Puchýře na pokožce koi

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

Puchýře na pokožce koi

Příspěvekod pacalt tomas v 20.03.2011 22:33:44

Dobrý den,
mám problém již delší dobu na pokožce mých koi zejména na prsních ploutvých a v okolí hlavy se vyskytly puchýřky. Na internetu jsem dohledal že by se mohlo jednat o Lymphocytis což je způsobeno virovým onemocněním, ale nevím jak tuto nemoc léčit jedinné co doporučují je rybu izolovat...... mam se tedy pokusit nějak ryby zaléčit a jak? v jezírku je tvale puštěný ozonizér-jaro, léto, podzim mohla by mi tato nemoc dále vadit při nákupu nových japonských koi ? mam celý chov zrušit a koupit ryby nové? nenakažené.
Děkuji za odpovědi!
http://translate.google.com/translate?h ... cs%26lr%3D
pacalt tomas

Re: Puchýře na pokožce koi

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 21.03.2011 14:04:09

Dobrý den,
jarní, nebo podzimní puchýřky na kůži, nebo ploutvích jsou většinou skutečně virového původu, u nás to určujeme jako" puchýřnatost", která se dříve dost vyskytovala u našich kaprů. Většinou puchýřky zmizí v teplém letním období, ale u některých ryb přetrvává problém celý rok. Pokud je rozsah ještě malý, je dobré puchýřky odstranit a zatřepat desinfekcí, např. silným roztokem hypermangánu. Mám s tím velmi kladnou zkušenost.
Většinou se to rychle nerozšiřuje na ostatní ryby a nezpůsobuje to úhyny. Lze si to představit asi jako opar u lidí, původce je také pravděpodobně herpesvirus a po čase onemocnění mizí. Více informací na tel. 602 44 38 58
S pozdravem Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod pacalt tomas v 21.03.2011 20:52:23

Mockrát děkuji za odpovědi. Chtěl bych se jěště zeptat jestli trvale pušťěný ozonizér by mohl zabránit přenosu viru na ostatní koi.
Děkuji.
pacalt tomas

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 22.03.2011 11:22:37

Dobrý den,
Ozonizér hodně pomůže, ale 100% nezabrání.
S pozdravem Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI