jak očistit ?

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro tvorbu suiseki

Moderátor: Kulhavý

jak očistit ?

Příspěvekod martiga v 18.05.2009 14:48:51

dobrý den,
mám otázku, když vytáhnu nejaký kámen z potoka je obalen řasami a černým povlakem který fest drží, jak se má správně odstranit aniž bych poškodil kámen? díky předem za rady.
martiga

Re: jak očistit ?

Příspěvekod Kulhavý v 19.05.2009 09:05:54

Zdravím,kámen dejte nejprve na několik dní do čisté vody.S těmi řasami by neměl být problém,lze použít silonový
nebo rýžový kartáč (ne ocelový).Co se týká toho černého povlaku-záleží na tvrdosti kamene.Pokud se jedná o hodně tvrdou horninu,někteří sběratelé používají velmi jemný smirkový papír (zatím jsem to nedělal,rozhodně bych to ale na velmi kvalitním kameni raději nedělal).Osobně jsem zkoušel Vanish ,ten se mi osvědčil,případně prací prášek.Taky zubní pasta někdy pomůže.Myslím,že to je přípustné,kámen se nepoškodí a přitom nejde o drastické chemické zásahy jako leptání kyselinou a pod.
Pravda je,že některé kameny téměř nejde zcela vyčistit.Pak pomůže asi jen dlouhý proces yoseki-slunce,mráz,déšť,vítr...
Za pár let ta zažraná špína zmizí nebo vybledne,to příroda umí...

Tolik moje zkušenost,kolegové nechť mne opraví nebo doplní.
Zdraví Milan,Pardubice.
Kulhavý

Re: jak očistit ?

Příspěvekod Ján Zágoršek v 01.07.2009 11:24:07

Riasy, mach, lyšajníky a iné organické nečistoty sa dajú pohodlne odstrániť v Save - je to chlórnan sodný - a potom kefou.
J.Z.
Viď tiež http://www.suiseki.estranky.cz
Ján Zágoršek

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky