pomůcky,nástroje a dobrá rada.

vše o nářadí, nástrojích a pomůckách pro tvorbu suiseki

Moderátor: Kulhavý

Re: pomůcky,nástroje a dobrá rada.

Příspěvekod Juraj Formel v 11.03.2010 22:12:23

Ďakujem ,tomu sa hovorí profi prístup......Karel,aká je výška toho posledného stolku-jpg-4962 ?Ďakujem za odpoved....
Juraj Formel

Příspěvekod peterbrod v 11.03.2010 23:01:59

ďakujem,dnes mám dobrý deň,zase som sa niečo podstatné naučil-ovšem obrázky-suiseki-matsuura-s tými knižkami,vpravo dole jasný posun kopca na stolíku,t-sanom uverejnené vlna a borovica by vyzerali so stredom dai na stolíku no nevím ...,ako som uviedol,tie vzťahy sú zložité a vždy iné vzhľadom na jedinečnosť kameňa a prostredia
peterbrod

Příspěvekod peterbrod v 12.03.2010 08:47:03

príklady na nevhodné umiestnenie stredom dai na stred stolíka podľa môjho oka,posledný práve naopak nevhodné s posunom,(sleduj kachličky vzadu)zovšeobecnenie je veľmi ťažké,ja ostávam pri ťažisku,bach na stred a hotovo mi nevonia(veľmi prosím nič osobné,učím sa)
Přílohy
P3120013.JPG
P3120014.JPG
P3120015.JPG
P3120016.JPG
P3120017.JPG
P3120018.JPG
P3120019.JPG
P3120020.JPG
peterbrod

Příspěvekod Karel Šerák v 12.03.2010 09:46:55

Dobrý den, pro Juraja Formela:
stolek na uvedené fotografii: 50 x 25 x 10 (š x hl x v)
výrobce: Jaroslav Poupa

pro Petera:
nemohu si pomoci, lahodí mému oku umístění suiseki na středu shoku. Kdybych suiseki aranžoval na dřevěné desce (jiban), dodržel bych, zase jen v určitých případech zlatý řez.
Jeden z příkladů z ukázky japonské školy.
Ostatní na shoku suiseki z naší privátní sbírky.

Jsem rád, že jsem rozvířil kamenářské vody, učíme se navzájem a o tom to vše je!
Příjemné chvíle se suiseki přeje Karel :wink:
http://www.serak-suiseki.com
Přílohy
IMG_9242[1].jpg
z japonské výstavy...
DSC05001_DF.jpg
DSC05003_DF.jpg
DSC05011_DF.jpg
DSC05012_DF.jpg
P1137598_DF.jpg
P3120696_DF.jpg
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod peterbrod v 12.03.2010 11:04:38

fajn diskusia,ja to vidím takto-ak ťažisko kameňa nie je na kolmici so stredom dai,teda kameň je šikmý,či jeho väčšia hmotnosť je na strane,umiestnenie suiseki na stolík podľa stredu dai na stred stolíka mi zahmlieva okuliare,naopak ak sú kolmo pod sebou je to perfektné(na výpočet šírky stolíka ku výške kameňa je možné použiť iný,klasický pravouhlý trojuholník z rozdelením ulha na 45 plus 45 st.),neviem či sú moje starecké vyjadrovacie schopnosti dostatočné,tak drzo ešte pár obrázkov,aby bolo jasné,čo konkrétne vyjadruje pojem umiestniť kameň na stred stolíka,asi by to mala byť aj symetria priestorov zľava aj sprava okolo neho nad stolíkom(pri tomto tvare a ako príklad nejednoduchosti,vytvoriť poučku),ak mám odporovať sám sebe,čo ak bolo zámerom tvorcu zdôrazniť práve šikmosť skaly? tak sme zase na začiatku a nič som nepovedal :lol:a do týchto miest smerujú niekde otázky so Slovenska,ak to správne chápem
Přílohy
P3120017.JPG
P3120018.JPG
P3120696_DF.jpg
se-suiseki.jpg
peterbrod

Příspěvekod Juraj Formel v 12.03.2010 21:46:55

Karel,dakujem za rozmer stolíka a snahu nam priblížiť suiseki-do.....cítim v kostiach že takouto diskusiou sa dostaneme k tej známej poučke či vzorcu, aký vysoky ten stolik-či už k postave,hore,chatke....... a aku farbu ,aby ladili.(zamerne neuvadzam japan nazvy)Ked si dávam túto skladačku dokopy -vychádza mi :každý cíti -esteticky po svojom a posledný to napíše........nooo už len ten vzorec......pre nás čo necítime.....asi sme prechladli..... :lol: Priatelia,toto je náročna téma ale verím že spoločnými silami a časom sa minimalne priblížime k Japan -aranžma....len to dať do slov a čísel....... hm sa mi hovorí.....čô?!
Ide o to že ked chcem aby naše kamene vyzerali výstavne,treba si stolika navrhnút,spraviť,dať mu povrch .úpravu a až potom môžeme povedať:ladí-vadí.....preto táto téma......mame sa od japoncov čo učiť.... :oops:
Juraj Formel

Příspěvekod Karel Šerák v 13.03.2010 16:24:40

Dobrý den,
Pro Petra: opakuji, nikdy jsem se nesetkal s postavením exponátu na stolku (shoku) tak výrazně excentricky, jak prezentujete. Jen v nepatrném náznaku (odchylce od středu) podle pohybu suiseki vlevo či vpravo. Na jibanu (desce) v případě prezentace nějakého doplňku ano, tam už je vhodné využít zlatý řez.
Samotné celkové aranžmá je otázka srdce, jak to vystavovatel cítí....

Pro Juraje: Já si s čísli nerad hraji, zlatý řez ve vodorovné linii je tuším 68 : 32, ale to vskutnu není vše. Důležité je, aby hlavní objekt z celkového aranžmá neutíkal. tzn. má-li pohyb do pravé strany, musí být umístěn vlevo, v případě pohybu do levé strany, umístěn vpravo.

V příloze zasílám několik ukázek Tokonoma kazari z činnosti ČAS v r. 2007. Všechny fotografie pořídil Jan Stropnický.
Nepovažuji se za vyvoleného, nejsem tím, který má patent na rozum. Jen velice obdivuji japonskou školu (keidó) pro její jednoduchost, eleganci beze všech rušících doplňků.
Příjemné chvíle se suiseki přeje Karel :wink:
Přílohy
P4221371_web.jpg
jarní aranžmá - shitakusa, autor: Mgr. Vendula Sosnovcová
P4221386_web.jpg
P4221388_web.jpg
P4221393_web.jpg
iwagata ishi, autor: Karel Šerák
P4221395_web.jpg
iwagata ishi, autor: Karel Šerák
P4221400_web.jpg
taki shi, autor: Taťjana Šeráková
P4221401_web.jpg
taki shi, autor: Taťjana Šeráková
P4221403_web.jpg
shimagata ishi, autor: Jaroslav Poupa
P4221406_web.jpg
pinus mugo, autor: Mgr. Čestmír Sosnovec
P4221410_web.jpg
toyama ishi, autor: Jaroslav a Vlasta Šnebergrovi
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod Karel Šerák v 13.03.2010 16:46:37

Kazari suiseki kategorie "sohin" a "mame" je další úžasná cesta, jak si pohrát se sklatbou suiseki. Velice důležité jsou barva a tvar. Zase platí obecně, že by jednotlivý exponát neměl vystupovat, utíkat z pozice (rámu). Nikdy nejsou kameny umístěny pod sebou, vždy spojnice tří jakýchkoliv vybraných suiseki tvoří nepravidelný trojúhelník.

Krátké představení suiseki těchto kategorií z naší privátní sbírky.
Foto pořídil Jan Stropnický.
Jedno doporučení na závěr: ženy hrají v umění keidó významnou roli, osvědčilo se mi to u mé ženy Taťjany. všechna aražmá upravila právě ona.

Příjemný den se suiseki přeje Karel :wink:
Přílohy
P3120665_DF.jpg
Kategorie "shohin" - oceněno na výstavě Ichi Shun ten v Spolkové republice Německo
P3120670_DF.jpg
Kategorie "shohin"
P3120674_DF.jpg
kategorie "mame"
P3120680_DF.jpg
kategorie "mame"
P3120685_DF.jpg
kategorie "biseki"
P9096806_DF.jpg
Kategorie "shohin" - oceněno na výstavě ČAS 2007
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod peterbrod v 13.03.2010 19:27:07

dovolím si citovať z článku p.Ondejčíkovej z roku 2009-Okienko na východ,ktorý sa mi dnes ráno poslal priateľ-V princípe platí,že na vysoké stolíky sa kladú suiseki,ktoré majú vertikálne línie vo svojej forme,alebo obsahu a pôsobia ľahkým dojmom,sú to suiseki znázorňujúce hory,vodopády,vertikálne objekty...Na stredne vysoké stolíky sa kladú suiseki,ktoré majú pohyb v diagonále,stolové hory,skláňajúce sa skaly,skalné platá...Na nízke stolíky sa kladú objekty,ktoré by sa poctivo umiestnili aj dole,alebo majú horizontálny pohyb,to sú kamene znázorňujúce nízke ostrovy v mory,pobrežné zálivy,kamene z preliadčeninou-jazierkom...ak ide o objekt z daizou,neumiestňuje sa spravidla presne do stredu stolíka,ale posunie sa ťažiskom k línii zlatého rezu stolíka tak,aby celok pôsobil stabilne a harmonicky. Posun,ktorý som prezentoval,je možno neprimeraný,aj keď na šikmé kamene sa mi zdal ilustračný,na stolíkoch s vnútorným okrajom sa tento ešte znásobuje,tak snáď menší,nevystavujem,nie je to moja téma aby som šiel do hĺbky,len ma to zaujalo,tak snáď som nenarobil hanbu sebe a priateľom,možno poskytol niečo na zamyslenie :lol:
peterbrod

Příspěvekod Karel Šerák v 13.03.2010 20:51:58

IMG_0998-1[1]_DF.jpg
(9.92 KiB) 232 krát
Dobrý večer Peter,
děkuji za Váš zájem diskutovat. Hanba není vůbec na pořadu dne. Všichni se učíme a je to skvělé.
V předešlé diskuzi jsem psal o převážně na střed umístěných suiseki a i o mírném posunutí exponátu v daiza na shoku dle pohybu. Ano, Ondejčíkovi jsou výtečnými znalci umění, velice si jich vážím a pravdu rozhodně mají. Jen nesmí být postavení příliš excentrické, pak už to oku skutečně neladí.
Keidó je výsostně osobní záležitost. Používání různě vysokých shoku podle typu kamene vychází z dlouhověkých zkušeností Japonců, ale zase jako vždy, vyjímky potvrzují pravidla.....

Několik obrázků japonských aranžmá pro potěšení.
Pěkný večer se suiseki přeje Karel. :wink:
Přílohy
360579630_ac8210eb08_b[1]_DF.jpg
dle Vás by měl být umístěn vlevo ve zlatém řezu - podle mne je to takto vyvážené
dsc00027[1]_DF.jpg
překrásné aranžmá, skvěle bez chyby - lahodí mému oku
IMG_2885[1]_DF.jpg
dle Vás by měl být umístěn vpravo ve zlatém řezu - podle mne je to takto vyvážené, jen stolek se mi zdá lehký
IMG_5162[1]_DF.jpg
bez diskuze, i takto lze prezentovat Sugata ishi
3_1[1].jpg
velice vkusné kazari
Karel Šerák
Karel Šerák

