Prosím o pomoc s nemocí

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

Prosím o pomoc s nemocí

Příspěvekod lotusek v 27.12.2013 17:01:08

Dobrý den, prosím o pomoc s nemocným KOI. Dnes jsem zjistil u jednoho z kaprů vystupující jakoby plíseň (nebo nádor) z břicha na jedné i druhé straně těla kapra. http://rybicky.net/nadrze/15339#a_na_fotky tady najdete nějaké fotky i když to není moc kvalitní. Kapry mám v zimovišti, když udělám test vody dá se říct že je to v pořádku, teplota vody teď 14 stupňů. Myslím si že chyba mohla být v tom že jsem ryby začal v zimovišti hned krmit kdy měla voda teplotu cca 10 stupňů. Ryby jsem krmil každý den i když jen velmi málo cca za 20 vteřin vše sežráno. Chci se zeptat jestli nevíte co by to mohlo být popřípadě jak léčit, kapra jsem dal do karantény a zkusím zvednout teplotu, vodu pomalu obměňovat dostatečně vzduchovat. Nebo jestli je tento boj marný. Jinak i u dalších dvou KOI se místy objevují malé bíle houbovité plísně o velikosti cca 2mm2, ty jsem měl na kapříkách asi každý rok, nikdy to ovšem nebyl problém a vždy s vyšší teplotou to zmizelo.
děkuji s pozdravem Zdeněk
lotusek

Re: Prosím o pomoc s nemocí

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 29.12.2013 13:42:15

Dobrý den,
podle fotek to bohužel vypadá na začínající bakteriózu . V tomto stádiu se to dá celkem dobře léčit antibiotiky na bázi " enrofloxacinu" a to buď perorálně v krmivu nebo injekčně. Pokud ryby přijímají krmivo, zvolil bych cestu podání antibiotika v krmivu. Máte také docela dobrou teplotu ( 14 °C) a to by mohlo už zabrat. Lepší by ale bylo teplotu ještě zvednout ideálně na 20°C, ale i 16-18 °C je dobré.
Máte-li poblíž veterináře, kupte si u něho antibiotikum Enrogal, nebo Enrobioflox..., ale pouze 10% koncentraci. Je to tekutina a připravíte si pro aplikaci roztok 500 ml tohoto 10% antibiotika s 1500 ml vody do střičky na kytky a tuto směs nastříkáte na 10 kg krmiva. Samozřejmě, že si množství upravíte podle toho kolik budete krmit ryb. Toto krmivo musíte krmit minimálně 15-20 dnů podle teploty vody. Čím bude voda teplejší, tím se účinnost zvyšuje.
Pokud by nebylo vidět zlepšení, můžete to opakovat. POZOR - je velmi důležité si hlídat hodnoty NO2 a NH3, protože antibiotikum může vyřadit filtrační bakterie. V době aplikace nesmíte krmit nic jiného. Pokud máte více dotazů, prosím volejte na moje tel.č. 602443858.
S pozdravem Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI