Třídění plůdku

diskuse k barevným varietám japonských kaprů Koi

Třídění plůdku

Příspěvekod akvamit v 10.07.2012 14:11:18

Dobrý den.
Rád bych se zeptal, jakým způsobem třídit plůdek Koi v amatérských podmínkách, jedná se o stovky jedinců a omezené množství menších nádrží. V jaké velikosti, jak často? Třídit podle barevnosti nebo velikosti? Které Koi ponechat pro další růst a které vyřadit hned na začátku?
Díky.
Jarda
akvamit

Re: Třídění plůdku

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 11.07.2012 20:14:44

Dobrý den,
plůdek se třídí i podle velikosti, ale hlavně podle barev. Vyhodí se ti jedinci, kteří nebudou v budoucnu odpovídat svému barevnému typu, ale vyžaduje to zkušenost vědět jaká barva se bude jak vyvíjet. Každý barevný typ má svoje specifika. Lepší je to nechat až na podzim, pak je to jednodušší.
Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod akvamit v 12.07.2012 08:44:09

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď.
Metoda podzimního třídění v mém případě, a předpokládám většiny amatérů, je komplikovaná kvůli nedostatku nádrží na odchov Koi do větších velikostí. Z tohoto důvodu se snažím vybrat potenciálně dobré ryby co nejdříve. Na International Nishikigoi Promotion Center jsem našel možnost třídění plůdku podle barev - Akako (červený), Kuroko (černý) a Shiroko (bílý). Jestli jsem to správně pochopil, Kuroko by mělo být základem pro Kumonryu, Utsurimono, Showa. Jaké formy je možné očekávat u Akako a Shiroko?
Jarda
akvamit

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 14.07.2012 08:47:06

Dobrý den,
to lze těžko říci, jaké budou z červených Akako, nebo z bílých Shiroko, protože bych musel znát původ a barvu generačních ryb. Rozhodně se dá ale říci, že se můžou vytřídit ryby tzv. transparentní, tedy bez pigmentu vůbec. Z červených může být cokoliv. Když jsem loni byl v Japonsku a skoro 3 týdny s nimi třídil, můžu říct, že neplatí žádné rádoby poučky. Prostě každá barevná varieta má svá specifika. První koi u nás jsme třídili tak, že jsme si vytřídili jednotlivé " jakoby čisté barvy" a ty jsme znovu nasadili do rybníků a čekali co z toho bude na podzim. Těžko Vám někdo řekne na dálku co nechat a co vyhodit prostě se to musí vidět.
s pozdravem Luděk Štěch
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Příspěvekod akvamit v 16.07.2012 14:17:56

Dobrý den, děkuji Vám za odpovědi.
Z plůdku jsem vybral pár největších jedinců a dal je do samostatné nádrže. Zbytek Koi jsem roztřídil podle barvy na světlé (většinou oranžové) a černé, příp. oranžové s černými skvrnami. U tmavých je již nyní rozeznatelná matná nebo zářivá žlutá barva na hlavě. Světlé Koi jsou bez známek červené barvy.
Jinak mohu potvrdit, že je třídění pěkná dřina. Představoval jsem si, že za dvě hoďky nemám co dělat. Třídil jsem těch mých pár set kousků přes pět hodin!!! Opravdu náročná práce. Doufám, že odchovám alespoň několik barevně zajímavých ryb.
Jarda
akvamit

Příspěvekod akvamit v 27.07.2012 07:49:59

Dobrý den.
Dnes jsem u malých Koi zaznamenal projev kanibalismu. Většímu Koi čouhala ocasní ploutvička menšího jednice z ústního otvoru. Bohužel dochází k rozrůstání plůdku a díky omezeným prostorovým možnostem nemohu častěji třídit podle velikosti. Chtěl bych se zeptat, jestli u Koi je kanibalismus typický nebo jestli je to způsobeno nevhodným chovem/krmením.
Jarda
akvamit

Příspěvekod Tomáš Homola v 24.08.2012 18:07:35

Nevím jak u kaprů, ale z akvaristické praxe vím, že v lecčems podobní (a nakonec i kaprům příbuzní) karasi se v tomto stádiu vývoje požírají celkem ochotně.
Tomáš Homola

Zpět na barevné variety kaprů KOI