Spavá nemoc Koi

problematika nemocí a zdravotního stavu kaprů Koi

Spavá nemoc Koi

Příspěvekod akvamit v 04.11.2010 11:50:54

Dobrý den.
Mohl byste prosím zveřejnit nějaké podrobnější informace o spavé nemoci Koi?
Děkuji.
Jarda
akvamit
 
Příspěvky: 23
Registrován: 14.03.2009 21:01:26

Re: Spavá nemoc Koi

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 29.11.2010 11:31:15

Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď na téma „spavá nemoc“. Termím „ spavá nemoc se používá u problémů, které nastávají hlavně u Tosai a to , v období zejména podzimním , zřejmě vlivem souboru stresů, které jsou v tomto období vyvolány výlovem, tříděním, změnou teploty atd. Projevuje se poleháváním ryb na hladině, mimo oblast proudění vody bez projevu zájmu o potravu a jakýkoli pohyb. Při vyrušení se ryby rozjedou , normálně plavou, ale za někoilik sekund znovu „ lehnou „ na bok a situace se opakuje.
Bez účinného léčení se zhoršuje výživný stav a ryby po čase hynou. Některé zdroje se domnívají, že stav je způsoben některými kmeny bakterií, ale nikdy mi tuto variantu nikdo nepotvrdil. Protože se tento jev projevuje často v letech, kdy je velmi chladný a dlouhý podzim, domnívám se , že jde o jakýsi typ hypoglykémie, kdy ryby během chladných podzimních dnů spotřebují mnoho energie a již nedokáží následné stresy energeticky zvládnout. Známe také podobný stav u starších ročníků, kdy ryby na jaře také polehávají a nechce se jim „ žít“. Když jsem tento broblém viděl v Japonsku, nikdo mi nebyl schopen říci, z jakého důvodu se tak děje. U nás je pod názvem „ spavá nemoc“ více označováno onemocnění krevničkou, ale průběh je jiný. V každém případě jde o stav, který se dá změnit pomocí zvýšením teploty nad 20 st. C a současnou aplikací soli do nádrže s rybami po dobu nejméně 1 – 2 týdnů v koncentraci 5 – 7 kg na 1 m3 vody.
Někdy je dobré přidat některé z antibiotik na bázi Oxytetracyklinu, ale máme dobré zkušenosti i bez použití antibiotik. Samozřejmě před tím musíme zjistit případné napadení ektoparazity, protože léčení parazitóz s použitím soli je přinejmenším problematické. Stejně tak zabere sůl i na starší ryby v jarním období. Sůl změní osmotický tlak ryb a prostředí a organismus je znovu schopen využívat přijaté živiny na tvorbu energie.
Důležité je také v tomto období léčení lehce přikrmovat. Při použítí antibiotik je velmi důležité sledovat stav dusíkatých látek, protože většinou dojde ke zborcení filtračních bakterií. Pokud chováte větší množství ryb a nastane problém se „spavou nemocí“ nikdy se neubráníte určitým ztrátám, ale naštěstí jsou tyto ztráty minimální. Více problémů však při léčení uvedené choroby nadělá vysoký obsah dusíkatých látek v různých podobách ( NH3, NO2 atd. ). Takže všem přeju zdarný průběh podzimních a jarních měsíců bez „ spavé choroby.

S pozdravem Ing. Luděk Štěch st.
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch
 
Příspěvky: 48
Registrován: 03.03.2009 09:34:48


Zpět na nemoci a zdravotní stav kaprů KOI

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník