Učitel z Pardubicka

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Učitel z Pardubicka

Příspěvekod kamelot v 18.06.2016 06:11:21

Poradil by někdo někoho, kdo by se mnou prošel základy péče o bonsaje? Na ceně bychom se dohodli, měl by být z okolí Pardubic. Libčany jsou už trošku dál... Díky
kamelot

Re: Učitel z Pardubicka

Příspěvekod Martin Kolacia v 23.06.2016 10:02:21

:D Někdy musím být jízlivý to snad ani nejde ...... libčany z pardubic jsou trošku dál ? ..... 30km ? autem i s kafem na benzínce za 1/2 hodinky :lol: .... i pěší turista by řekl že je to kousek :D
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Tomáš Homola v 24.06.2016 07:41:47

Taky jsem tohle nepochopil. V Libčanech figuruje bezmála 40-letá zkušenost v pěstování bonsají a spontánní lidský přístup. Pokouším se o bonsaje nějakých 18 let, ale mít to do Libčan jako z Pardubic, byl bych tam během sezóny každý víkend. :o
Tomáš Homola

Příspěvekod kamelot v 26.06.2016 07:39:05

1. v neděli je v Libčanech zavřeno
2. oni tam především prodávají, někdo kdo tam přijde a bude chtít vše vysvětlit od A do Z je zdržuje, od toho jsou semináře, ale jednou měsíčně

Já sháním někoho, kdo už je zkušený a rád mu zaplatím za to, že mě bude schopen učit. Omlouvám se, ale tak dobře napsanou knihu, abych z ní například pochopil jak který druh stromu tvarovat střihem s ohledem na typ jeho listů a budoucí vývoj větve jsem nikde nenašel. Napíšou třeba "stříhejte často". Ale jak, kolik listů dozadu, jak se potom větev chová, proč? atd. atd.

Nechci být zítra bonsajista, ale stejně tak nechci zmrvit desítky stromů bez vědomí toho co dělám. Radši je zmrvím s vědomím, že testuji to, co má fungovat.
kamelot

Příspěvekod Marek Pišl v 27.06.2016 06:10:16

Omlouváme se že máme v neděli zavřeno ( ale někdy musíme mít volno)
semináře jsou dobré v tom , že Vám i ostatní bonsajisti řeknou svoje zkušenosti a poradí
já osobně si myslím že se to nedá uspěchat a nemůžete se vše naučit za 10 dní
nejsem si vědom toho že u nás Vám někdo řekl že zdržujete nebo jen naznačil
hodně důležité je naslouchat - nemusíte jen tvarovat ale důležité je kouknout jak to tvarují ostatní a zeptat se jich proč právě tak a ne proč takhle...
proto máme semináře. 1 x za měsíc to stačí zbytek měsíce můžete trénovat co jste se naučil
ničit stromy nemusíte můžete trénovat na větvích které si ustřihnete
a je lepší natvarovat 100 nepotřebných větví než ničit stromy
takhle se u nás naučil třeba i p. Šebek, Slovák, Bučil, Ryba, Psota, Š.Jásenská...........
Marek Pišl

Příspěvekod kamelot v 30.06.2016 06:36:47

Já jsem přece neřekl nic zlého, nemusíte se obhajovat. Ano, musíte mít volno, jste tam přece také (hlavně) v práci. Nic vám nevyčítám, vaše zásluhy nikdo nezpochybňuje. Nechytejte se něčeho, co není....

Říkat někomu, kdo chce balon, ať si koupí letadlo ale taky není ono. Sháním prostě soukromého učitele (tečka). Důvody nechte na mě. Buď nějakého znáte, tak prosím dejte odpověď nebo neznáte, tak to nechte bez odpovědi. Evidentně zde ale frčí klasika českých fór - tedy offtopic odpovědi. Máme jich pět a rada nikde :)

Ještě k těm názorům a zkušenostem. Ono někdy to bývá tak, že "bonsajista" ví co se děje, ale neví proč. No a mě zajímá i princip nodů a internodů a proč někde roste list v přeslenu a jaký to má důsledek atd. atd. takže budu asi muset začít u nějakého botanika :)

Jinak řečeno, jako bych sháněl dobrého zkušeného elektrikáře, který ale zároveň ví, co je to elektřina (což v podstatě většina z nich neví), respektive na úrovni fyziky částic neumí vysvětlit.
kamelot

Příspěvekod Tomáš Homola v 30.06.2016 08:18:46

Třeba je to tím, že v Pardubicích nic takového jako bonsajový učitel ani není, podobně jako nic takového není ani u nás, v přibližně podobně velkém/malém městě. Já znám z Pardubic z pokročilejších bonsajistů snad opravdu jen Milana Kulhavého, nicméně pochybuji, že by jako OSVČ měl na něco takového čas a náladu. Tak proto ty "off topic" rady, tady. 8)
Ono je to tak, v kotlince koblihové, třicetistříbrné: před časem pan Stropnický vyslyšel četná volání "obecenstva" po bonsajovém adresáři, který měl obsahovat jména a kontakty na lidi, ochotné pomáhat v rozvoji téhle záliby začínajícím pěstitelům. Po výzvě, kdo ze zkušených by se chtěl aktivně účastnit, se přihlásili z celé republiky dva lidé. :cry:
Ty Libčany bych každopádně zkusil. Čapnul bych kytku, o které si myslím, že by to jednou mohla být bonsai a zajel na seminář. :!:
Přílohy
Jelly-Donut.jpg
Tomáš Homola

Příspěvekod Martin Kolacia v 02.07.2016 16:42:19

Všichni co odpověděli se snažili poradit už jenom proto, že chtějí pomáhat. Sehnat učitele dle zadaných kritérií je dost obtížné a znalejší problematiky ví , že mnozí jedou za učiteli přes celou republiku, nebo do zahraničí , protože nikdo jim nenabídne v okolí na takové úrovni jakou by potřebovali.

Moje odpověď byla cynická, ano uznávám, ale mít za humny odpověď a ptát se kdo mi odpověď přinese klidně za úplatu až domů, když většina obyvatel z rozlehlého království musí putovat až k těm jeho humnům aby odpověď získali je humorné.

A tak si říkám jestli není zbytečné odpovídat na fóru vůbec. Mnozí odpovídali a komunikovali , ale pak toho nechali ...........asi protože je to marný, je to marný, je to marný jak řekl klasik.

Na závěr musím uvést, že se z nikým z onoho zmiňovaného centra osobně neznám ani s ním nemám žádnou PR smlouvu ani jiné závazky jak jsem byl hanlivě anonymně nařčen (samozřejmě že ne tady v topicu).
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod Marek Pišl v 06.07.2016 18:47:47

Znám pár lidí co to dělají soukromé tvarování a soukromé workshopy
bohužel žádný není z okolí Pardubic a cena se pohybuje 500 - 750 Kč za jednu hodinu + doprava
proto jsem doporučoval semináře v Libčanech kde se naučíte základy
poté si pak můžete zaplatit soukromého učitele, který má pak smysl
že dopiluje styl.......
Marek Pišl

Zpět na tvarování