Toxické folie

vše o pořízení a chovu japonských kaprů Koi

Toxické folie

Příspěvekod pacalt tomas v 07.03.2009 11:09:38

Dobrý den

Již od první třídy chovám rybky v zahradních jezírkách.Začínal jsem s karasama a s 250l jezírkem.Postupem času jezírek přibývalo.Naposled jsem měl již 600l jezírko a 2krát 250l a začal jsem chovat i koi.Přezimování jsem zajistil doma v 3 krát 150l akvárkách.Rozhodl jsem se pořídit foliové jezírko,aby ryby mohly přezimovat venku.Začátkem září 2009 jsem si koupil jezírkovou folii v OBI a dle doporučení vytvořil 4,3m3 jezírka,hloubky 1,5m.Filtrace zajištěna-sud serra-25l(ježci,biomolitan),čerpadlo 2500l/hod a rovněž vzduchování.Jezírko jsem nechal zaběhnout 14 dní.8 Koi(které již jednou přezimovali a byli v pohodě) jsem přelovil z plast.jezírek do nového a myslel jsem si,jaká to bude paráda.Ze zčátku bylo vše dobré, ale ryby nečekaně uhynuly do 2 dnů.Což byl můj nejčernější den.Nevěděl jsem, kde se stala chyba.Táta nakonec přišel na to, že by to mohlo být folii.Vyzkoušeli jsem vylouhovat kus folie v kýblu s akv.vodou-2dny-pak jsme umístily do kýble akvarijní rybku,do 2 hodin uhynula!!!Reklamovali jsme folii.Folii nám vyměnili za novou(kterou jsem si mohli dopředu otestovat-rybky vydržely).
Zeptám se,setkali jste se někdy se špatnou folii a nemusí se folie před prvním použitím nějak ošetřit?

Děkuji Tom
pacalt tomas

Re: Toxické folie

Příspěvekod Martin Kolacia v 08.03.2009 19:13:10

reklamaci jste řešil i s rybami ? .......asi bude nejlepší nejdřív kvalitu vody vyzkoušet na nějaké levnější rybí variantě ..
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Jiří Svačina v 09.03.2009 00:21:16

S tímto se setkávám poprvé . Postavili jsme v posledních cca 10 letech celou řadu jezírek se spotřebou několika set metrů čtverečních různých folií. Ovšem všechny folie byly UV stabilizované a určené pro použití v bazénech - jezírcích. Dva týdny chodu filtrace by měly být pro zaběhnutí dostatečné - nové folie jsme nikdy žádným způsobem neošetřovali. Nepoužili jsme ale nikdy nikde žádné hydroizolační folie pro stavebnictví...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Martin_H v 09.03.2009 11:03:38

Troufám si říci, že to nemohlo být tou folií, nikdy jsme se s podobnou reakcí nesetkali, a věřte, že pár tisíc metrů jsme již prodali :D Počítám, že navzdory nálepce na roli bude výrobce stejný ( alespoň co se PVC folií týče) Existuje spousta důvodů možného úhynu ryb, a folii bych bral v potaz jako jeden z těch opravdu posledních
Martin_H

Příspěvekod pacalt tomas v 09.03.2009 15:05:26

Kdyby ryby, které byly(o pár metrů vedle) ve stejné vodě a v jezírkách z plastu zemřely také, tak je to jasné.Ale když ve stejné vodě, po 14 dnech napuštěném jezírku(filtrace puštěna) uhynou najednou všechny ryby 2 dny po vpuštění(které předtím v pohodě vegetily v plast. nádržích), tak se nabízí dvě vysvětlení-otrava někým(proč neotrávil i ryby v ostatních jezírkách?) nebo otrava folii.Pokud experiment s kusem folie v akvarijní vodě v kýblu opakujete a stále vám umírají rybky a pak, když to zkusíte "jenom" ze šnekama a ty umřou také.No tak asi něco s folii není v pořádku.Když ty samé pokusy provedete znovu s novou folii a živočichové přežijí, tak není co řešit.Reklamace folie byla uznána(v případě problému s reklamací bylo připraveno dokazovaní ve spolupráci s Výzkumným ústaven rybářským ve Vodňanech-ale pak by se zvýšily náklady),uhynulé ryby jsme nereklamovali-bylo by těžké to prokázat.Nová folie má jiný povrch a pokusům vyhověla, takže by mělo být vše v pořádku, přesto s osazováním jezírka budu hodně opatrný a začnu s jedním karasem(uloveným někde v rybníce).

Tom
pacalt tomas

Příspěvekod homola v 09.03.2009 15:43:45

Možná ta původní fólie byla potřísněná nějakou chemikálií. Třeba různé alkoholy (rozpouštědla, barvy atd.) ryby spolehlivě a rychle otráví, když se do vody dostanou. Že by fólie něco sama o sobě vypouštěla, to je asi fakt dost nepravděpodobné. Nejsem odborník na fólie, jen si to myslím.
Škoda ryb.
homola

Příspěvekod Jiří Svačina v 09.03.2009 19:59:21

Nejsem chemik a složení fólií neznám, ale neumím si představit že by měly podobné vlastnosti...tomu dost dobře nerozumím. Ale jste hodní že i špatné zkušenosti publikujete. Pro mě z toho plyne poučení před uvedením do provozu otestovat, asi nejlépe jednou rybou, nová jezírka aby se podobné případy nemohly opakovat...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod pacalt tomas v 10.03.2009 17:07:08

Děkuji vám za okamžité reakce velice si cením vašich názorů. :D :D
pacalt tomas

Příspěvekod Martin_H v 10.03.2009 17:45:06

Stále nějak nemohu "zkousnout" tu možnost, že by to bylo tím materiálem, to, že to hobby market uznal, nemusí nutně znamenat, že to tím tak bylo, třeba si jen chtěli ušetřit práci, oni to stejně hodí na dodavatele .... Uznávám ale, že ten pokus s jednou pokusnou rybkou je asi fajn nápad, a určitě tím nic nezkazíte
Martin_H

pořízení a chov koi

Příspěvekod pacalt tomas v 10.03.2009 17:46:31

Mám otázku na pana štěcha.Chtěl bych se vás zeptat jestli budete letos na rybářské výstavě ve Vodňanech a jestli bude možné si zakoupit krmivo pro koi a jestli nebudete nějaký ty koi kapry prodávat.Moc rád bych si od vás nějaky koiaky koupil.
Děkuji za odpověď. :lol: C:-)
TOM
pacalt tomas

Příspěvekod pacalt tomas v 10.03.2009 17:51:23

Kdyby jste chtěl tak bych vam kousek ty smrtící fólie poslal.Aby jste si to vyzkoušel.
pacalt tomas

Příspěvekod ing. Luděk Štěch v 11.03.2009 00:27:05

Dobrý den,
ve Vodňanech na výstavě budeme, krmivo tam budeme mít také, ale ryby tam prodávat nebudeme, to pouze u nás, ale není problém se domluvit na návštěvě. Díky
Ing. Luděk Štěch
Alcedor s.r.o., Zliv
www.kapr-koi.cz
ing. Luděk Štěch

Zpět na pořízení a chov KOI