Habr

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Habr

Příspěvekod anima nera v 13.07.2009 10:18:04

Posílám fotku jednoho svého habru, možná budoucí bonsaje.
Pěstuju na zahradě, v zahrádkářské kolonii, což vysvětluje některé níže popsané problémy.

Kdysi, asi 7-8 roků nazpět, jsem ho vysadil jako malý "prstový" proutek volně do záhonu. Tam jsem jej akorát zastříhával, sem tam obrýval a velmi zřídka i zahnojil. Loni koncem března jsem ho na jaře vykopal, což vzhledem k nepravidelnosti obrývání kořenové soustavy nebylo zcela bez problémů. Minimálně v jednom případě se do strany táhl hodně silný kořen. Měl jsem sice připravenou velkou plastovou bonsai misku (je to ta největší "obluda", co se dá v česku sehnat), nicméně právě kvůli zanedbanosti kořenového systému skončila rostlina v tomhle bílém lavoru. Minulý rok jsem po vyzvednutí nedělal prakticky žádné zásahy a čekal, jak se habr vyrovná se zásadním zásahem do kořenů a bude-li letos ještě žít. Když jsem se letos v předjaří ujistil, že dosud žije, realizoval jsem prořezání větviček. Začal jsem i drátovat, což jsem ovšem nedokončil, jelikož jsem podcenil kvantitu doneseného drátu a taky trochu jarní "severák". Vydrátoval jsem prakticky jen 3 páry větví. Není třeba asi ani oko odborníka, aby člověk poznal, co je ještě potřeba dotáhnout. Pravdou ale je, že se habr drátuje poměrně dobře, navíc větve mají tendenci růst vesměs už jakoby natvarované. A při prořezávání bylo z čeho vybírat, držel jsem rostlinu zkrátka, tedy se poměrně ochotně zahušťovala.

V současné době dosahuje výšky přibližně 1 metr. +/-. (Spíš asi plus. :-)) Výšku nechci měnit, pohyb kmene je myslím zajímavý, šířka kmene se pravděpodobně po přesazení do lavorku a výhledově (příští rok) misky už měnit nebude. Otázka ale je, zda nemá habr příliš mnoho větví a není-li třeba ještě nějaké odstranit. Mohlo by se stát, že větvičky přece jen malinko zesílí a pak by jich mohlo být na tomhle habru moc.
Co myslíte? Měl by někdo návrh, popřípadě nějaký ten virtuál, jak by to celé mohlo vypadat?

Jsem si vědom toho, že v horní části stromku je jedna větévka na vnitřím oblouku kmene, tedy chyba. A z tohoto hlediska tam můžou být i další, drobnější diskutabilní "kauzy".
Přílohy
PICT0051.JPG
anima nera

Re: Habr

Příspěvekod Simsa v 13.07.2009 13:11:14

Já bych doporučil především odhrabat kořenové náběhy a vyfotit ze všech (čtyř :D ) stran a pak se utvrdit nebo "pohnout" v té pohledovce. A pak taky nějakou větší, detailnější fotku. Moc toho nevidím. Žádné vyloženě tlusté větve tam zřejmě nejsou, takže proč ne.
Simsa

Příspěvekod anima nera v 13.07.2009 13:22:41

Posílám ještě druhou stranu - otočený strom.

Ještě snad: samozřejmě, že ten spodek kmene přijde malinko víc svisleji, srovnaný do kolmice . Tohle je "vývrat", způsobený přerostlými kořeny.

Co se týče detailu, snad možná v předjaří, až shodí listy. S listy to asi přehledné nikdy nebude. Taky to nedodrátování asi dělá svoje.
Přílohy
PICT0053.JPG
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 13.07.2009 17:42:47

no já bych vzhledem k výšce a tloušťce kmenu šel spíš do něčeho narovnanějšího ,užšího , kulatějšího ..... hodnověrnějšího .... zatím bych to že nahoře vychází něco z vnitřního oblouku neřešil ... spíše vlevo dole by to v tom prohnutí chtělo poodhalit
PICT0051.JPG
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Příspěvekod anima nera v 14.07.2009 09:52:35

Nebylo by to takhle zbytečně moc kuželovité? Teď si vlastně uvědomuju, že se mi nevybaví žádný, vyloženě vzrostlý a starý habr. Jen mlází, anebo maximálně 4-5 metrové stromky, nasázené y podél jednoho místního supermarketu.
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 14.07.2009 17:49:02

no starší habry jsou spíše kulovitější ... to je jen můj názor (virt) , každý má jiný vkus
Martin Kolacia

Příspěvekod anima nera v 15.07.2009 07:24:18

Aha. No, vzhledem k tomu relativně poměrně úzkému kmeni by nemělo fakt smysl z tohohle dělat kouli. Faktem ale je, že ten stávající trojúhelník je víceméně taky hloupost, neb to není japonská borovice, ale český listnáč. Abych se přiznal, já jsem to zeštíhlení stávající koruny taky zvažoval, nebo spíš o něm spekuloval, ale spíš pro to, aby byl prostor pro jemné větvení. Ale stávající objem koruny mi připadal dobrý. Možná jsem teda loni neměl habr vyndavat, ale nechat ho v zemi ještě dalších 6 let, aby byl kmen silnější. Byla to moje chyba. Potřeboval jsem to místo v zahradě na vysázení bambusů. Škoda, mnohem silnější habrový kmen jsem předal švagrovi bonsajistovi.
Tak jsi měl teda nejspíš asi pravdu, Martine. Počkám, jestli vystoupí se svým návrhem ještě někdo další.
anima nera

Příspěvekod Martin Kolacia v 15.07.2009 07:51:29

hraní s celkovým obrysem je ale jen o detailech ...s tím se dá pohnout několikrát za rok
Martin Kolacia

Příspěvekod anima nera v 24.08.2009 07:55:58

Posílám ještě jednu fotku toho stromku.

Jedná se o detail části kmene, zhruba 12 cm pod vrcholovým listem stromu. Zařízlé dráty na zhruba 2,5-3 cm kmeni do hloubky až 2 mm. Vydrátováno bylo někdy v poslední dekádě letošního března, oddrátováno před týdnem. Zárůst na víceméně terminálních horních větvičkách by mě asi nepřekvapil. Na kmeni ale rozhodně ano. Vzhledem k tomu, že to bylo mé asi druhé drátování habru, jsem nejspíš omluven. :-) Čas, doufejme, omyl napraví. Nikdy by mě asi nenapadlo, že tohle může udělat kmen, byť třeba u habru. Ponaučení.
Přílohy
PICT0013.JPG
anima nera

Příspěvekod Pavel Vaško v 24.08.2009 10:07:03

Já s myslím, že Martinův návrh na mírné zúžení siluety je v pořádku, v každém případě bych ho držel maximálně na té šířce, kterou má dosud.
Větvě bych neubíral, ono jde hlavně o to, jak vypadá strom bez listí a ubráním by byl asi dost řídký. Naopak bych se snažil stávající větve trochu zahustit, tedy už kosterní větve nepřidávat, ale spíš rozvětvit stávající.
Ono je to s přirozenou siluetou habru dost komplikované, jak sám píšeš, v přírodě pořádně vzrostlý solitér prakticky nenajdeš a tak je nutno použít nějaký "univerzální" listnáč.
S větvičkou uvnitř oblouku bych si hlavu nelámal, jedině snad by ta větev neměla být dominantní a to se mi nezdá, že by tam nějaká byla.
Co se týče pohledovky, tvarem stromu se nabízí ta, kterou jsi asi vybral, ale nejlepší je vycházet z nebari a tomu pak přizpůsobit zbytek.
Co se týče zaříznutého drátu, je to dost problém, protože tohle bude zarůstat hodně dlouho, pokud to vůbec zaroste. mě se stalo skoro to samé a taky na kmeni a taky nahoře, je vidět, že kmen sílí, i když to tak třeba jinak nevypadá. Mám zkušenost, že právě sevření drátem způsobí zesílení a zaříznutí je pak hodně vidět. I z toho obrázku je vidět, že vlastně kmen moc nezesílil, ale vytvořil se jakýsi kalus okolo zaříznutí.
Pavel Vaško

Příspěvekod Milan Svobodný v 27.08.2009 09:11:25

Rozhodně bych ho snížil.
Co takhle?
Přílohy
PICT0051_1.JPG
Milan
Milan Svobodný

Příspěvekod Pavel Vaško v 27.08.2009 09:27:36

I tohle je docela zajímavý návrh, pokud má strom okolo metru, bude to pořád docel habán. asi bych ho v tom případě naklonil trochu doleva, protože takhle podle mne dost padá.
Pavel Vaško

Příspěvekod Milan Svobodný v 27.08.2009 09:42:25

Pochopitelně.
Omlouvám se měl jsem to upravit hned :wink:
Přílohy
PICT0051_2.jpg
Milan
Milan Svobodný

Příspěvekod anima nera v 27.08.2009 11:48:36

Díky všem za účast. A návrhy.

Snížení by určitě umocnilo vzhled stromu v ohledu dojmu starého vzrostlého stromu někde v přírodě. Ale zase, kmen by přišel o část pohybu, která je podle mě zajímavá a má svůj smysl. (Možná to na mojich špatných fotkách nevynikne tak, jako v reálu.) Což by asi mělo rezultovat v kompromis - návrat habru do půdy, aby ještě zesílil.

Na podzim kdyžtak seříznu listy (asi nebude chtít úplně opadat) a zkusím poslat jen "kostru" větví.
anima nera

Příspěvekod peterbrod v 27.08.2009 20:00:29

neber to osobne,ale ja by som ho opatrne vybral z misky , otočil o 180 stupňov a takto vrátil späť s odstránením časti zeminy z jednej a dosypaním na druhej strane ak to korene dovolia,vrchol stromka by ležal na kolmici so stredu misky,nie úplne mimo , zasadenie v zlatom reze by ostalo(aj keď pri tomto tvare misky patrí bonsaj asi na stred),myslím si tiež,že skrátenie výšky a zasadenie do voľnej zeme na zhrubnutie kmeňa je žiaduce,ale je to tvoj strom ...posielam metrový hrab priateľa Petera Vrableca z Prievidze na povzbudenie
P5010018.JPG
(34.48 KiB) 439 krát
peterbrod

Další

Zpět na tvarování