Rozšíření kmene

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Rozšíření kmene

Příspěvekod galen v 14.02.2011 17:01:10

Ahoj,

moje serissa má velice nekónický :D tvar kmene a proto se zajímám o různé metody rozšíření kmene ... Nechce se mi ho zespodu naštípnout při přesazování, to mi příjde trošku brutální. Jaké jsou jiné možnosti?

Určitě se dá také zaškrtit drátkem, ale pokud mě moje logika neklame, rozšíří se asi pod tím zaškrcením, že? To by nebylo šikovné, pak tam to místo bude zřetelně vidět ...

Větve také dole zatím nemá, uvažuju, že bych nějaké přirouboval a po čase odstranil, ale to pro moje velké prsty není zrovna nejšikovnější metoda.

Moh bych jí zasadit do země, aby zesílila přirozeně rychleji, ale přece jenom, dát ji tam jen na léto a pak jí zase stěhovat do pokoje, to mi taky nepříjde ok.

Díky
galen

Re: Rozšíření kmene

Příspěvekod bretas v 14.02.2011 18:39:04

Nechci ti brát naděje ale u těch pokojovkovejch pařízků v tomhle ohledu už asi nic nepořídíš. Klínkováním ani nalamováním (vikláním). Zkusil bych na tvým místě třeba nějakej vhodnej kamínek. Když bude těsně u kmene tak ho opticky rozšíří a i skryje případný chyby.
bretas

Příspěvekod Martin Kolacia v 14.02.2011 22:14:50

sílí to nad zaškrcením .... pak v tom místě možná odhřížit ......... dej sem fotku .......zahulíme uvidíme :D
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod galen v 16.02.2011 09:40:47

Tak jo, přikládám fota dělaná mobilem ve večerních hodinách, ale zdá se, že je vše vidět, děkuji za další rady již předem ...

Myslím, že přece jenom něco udělat půjde, zkusil jsem jí už i trošku zaškrtit ;)
Přílohy
Serissa.jpg
Tady fotka celeho "stromu"
detailkmene.jpg
Detail spodku kmene
galen

Příspěvekod bretas v 16.02.2011 11:13:45

Nevypadá to úplně na pařez. S pařezama je ten problém že už ti nezesílej. Je to to samý jako když motorovkou pokácíš vrbu. Z boku pařezu tý vrby ti začne rašit novej strom ale s tím pařezem samotným se nic už neděje. Nezesílí.
Ještě je možný zkusit takzvanou sílící větev. Necháš růst větvičku z havního kmene a vůbec na ní nešaháš. Netříháš a neřežeš. Ale když už je to jednou pařízek tak nepomůže ani to. :( :oops: :evil:
bretas

Příspěvekod galen v 16.02.2011 11:38:24

Hmmm, no tak pařez to vlastně je, pokud se tím definuje to, že ten hlavní kmen je ušmiklej, takhle jsem jí pořídil ... ale to zakrácení kmene je schované vysoko v těch větvičkách ... to teda vadí?

Měl jsem za to, že pokud je kmen řízlej, síla jde samo do těch větví, ale ten kmen může dál sílit, jak sílej ty větve ... ?
galen

Příspěvekod bretas v 16.02.2011 15:40:07

Tak si zkus nějaký experimenty s řízkama. To je dobrá škola. Tam sázíš směrem vzhúru neporušenej strom anebo keř kterej má tendenci se přirozeně rozvíjet. A sílit. . Můžeš si pak ověřit vlastnosti dřevin jak na kterej zásah reagujou v sílení kmene a větví. Když teď budu jenom odhadovat jak by dopadnul experiment s nekontrolovatelným růstem těhle pařízkových keříčků. To jako že bys to nestříhnul a neřezal větvičky. Rozvíjelo by se ti tam do stran několik větví který by třeba i sílily. Pochybuju ale že by se ti nějak rozrůstala ta pata. A když už tak někdy ve fázi kdy by ti původní kmínek začaly ty nový větve zavalovat. A už bys z toho nikdy malou bonsai neměl. Jestli by vůbec z toho mohla potom bejt aspoň nějaká. U těchhle věcí je zkrátka velikost bonsaje síla kmene a většinou i základní obrys koruny danej. :(
bretas

Příspěvekod Martin Kolacia v 16.02.2011 19:33:44

po tvém drátovém zákroku kmen udělá tohle ...
detailkmene (1).jpg
...tohle chceš ?
Martin Kolacia

Příspěvekod galen v 17.02.2011 09:14:09

Hmmm, tak jako, nic lepšího mě nenapadlo, takže takhle nějak jsem si to představoval, ale rád bych si nechal poradit nějaké jiné řešení ... Zaskřtit to výš a nechat to tam "rovnou" zahřížit?
galen

Příspěvekod Martin Kolacia v 17.02.2011 09:36:12

nevím co by poradili jiní , ale za sebe říkám že tohle je neřešitelné a jediné s čím si můžeš pohrát je s korunou ... tyhle druhy u nás moc extrémně nerostou a na čekání to určitě není.
...... konicitu můžeš ještě udělat odstraněním části kmene - či udělat shari

K dobrému hodnocení u sběru yamadori , či nákupu rostlin přispívá dobrá konicita kmene ... u hodně dobrých dramatických horských rostlin se dá jakákoliv nekonicita tolerovat , protože to vyváží další strany zajímavého stromu.

Pokud koupíš něco jako ty nemůžeš od toho prostě očekávat zázraky a pravděpodobně tento produkt nebyl určený pro tebe. Byl určen pro někoho kdo si koupí "bonsai" jako řezanou kytku a pak taky tak skončí. V BC to prodávají jako ty nejlevnější záležitosti. Když to porovnám s domácím produkcí yamadori , které některé BC nabízí tak je to úplně něco jiného. Stromek který ti udělá radost při tvorbě bonsaje a bude mít nepoměrně vyšší bonsajovou hodnotu a se dá sehnat do 1000 kč. Pokud si ho zvládneš vykopat a udržíš ho při životě tak to nestojí skoro nic.
Martin Kolacia

Příspěvekod Jiří Svačina v 17.02.2011 11:59:26

//Pokud si ho zvládneš vykopat a udržíš ho při životě tak to nestojí skoro nic.// :roll:
To je v česku dost často publikovaná, velmi zdvořile řečeno, "legrácka" :roll: :roll: :roll: . To skoro nic, nebo také někdy "zadarmo" je zpravidla již na počátku cena asi dvou dnů dost tvrdé práce. Znamená to vhodnou rostlinu kdesi, občas na horách - najít. Zpravidla až při další návštěvě vykopat, dopravit k vozidlu, převézt . K tomu, aby to bylo čisté, pochopitelně najít vlastníka porostu a získat jeho souhlas... Dále ihned šetně ořezat a ošetřit, zasázet do předem připravené nádoby a směsi vhodného substrátu, umístit na příhodné stanoviště a dále nejméně dva tři roky ošetřovat než se s rostlinou dá začít pracovat... Asi tak je to s nalezenci - jamadori rostlinami při pečlivém provedení... :wink: není to nedostupné, ale výrok, že to nestojí skoro nic, patří spíš jen do bonsajových pohádek...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod galen v 17.02.2011 14:09:24

Děkuji ze cenné rady, pořád mám pocit, že to stejně zkusím nějak s tou svou serissou a jinými podonými nezkušeně levně koupenými udělat, uvidíme, jak to všechno dopadne ...

Třeba se Segrécií jsem udělal to, že tam byl taky uřízlej kmínek, ale slušněj kmen i tlustá vedlejší větev, tak jsem všechno kromě té větve odstranil a nechal ten kmínek pokračovat jako do té větvě, což bonsaiistická literatura celkem doporučuje ... a tady bych čekal, že sílit bude normálně (ač jistě pomalu) dál ... ? Teda jestli to vydrží, hádám, že únor není ideální čas, ale já už se nemoh dočkat ...

Jinak se diskuze zvrhla trošku k yamadori, které už mám také teoreticky nastudované (půjčil jsem si skoro všechno o bonsaiích z městské knihovny v Praze, tímto se všem omlouvám, brzo již vrátím), ale nemám pozemek na rostliny našeho pásma a jezdit to kopat někam do jižní Itálie, aby z toho byla pokojovka, no nevim, asi by to šlo, ale víte co ...

Uvažuju nad tím, že bych se i o nějakej ten českej kousek pokusil, ale vlastně jsem se ještě nesetkal s nikým, kdo by řek, mám to v zimě za oknem a je to v pohodě ... tak tedy? Pokud to správně zajistím, je to v pohodě? Mělo by být ... hmmm?

A ještě mě tak napadá, dát klínek zespodu při přesazování do toho kmínku je sice práce na lupu, ale jistě by to šlo, hm???
galen

Příspěvekod Martin Kolacia v 17.02.2011 18:59:49

Výrazem "skoro nic nestojící" jsem nemyslel žádné horské yamadori ...pro začátečníka je to zbytečná a nemyslitelná věc. Tím jsem myslel nějakou předzahrádkovou záležitost , kterou nikdo nechce ... taktéž po našich lesích se dá kopnout slušný pro lesáky nic neznamenající materiál. Takže skoro nic nestojící byl myšlen nákup substrátu na zasazení a opotřebení bot při toulkách lesem :o)

Ale jak píšeš ve tvém případě je to bezpředmětné ...v bytě můžeš pěstovat jen pokojovky ... takže žádné naše domácí druhy , které vyžadují střídání teplot a zimní klid.
Mě tedy rostl například docela hezky v bytě břečťan , ale jen do té doby dokud měl přes noc pokles teploty ,protože se topilo uhlím a to jen přes den. Tady by možná nějaká ta cestička vést mohla ...ale je to asi neprozkoumané ..........

Ano při přesazování naštípnout a rozdělit je taky cesta .....ale bude to do vzhledné bonsaje trvat dlouho - v tom případě doporučuji rozštípnout a pak v nějaké větší pěstební nádobě nechat nerušeně bez střihu nechat růst ... rok ? .... dva ? ....tři ?

Pokud bych šel do pokojovek , tak bych vyzkoušel pěstování ...jestli kytku udržím při životě. Pokud jo, přemýšlel bych nad nákupem nějakého předpěstku v BC , který bych pak přepracoval podle sebe. :wink:
Martin Kolacia

Příspěvekod galen v 18.02.2011 09:54:46

Zajímavé, že od pár zkušených lidí se toho člověk dozví za chvilku víc než v 7 knížkách ... a to každá nová vzniká s tím, že informace v ostatních nestačí ... a pak je tam to samé ;)

Přemýšlel jsem včera o těch domácích druzích, nepokládal jsem až zas tak za důležité střídání teplot během dne a noci, které přece musí chybět i těm pokojovkám, i když asi ne zas tolik, aby to nepřežili. Zní to logicky

Napadá mě noční ochlazení řešit otevřením okna na celou noc, puštěním větráku, další vraianty zvažuju, do ledičnky bych to nedával, to je jasný ... nějakej nápad by to chtělo :)

Jako jediné "čisté" řešení mi zatím příjde pěstovat ty domácí druhy za oknem na parapetu, s tím, že samozřejmě musim extra řešit upevnění a nepočítat s tím, že mi tam vydrží nějaká akadama na povrchu nebo něco podobného ... a problém může být i vydatný déšť, což můžu řešit asi operativně ... co si myslíte o této "smyšlence"?
galen

Příspěvekod Martin Kolacia v 18.02.2011 10:20:45

ono nejde jen o teplo ,ale i o světelné npodmínkly a vzdušnou vlhkost ... je to pole neprozkoumané a druhů které nepotřebují zazimování a snášejí nízké intenzity slunečního záření bude hodně málo ...příklad je ten břečťan který v zimě neopadává má rád stín ale snese i slunce ...

varianta na venkovním parapetu je jistě možná ...je to ale extrémní stanoviště z hlediska vzdušné vlhkosti a teploty ...sám jsem nějaké rostliny na jižním betonovo-plechovém balkonu měl a je to trošku oříšek aby to horko vydržely a slušně rostly ...ale např. některé borovice s tím nemají problémy
Martin Kolacia

Další

Zpět na tvarování