Plíseň ploutví JESETER

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

Plíseň ploutví JESETER

Příspěvekod Jan Uhrin v 05.03.2014 12:53:47

Dobrý den

Po jarní kontrole ryb (12 KOI 4 Jeseteru ) která se jeví v dobré kondici až na jednoho jesetera kde jsme zjistil nějakou chorobu .
Byl jsme překvapen protože jsem si myslel že jeseteři jsou odolní proti chorobám. Prozatím je ryba v karanténě a je v Methylenová modři cca 4 dny
Potřeboval bych poradit jak postupovat s léčbou stačí ocas seškrábnout a natřít hypermanganem a dát jesetera na 2 týdny do karantény s přípravkem proti plísním ?
Vím že to je forum Koi ale všechny ryby i jesetery mám od Alcedoru (max spokojenost)
Předem mnohokrát děkuji
Přílohy
IMG_20140228_081248_977.jpg
IMG_20140305_120932_934.jpg
IMG_20140305_120954_007.jpg
Jan Uhrin

Re: Plíseň ploutví JESETER

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 06.03.2014 12:53:13

Co se týče té plísně,
jedna moje ryba měla před léty plíseň na hřbetní ploutvi a na ocase.Odchytil jsem ji,štětečkem namáčeným v hypermanganu jí to setřel,
potom ji pustil zpět do jezírka a dodnes žije a doufám,má se dobře.
Od té doby co solím vodu jsem už žádný problém neměl.
Tak to jsou moje zkušenosti.Karel
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Jan Uhrin v 06.03.2014 17:30:19

Dobrý den
A kolik dáváte soli na m3.
Jan Uhrin

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 06.03.2014 20:38:44

Dobrý den,
podle fotek , co vidím , to vypadá na dřívější mechanické poranění a následné podchlazení poraněné části. Nyní je třeba nekrotickou tkáň ( mrtvou- tedy tu bílé barvy) odstranit, normálně ostřihat pomocí nůžek a potom ošetřit hypermanganem, třeba pomocí štětečku, jak je uvedeno. Ta tkáň, která je mrtvá se silně obarví hypermanganem a tkáň živá, bude světlejší. Do vody bych nedával žádné koupele, protože jeseteři to někdy špatně snáší. Hypermanganovou terapii je třeba opakovat po několika dnech( čím studenější voda, tím delší interval). Myslím, že takové zranění ( podle fotky) se bude hojit velmi rychle. Jinak máme třeba ještě antibiotickou mast na ryby, která léčení podpoří. Pozor nepoužívejte malachitovou zeleň v kombinaci se solí.
Koncentraci soli lze použít až do hodnoty 8 promile, ale stačí 5 promile( 5kg/m3)pro léčení a 2 promile pro chov, ale sůl není nutné používat v průběhu celého roku. Důležité je ale odstranění nekrotické tkáně. Jesetera nemusíte dávat do karantény, pokud byl až do teď s Koi, tak je to jedno. Do karantény bych ho dal pouze tehdy, když budete chtít zvyšovat teplotu, tím urychlit léčení, ale potom není dobré ho vracet do studené vody, pak je třeba počkat až se trochu oteplí.
Pokud potřebujete více informací, klidně zavolejte na moje č. 602443858.
Děkujeme a jsme s pozdravem
ing. Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod Pavlikovsky Karel v 07.03.2014 21:05:39

Pane Uhrine,
dávám sůl,tedy bez jódu,čtyři roky.Ze začátku jsem dal 3kg na kubík-postupně.Máme jezírko 30 kubíků.Teď už dávám pokaždé když čistím fil
traci,tedy asi tak jednou týdně 2kg,protože vypustím asi jeden kubík vody.
Jak je ta voda ele slaná,to je problém,protože žádnou solanisační měrku nemám,takže se amatérsky řídím tím že jakmile se na potoku začne objevovat mírný porost řasy na kamenech trochu přidám.Dlouhou řasu nemám žádnou a vidím až na dno do hloubky 210 cm.
Mám ale jednu záhadu z jiného soudku,asi pro pana Štěcha,proč se všechny ryby drží celou zimu v té nejmenší hloubce 1m,když je jezírko hluboké
210 cm? Je to snad tím,že je v těch místech můstek do čajovny? Já to mám vysledované.Předloni byl led 30 cm silný,letos byl 3cm,ale bylo to stejné,
koikapírci jsou i teď pod můstkem,jenom přes den když svítí na hladinu slunce vyplavou k hpadině i když má voda zatím jenom 5,5 stupňů.
Takže asi tolik o tom solení.Víc toho nevím.Zdravím a ať se Vašim kapírkům daří.
Pavlikovsky Karel

Příspěvekod Jan Uhrin v 11.03.2014 21:52:49

Zdravím
Tak Zdravotní stav jesetera se zhoršil.
Natřel jsme ho Hypermanganem v pátek cca 5 dní zpět. Ploutve s plísni jsem zastři hnul. Vše vypadalo a léčilo se dobře, ale najednou se mu začali ploutve rozpadat dal, a i na konci ocasu se mu odkryla kůže a jde vidět tkáň. Jeseter plave dezorientovaně.

Nevím jestli jsem to neudělal špatně s tím hypermanganem, natřel jsem poškozené místa i na těle a i kolem poškozeni cca 1 cm.
Voda 7,2 ph cca 14 celsia. Obměňuji 50%vody co 3 dny.

Chybami se člověk učí. A zkušenosti nenahradí nic. :-)
Přílohy
IMG_20140311_210734_649 (2).jpg
Jan Uhrin

Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI