Zápal plynového mechúra

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

Zápal plynového mechúra

Příspěvekod lubos v 19.02.2011 12:46:43

Dobrý den. Píšem Vám o radu ohladne problémového stavu koi kapra v mojom jazierku. Ide o približne 60 cm kapra, ktorý v posledných par mesiacoch, teda počas zimy az doteraz na dne jazierka nehybernoval vo vodorovnej polohe, ale hlavou ku hladine. V tomto obdobi (únor) je už čulejší ako ostatné ryby a vyditelne vynakladá viacej sily na plavanie. Pokial plava, plava normalne, ale akonahle stoji na jednom mieste, telo naklána hlavou ku hladine. Z Vašej knižky pán Štěch, ktorú vlastním a som za nu nesmierne vdační, mi z popisovaných chorôb vychádza asi zápal plynového mechúru, no v príznakoch je uvádzané plávanie šikmo hlavou dole, u tej mojej je to teda presne naopak. Iné príznaky na nej nebadat. Chcem sa Vás teda spýtat na Váš názor a radu ako by som mohol môjmu velmi oblúbenému kaprovi pomôct, aj ked si nie som istý, či je to ešte možné. Za odpoved vopred dakujem.
S pozdravom amatérsky chovatel zo Slovenska.
lubos

Re: Zápal plynového mechúra

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 22.02.2011 17:54:40

Dobrý den,omlouvám se za pozdní odpověď, ale před pár dny jsem se vrátil z Japonska, takže nestíhám.
Vámi popisované příznaky normálně neodpovídají na zánět plynového měchýře, ale může tomu tak být, ale nemyslím si to, protože pokud tvrdíte, že ryba plave normálně jako ostatní, nevypadá to na tuto chorobu. Někdy v zimě nastává tento stav po dlouhé době zimování v důsledku ztráty velkého množství enrgetických zásob a ryby lehají na bok, nebo nekoordinovaně plavou. Většinou pomohla vyšší koncentrace soli v rybníčku, rybám se srovná osmotický tlak a opět fungují normálně, ale nevím, zda je to právě tato příčina. Solí rozhodně nic nezkazíte, jen nevím, jak velký máte rybníček. Jednou jsem zkusil i izolaci ryby do teplejšího prostředí se solí kolem 7 kg na 1 m3 a za 14 dnů, byla ryba znovu normálně aktivní, ale pozor, nelze ji v tomto případě zpět vrátit do ledové vody rybníku. Stejně tak může být zasažen jiný orgán v těle třeba jinou bakteriální chorobou, ale to nepoznáte vizuélně. Doporučoval bych nejprve přidat sůl do rybníčku, pokud to jde, a když to nepomůže, tal zvolit kůru s ohříváním vody a do jara to vydržet.
Pokud budete ještě něco potřebovat, volejte na můj telefon 602443858.
Děkuji a jsem s pozdravem
Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI