Letošní vykopávka - stojí za to! *HELP*

diskuse k yamadori

Moderátor: Martin Kolacia

Letošní vykopávka - stojí za to! *HELP*

Příspěvekod jointer_wolta v 22.03.2014 21:28:17

Přátelé!

Dneska jsem vyrazil na yamadori-habry, přinesl jsem jeden, ale tak si říkám, jestli jsem nepřišel pozdě, pupeny už se trochu zelenají... každopádně se letos už do lesa nedostanu, tak jsem jej vykopal. Kořenový bal se mi podařilo vykopat parádně. Každopádně má mnoho větví a strašně moc pupenů, ráno to musím prostříhat. Ale proč zde píšu:

Potřeboval bych poradit, jestli je nutné tam nějaké pupeny nechat, jsou totiž jen na úplných okrajích(viz foto) uprostřed kmene není nic. Nebo to mám zkrátit až ke kmenu? Vyraší znova? Díky za rady! Popř ještě dnes..

S pozdravem jointer_wolta
Přílohy
Obraz0397.jpg
detail kmene
Obraz0402.jpg
kmen
Obraz0399.jpg
pohled na celou rostlinu, pupeny jsou až na konečcích tohoto "keříku" ostříhat nebo ne?
jointer_wolta

Re: Letošní vykopávka - stojí za to! *HELP*

Příspěvekod Tomáš Homola v 22.03.2014 22:37:53

Habr snese hodně hrubý zpětný řez. Sem tam vyrazí pupen ze kmene už na "zapěstovaných" bonsajích. Existují také postupy, kdy jsou odstraněny veškeré větve, na pařez a habr vytváří novou korunu. Musí ale mít zdravé a silné kořeny. Takže třeba seřezat v červnu, před druhou mízou. Pokud je fakt bal kompaktní a kořeny neponičené, možná by to šlo zkusit i letos. Ale obecně platná rada neexistuje. Většinou se hrubý řez nedělá v sezóně přesazování, např.
Tomáš Homola

Příspěvekod jointer_wolta v 22.03.2014 23:13:48

Díky za reakci :)

Kořenový bal jsem vzal skoro uplně celý, jen jsem ušmikl hlavní kořen. Hodil jsem to do misky tak jak to bylo - nesehnal jsem nikde zeolit!! GRRR Takže myslíte, že ty pupeny tomu nevadi? (je jich tam fakt hodně a kytka je velká)

PS: jsem schopen sehnat zeolit do týdne a dát to do něj (jak jsem psal, vyryl jsem kořeny komplet, snad by nemusely byt poškozené)
jointer_wolta

Příspěvekod čolek001 v 23.03.2014 14:23:37

Ahoj
No,možná mě budou letitější (myslím bonsajově) kolegové trochu kamenovat,ale nebál bych se toho vůbec. Zeolit,akadama,pemza ? Když koupíš obyčejný zahradnický substrát "B" ,promícháš to s pískem a třeba trochou středně hrubého štěrku...nebo použiješ kvalitní domácí kompost ...tak si s tím do začátku u tohoto stromu bohatě vystačíš. Dobré zkušenosti mám taky s antukou v hrubší frakci 2-4mm,je to levné a víc než dostačující.
No a k Habru............všechny mé Habry až na jednu vyjímku jsou kopané tak,že jsem je před výkopem seříznul na špalek a odstranil i nízko nasazené větve. Bez vyjímky všechny obrazily. Takže když pokrátíš všechny větve nic se nebude dít,myslím že opak by mohl být problém,tzn že by strom čerstvě vykopaný (je v šoku) nemusel utáhnout všechny ty narašené pupeny. Zapěstování jemného nového větvoví ti u Habru zabere na hrubo 1-2 roky a do krásy 3-4 roky. Stejně bys postupně ty původní koncové větve krátil a krátil a krátil.

No a ponaučení .............. nekopat,pokud nemáš doma po ruce vše potřebné k zasazení :D :D ,ale chápu to... taky jsem jednou ve 22 hodin jel k známému pro vědro kompostu.
Naposledy upravil čolek001 dne 23.03.2014 20:49:03, celkově upraveno 1
Někdy méně znamená více .....
čolek001

Příspěvekod jointer_wolta v 23.03.2014 16:13:57

Jo chci to zkrátit na špalek, nicméně pupeny byly všechny venku, takže mám strach, že po takovém zásahu by to nemuselo vyrašit. Počkám, až se to chytne a zkrátím to v červnu, bude-li stromek vypadat dobře.

Večer sem dám fotky i dalšího úlovku, tak se těšte C:-)
jointer_wolta

Příspěvekod čolek001 v 23.03.2014 20:47:31

jointer_wolta píše:Jo chci to zkrátit na špalek, nicméně pupeny byly všechny venku, takže mám strach, že po takovém zásahu by to nemuselo vyrašit. Počkám, až se to chytne a zkrátím to v červnu, bude-li stromek vypadat dobře.

Večer sem dám fotky i dalšího úlovku, tak se těšte C:-)

..........................................................................................................................................................

No nevím,myslím si,že pokud to Habr utáhne,tzn pojede dál tak bych ho letos určitě už nechal na pokoji. To mu jinak dáš pohulit dvakrát za jedno růstové období a tam bych se bál,že další velký zásah už nerozchodí. Jestli se to bojíš seřezat hned,tak alespon' hned ostříhej cca 1/3 narašených větviček,tím bys mu to měl ulehčit,nebude toho muset tolik živit při tom,že zároven' musí znovu kořenit , on myslím bude bohatě stačit ten stres z výkopu. Ostatně ti to tam píše v tom duchu i Tomáš Homola.
Někdy méně znamená více .....
čolek001

Příspěvekod jointer_wolta v 23.03.2014 22:48:36

čolek001: S tím druhým šokem to bude pravda, nechám to na další sezonu.
Tomáš: A když jsi svoje yamadori oholil "na špalek", tak už měly pupeny zelené nebo ne?

Ostříhal jsem hlavně pupeny a to tak, že na každé větvi jsem nechal dva tři. Dávám nějaké foto.
Přílohy
DSC01851.JPG
kořeny
Obraz0406.jpg
po střihu pupenů
Obraz0407.jpg
Obraz0408.jpg
Obraz0409.jpg
detail
2011-11-20_16-51-08_769.jpg
chtěl bych z něj udělat něco na tenhle styl..
jointer_wolta

Zpět na vykopávky