jakou uv lampu?

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

jakou uv lampu?

Příspěvekod jurka74 v 30.10.2014 08:35:50

Dobrý den, chtěl bych znát váš názor na používání uv lampy. prozatím mám v mém jezírku cca 12m3 uv lampu 18W. jezírko jsem zakládal v září a zatím je vše ok, voda je hezká, ryby zdá se prosperují dobře. lampa je zaplá na doporučení zkušeného chovatele nepřetržitě, průtok je cca 5m3\hod ale dost ho omezuje průtok uv lampou. bylo mi doporučeno předimenzovat výkon UV na min 36W????Jaké by bylo vaše doporučení?
Budu moc rád za váš názor, děkuju a jsem se srdečným pozdravem.
Evžen Vávra, Zašová, Vsetín. C:)
jurka74

Re: jakou uv lampu?

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 31.10.2014 08:33:19

Zdravím,
já mám 30 kubíků a dvě UV-lampy,každá má 36W.
To je dostatečné pro to,aby byla voda průhledná až ke dnu-210cm.
Vodu máme osm let průzračnou,ale je nutné přidávat sůl proti dlouhé řase,která se Vám
určitě po nějaké době začne vytvářet. Tak z těch údajů si můžete něco odvodit.
Také není dobré mít rostliny a lagunová pásma. Voda se tam rychle přehřívá,při ochlazení zase naopak a
způsobuje kolísání teplot. Také potom nepotřebujete žádné vysavače,protože máte stále čisté dno.
Za těch osm let nebylo nutné cokoliv z jezírka lovit,nebo dokonce měnit vodu,jak jsem už od lidí slyšel,že to dělají.
Zbourají chemickou rovnováhu v jezírku,což pro ryby není dobré.Také v létě dejte vzduchování někam ke kraji,
abyste neměl rozbouřenou celou hladinu a nestresoval ryby.
At se Vám i Vašemu jezírku daří.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 31.10.2014 17:47:16

Dobrý den,
běžně se používá na 1 m3 vody 3 W příkonu lampy u tubusových průtokových lamp. U ponorných lamp stačí na 1m3 vody 1-2 W podle toho, jaká to lampa je. Samozřejmě, že se rozumí u rybníčku s chovem Koi ( 6 kg /1m3) a dobrou filtrací.
zdraví Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod jurka74 v 31.10.2014 19:18:47

Zdravím a děkuju za odpovědi,
rád bych se ještě pana Šťěcha a Pavlikovského zeptal na tu sůl...četl jsem zatím doporučení přidávat sůl před zimou a to bez jódu a v poměru kilo na kubík? Když pan Pavlikovský píše že ji přidává pravidelně prosím o radu kolik a jak často?
Měl jsem taky v plánu za gravitační filtr který je 4 komorový (3x molitan plus nějaký materiál nesoucí bakterie)vybudovat krátkou kořenovou filtraci...nějaké kosatce a orobinec... za ní takový minirybníček a přepad do jezírka. myslíte, že je to dobrý nápad, nebo ne?taky mne napadá otázka toho vzduchování? bude zapotřebí, řekněme při plánovaném zarybnění cca 6 koj a 6 karasů?snad Vás moc neotravuju. původně jsem chtěl jen takové hodně hobby jezírko minimálních rozměrů, nakonec se mi podařilo v rodině prorazit s těmi 12 kubíky a teď jsem tomu jaksi začal propadat a chtěl bych aby se rybky měly u nás alespoň dobře, když už né výborně.viděl jsem pár jezírek kde nejsou ryby téměř vidět a tak bych to rozhodně nechtěl.
moc děkuju za rady. všude na netu je přehršel informací a mnohé si protiřečí. odborníky typu pana Šťecha....Šťechů si ale považuju.
s pozdravem Evžen Vávra
jurka74

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 31.10.2014 20:25:52

Pane Vávro,
mám na dně jezírka nasávací gulu,potrubí vede do nádoby zakopané vedle jezírka,takže jsou to spojené nádoby. cerpadlo je v té nádobě a žene vodu do filtrace,výtlačný způsob,ve filtraci používám převážně kaldnes. je dobrý,ale trvá strašně dlouho než se tzv.nabije. Každé jaro přidávám
bakterie,asi za cca 400 Kč. Ryby prokrmím granulemi s vitamíne C,který sám přidávám.
Vodu solím stále,tedy 2-3 kg na kubík vody. Filtraci čistím jednou za deset dní až dva týdny,vypustím asi půl kubíku vody a přidám asi 1 kg soli. Tu nasypu do proudu
potoka kterým se voda vrací z filtrace do jezírka,má délku asi 16 m. Ryby krmím málo,ale 3x denně. Koikapírků máme 17 a spotřebují asi 10 kg
granulí,což je asi dost málo za sezonu,ale když je voda nad 18 stupnů krmím ještě kukly bource m.,zeleninu,piškoty,ovoce,aj.
To je asi tak všechno.
Pavlikovsky Karel

Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI