové vykurovanie ktoré je na 1/2 plochy zimnej záhrady - druhú polovicu plochy zaberá jazierko a filtračná šachta. Momentálne teraz (10:20 hod) je v zimnej záhrade 25,5 stupňa (vyšlo slnko) a voda má 22,3 stupňa. V zime je cez deň v záhrade aj 30 stupňov a voda bude mať ku večeru zhruba 22,7 stupňa. Do rána teplota v zimnej záhrade poklesne na 18 stupňov a vtedy sa zapne podlahové kúrenie a udržiava teplotu v rozmedzí 18-20 stupňov. Voda ale neklesne pod 20 stupňov. Asi to záleží na izolácii nádrže od zeme, od presklenia zimnej záhrady a uhla pod akým dopadá v ktorom ročnom období slnko do zimnej záhrady. Zimnú záhradu mám navrhnutú tak, že v zime keď je slnko nízko na horizonte svieti priamo do zimnej záhrady a ohrieva ju. V lete je slnko vysoko - svieti na strechu zimnej záhrady (nie je presklená) a tým ju neprehrieva.
NUMA s.r.o.

Příspěvekod Tomáš Homola v 19.02.2015 10:55:25

Ty japonské ryby jsou samozřejmě náramné, opravdu jak vymalované.
Zimoviště také. Už jsem pár viděl i v reálu, pro milovníky kaprů to musí být paráda, vychutnávat si společnost rybek celoročně. Praktickým problémem asi může být absence zimního spánku a s tím spojená omezená schopnost reprodukce a asi také nějaké to zkrácení celkového života ryby, nucené "metabolizovat" i během zimy, je to přece organismus mírného pásma, ale nejspíš to není problém pro chovatele, kteří se k té realizaci rozhodnou. Nakonec, kapři jsou dlouhověcí....
C:)
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod NUMA s.r.o. v 19.02.2015 11:16:58

Pán Homola, ďakujem za ocenenie. Čo sa týka absencie "zimného spánku" na to by vedel najodbornejšie odpovedať pán Štěch. Keď som bol na jeseň v Japonsku presne na to som sa pýtal a bolo mi povedané že to problém absolútnie nie je - práve naopak. Napokon aj japonskí chovatelia majú KOI kapre na zimu v skleníkoch, generačné ryby nevynímajúc.
NUMA s.r.o.

Příspěvekod KOIC v 19.02.2015 11:58:52

Takže ako som pochopil podlahové máš pod celým jazerom a vlastne vykuruje od spodu - žiadne problémy s rosením a plesnami?

čo sa týka spánku mam par kusov koi vo vonkajšej krytej nádrži (50ks) kde má voda 8C no zaujímavé je, že sledujem ryby že z toho všetkých 15ks yamabuky, 8ks showa/sanke 3ks shusui, 4ks koromo a 1kohaku sú aktívne stále plávajú prijimajú potravu no ostatné 10ks kohaku, 6ks chagoi a 3ks utsuri zimuju dolu v rohu je možné, že záleží i na variante koi pod akou teplotou zimuju? alebo len náhoda? (všetko je to Štechov odchov) ide o tosai
KOIC

Příspěvekod Tomáš Homola v 19.02.2015 14:48:49

Já nemyslím, že je to problém. Jen vím z akvaristické praxe, že intenzivnější metabolismus zkracuje rybám (obecně) život a chladnější a klidnější přezimování třeba u karasů podněcuje chuť k jarnímu tření. Profesionálně se ale samozřejně nishikigoi třou často pomocí hypofizace, takže je to nejspíš u kaprů jedno a zimní odpočinek není nutný.
Já nejsem proti. Kdybych měl domek a byl dostatečně solventní, nejspíš bych si zimoviště také nechal vybudovat. Zatím mám jen zahradu bez vody, studnu mi dělaly zlaté české ručičky, ručičkáři, takže mám teď h.vno, nikoliv vodu.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Další

Zpět na zimování kaprů KOI