Pomoc pri pestovani ...

jak zalévat a hnojit, zimování, proč mi bonsaj uschla, co je to za škůdce, jak ošetřovat bonsaje

Moderátor: Martin Kolacia

Pomoc pri pestovani ...

Příspěvekod madlenak v 28.10.2012 08:54:31

Dobry den,

rad by som sa Vas opytal ako na pestovanie Cezmíny vrubkolistej (Ilex crenata) a Azalky.
Kde ich zimovat.. Vonku alebo v byte?

Dakujem
madlenak

Re: Pomoc pri pestovani ...

Příspěvekod Tomáš Homola v 28.10.2012 09:37:50

Azalku Satsuki jsem po odúmrti druhého kusu letos na jaře definitivně vzdal. Zimoval jsem na balkoně v plastové bedně, kde byla vydatně přihrnutá mulčem a přikrytá bílou netkanou textilií (na rajčata). Přesto poslední zimu nepřežila a vyschla.
Pokud jde o kultivary (hybridy), prodávané pod názvem azalea japonica, tak mám jeden kus na zahradě, setrvale ve volné půdě. I tam používám "čepici" z bílé netkané textilie. Přesto ji ale zima leckdy dost citelně poznamená. Nejotužilejší je Azalea japonica Jelínek.
Myslím, že neopadavé azalky a rhododendrony nejsou pro naše podmínky příliš vhodné a pokud člověk nemá na zimu skleník, kam je může uklidit, nejsou, minimálně pro bonsaje, příliš vhodné. Na mojí zahradě se nejlépe daří Azalea pontica, která na zimu opadává. Dokonce letos vykvetla i na podzim.
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Příspěvekod madlenak v 31.10.2012 21:45:31

Vdaka moc ..

..a este jedna otazka a co ta Cezmina vrubkolista .. vonku ci v byte ?
madlenak

Příspěvekod Tomáš Homola v 01.11.2012 14:41:28

Vzpomněl jsem si na jeden tenhle ilex ve formě obláčkového, ornamentálního stromu v "pohřebním" hájku Crespi centra v Parabiagu. Byl to samozřejmě import, napůl oschlý. Nevím, proč byl v tomhle stavu, bylo to na podzim, ne v zimě. A podmínky v Itálii by měly být bližší podmínkám v zemi, kde se vyskytuje ve volné přírodě.

S těmito neopadavými druhy může být na většině území Slovenska a Česka problém. Vyjma snad jihozápadu Slovenska a nížinné části jižní Moravy, kde bývají zimy přece jen mírnější a teplejší. (Asi ne ta letošní.) Kolik roste na našem území původních, stálezelených, neopadavých listnáčů, keřů a stromů? Jsou tu větší mrazy a sušší podnebí, než tam, odkud azalky a ilexy pocházejí. Nakonec, sem tam vymrznou třeba i části buxusů. :(
http://ceskesuiseki.cz
-------
Líp už bylo.
Tomáš Homola

Zpět na pěstování, problémy, nemoci, škůdci