Příspěvekod peterbrod v 13.03.2010 22:56:02

pridám pár obrázkov,červeným som označil stred stolíka,zelené je optické ťažisko kameňa a posun,najväčší na tom,čo sa vám ako aranžmá najviac páči,tento je položený stredom dai na stred stolíka preto,že jeho ťažisko,pomyselný bod naväčšej hmotnosti,alebo miesto otáčania bez straty rovnováhy je na strane a jeho dai predĺžená vľavo,rovnaký kameň s dai bez tohoto predĺženia umiestnený stredom dai na stred stolíka by vaše pocity určite nespĺňal , :lol: ten pán (za spinkou images.jpg viď-google- obrázky-suiseki pre veľkosť obrázku) by asi tiež nepoložil kameň s výrazným posunom bez významu,keď má takú funkciu,inými slovami-ak je suiseki položené stredom dai na stred stolíka,neznamená že nie je posunutý do strany v zmysle ťažiska,iba ak ležia na kolmici,pričom si treba uvedomiť,že aj malý posun sa násobí tým,že na jednej strane odbudne priestoru smerom ku okraju stolíka,na druhej opačne(pardón za tvrdohlavosť,ak je to umenie,nejde to nalinkovať,zatiaľ si stojím za svojimi úvahami a som prekvapený,že sa do diskusie nezapojí viac kamenárov,Vami prezentované suiseki,stolíky,aranžmá sú na vysokej minimálne európskej úrovni tak neviem čo ešte je potrebné....) :lol:
Přílohy
360579630_ac8210eb08_b[1]_DF.jpg
dsc00027[1]_DF.jpg
IMG_2885[1]_DF.jpg
images.jpg
(2.81 KiB) 212 krát
2867249117_ccba3bce07.jpg
dsc00027[1]_DF.jpg
Naposledy upravil peterbrod dne 15.03.2010 11:10:39, celkově upraveno 1
peterbrod

Příspěvekod vlado v 14.03.2010 11:31:34

..jedna otázka a puf koľko skvelých reakcií. Peter ja by som sa aj zapojil lenže ja nemám ani jeden stolík takže len tíško pozorujem 8)
ďakujem aj pánovi Šerákovi že sa zapojil fotkami, aspoň máme na čom študovať.
tak chlopi len do toho..
vlado
vlado

Příspěvekod peterbrod v 14.03.2010 16:36:56

ak to ešte niekoho baví skúsim vysloviť aj prečo(ako na obrázku Matsuura) posun ťažiska na stranu z možnosťou vyvodiť záver aj pre iné typy kameňov,nakreslil som si ideálny tvar kameňa na dai a stolíku,bez posunu ťažiska vľavo sa priestor A nad pravou odvesnou stratí,nad ľavou je dvojnásobný,ideál je s posunom a tu niekde je ten pes zakopaný,lebo ak to umiestňujeme na stolík,tento si tiež vytvára svoj priestor nad sebou a ak to všetko má byť zohraté,nie je možné ho ignorovať,s tohoto pohľadu sa mi zdá orientovať sa stredom dai na stred stolíka no nevím :lol:
Přílohy
Nepojmenovaný 1.jpg
peterbrod

Příspěvekod Juraj Formel v 15.03.2010 22:07:57

Ďakujem Karlovi za bohatú foto prílohu,ako tak pozerám mnohé stolíky sa mi zdajú dosť vysoké....Ale ked uvážim že nesú suiseki v tokonome, tak tu tie vyžšie stolíky pasujú a v konečnom dôsledku je dosť podstatné kde a v akej výške bude suiseki vystavné ,či v úrovni očí,hrude či pásu.Peterbrod si myslím, že sa priblížil k akémusi vzorcu -pravidlu ako suiseki na stolík postaviť...... a akú výšku stolíka k suiseki ?!,asi to zostane na estetickom cítení zhotovitela.......... škoda, pomohol by aspon dáky orientačny vzorec či pravidlo......nemam patent na rozum ,rad sa poučím...... =D> Tomisan to určite dakde vygogluje a pri jeho širokom zábere vedomostí verím ,že to dlho nepotrvá.... C:) raz tu skladačku spoločnými silami zložíme! :wink:
Juraj Formel

Příspěvekod Pasha v 11.12.2010 12:08:45

takže sada DREMMEL je na prácu na dai veľmi vhodná ?.....pretože ja doteraz všetko len dlátka a iné primitívne spôsoby brúsenia (pilník,brúska, vŕtačka )...mám v pláne sa už k sade Dremmel dopracovať .....možno potom aj dai budú vyzerať ....k svetu :D
Pasha

PředchozíDalší

Zpět na nářadí, nástroje, pomůcky