Koi Kapr Bakterie a Kapří neštovice

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

Koi Kapr Bakterie a Kapří neštovice

Příspěvekod Jan Uhrin v 01.05.2015 21:03:21

Dobrý den
Z důvodu stavby nového rybníku a přesunu filtrace musely být Koi kapři cca 2 měsíce po zimě bez filtru v špinavé vodě kde se ke konci vyšplhalo PH na 8,4 rybník byl pod ořechem , ostatní hodnoty jsou okey
Ryby jsme minulý týden přeložili do nového rybníku 70 m3 110w UV (budu přidávat 1x ponornou 55w) PH 7,5 osttani hodnoty okey, SUL 12kg více jsem neměl, Teplota 15c

Po týdnu jsme začal pozorovat u jednoho Koi kapra začervenání na hřbetě , dnes jsme ho vylovil a dal do karantény ohřívám pomalu vodu na 23C a přidám sul plus proti bakteriím od Tripondu 100ml přípravek obsahuje:1260mg Acriflaviniummonochlorid a 5mg Methylrosaniliniumchlorid.

A dva KOI kapří mají už druhým rokem neštovice a jedna znich ne a ne ji to zmizet a te druhé to už pomalu mizí
U ostatních ryb jsme neviděl jiné zarudlé fleky

1 Otázka je jestli jsem zvolil dobrý způsob lečby (mělo by se aplikovat 3x během 7 dní) a jestli mám léčbu opakovat dokud se KOI nevyléčí ?
2 A důvod začervenání ? Napadá mě jestli se ryba neporanila při výlovu , Nebo v důsledku velmi zasadíte vody byla dlouhodobě ve špatné kondici a po pře lovení se stav zhoršil a vytvořila se bakterie ?
3 A poslední otázka vím že širokospektrální léky nejsou dobré ale neměl bych ho aplikovat na cele jezírko s osádkou ryb i jako dezinfekci a prevenci proti jarní vyremii ?
Přílohy
IMG_0924.JPG
IMG_0926.JPG
IMG_0930.JPG
IMG_0934.JPG
IMG_0937.JPG
Jan Uhrin

Re: Koi Kapr Bakterie a Kapří neštovice

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 04.05.2015 09:48:18

Dobrý den pane Uhrine,
1) léčbou, co jste aplikoval nic nezkazíte, i když je to více proti parazitózám, ale možná tam i nějaký jednobuněčný parazit bude.
2) obávám se, že ryba není odřená , ale , že vyskočila nějaká bakterióza. Bohužel se to po stresech s přesazením stává dost často.
3) aplikace širokopásmových antibiotik je skutečně cestou k rezistenci. Asi by bylo lepší jednotlivé ryby ošetřit injekčně, než prokrmovat, nebo koupat celou obsádku v rybníčku. Otázkou je, jaké antibiotikum použít, k tomu by bylo potřeba určit citlivost na antibiotika. Pokud budete potřebovat více informací, klidně zavolejte na moje tel.č. 602 443858.
S pozdravem Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI