Boulevard

Diskuse o tvarování bonsjí

Moderátor: Pavel Slovák

Boulevard

Příspěvekod Víťa V. v 09.09.2008 21:44:34

Jako jeden z nejslabších článků tohoto krásného fóra jsem si dovolil z mojí skromné zahrádky jen takovou malou ukázku, za nás začátečníky – aby se neřeklo, že jenom ťápu. Jedná se o zahradní yamadori CHAMAECYPARIS pisifera boulevard z loňského jara. Bohužel jsem v té době nepořídil žádné foto. Následující fotografie zachycují „strom“ jak se měnil v průběhu letošního roku. A o to jde hlavně, protože kvalitativně tato rostlinka zatím nemá velmi co nabídnout. No snad to nikoho neurazí, jen taková srovnávačka. Na cypřišku je samozřejmě práce ještě jako na kostele. Jsem teprve na začátku dlouhé cesty a doufám, že mám aspoň trochu dobře našlápnuto. Příští rok na jaře bych chtěl na stromečku zapracovat. Takže nemusíte šetřit kritikou, promiňte, dobrými radami, co opravit zejména. Na fotkách je jenom předpokládaná pohledovka.

Za případné komentáře děkuji a všem přeji hezké babí léto. Víťa
Přílohy
01.jpg
Únor - po první úpravě
02.jpg
Červen
03.jpg
Po menší redukci hmoty
Na světě je jenom jedno náboženství a to příroda.
Víťa V.

Příspěvekod Josef Soukal v 10.09.2008 06:32:38

Mě se strom líbí, jen si myslím, že byla chyba v tom, že při základním tvarování nebyla důsledně upravena horní polovina stromu. Je třeba vydrátovat všechno. Horní polovina je slitá, bez negativního prostoru.
Také bych zvážil odstranění spodních větví. Podle mého názoru jsou příliš nízko, kolmo nasazené - do tohoto prostoru by se daly stáhnout větve vyrůstající výše, silueta stromu by se příliš nezměnila, ale strom by vypadal starší.
Zdraví Josef
Josef Soukal

Příspěvekod L.Masař v 10.09.2008 12:19:03

Já myslím,že našlápnuto má dobře .Pepa to napsal ůplně přesně vydrátovat a promakat vršek a já bych odstranil dvě nejspodnější větve.
Pěkná kytička :wink:
Zdraví Luboš.
L.Masař

Příspěvekod Simsa v 10.09.2008 13:00:42

Já se jenom přidám. Je vidět, že krásně za sezónu nabyl. Ale hlavně ve vrchní části. A spodek chřadne. Takže probrat víc vršek a zvážit to odstranění spodních větví. Jinak pěkné. Pavel
Simsa

Příspěvekod Víťa V. v 10.09.2008 13:06:37

Díky za rady Pepo. Ve všech bodech s Tebou souhlasím, hlavně s tou horní polovinou, která je příliš těžká a slitá jak píšeš. Teď už vím jak strom rychle přirůstá a nakolik musím zredukovat hmotu. Já osobně preferuji ty bujnější stromečky- viz. 05, tak jsem to nechtěl přehnat. Jen s tím stažením těch větví nevím. Strom by samozřejmě působil věkovitěji jak píšeš, ale dá se myslím postavit i na kolmých větvích jako třeba 04. To si myslím, že je i věcí vkusu každého z nás. Ale je pravda, že jsem přemýšlel i o tom stažení těch horních. I když na mě to konkrétně u tohoto druhu nepůsobí moc přirozeně, takže asi zůstanu u těch kolmo postavených větví.

Ještě jednou díky a ať se daří, Víťa.

Jelikož píšu trošku na pokračkování - vařím, tak jsem se mi zde ukázaly další Vaše reakce, děkuji moc a v podstatě odpověď je stejná jako Pepovi. Díky.
Přílohy
05.jpg
04.jpg
Víťa V.

Příspěvekod tomikzlesa v 10.09.2008 13:51:30

no tak Pepa ti fakt napsal asi vse, je za sebe dodam k tomu odstraneni spodnich vetvi...z obrazku 03.jpg bych asi odstranil 2 nejspodnejsi vetve, vytvaroval smerem dolu a prosvetlil korunu

ty 2 posledni kousky na obrazku sou tez Tve ? kazdopadne sou moc pekny
tomikzlesa

Příspěvekod Ivet Mikesova v 10.09.2008 14:04:11

Ahoj Vito, myslim ze so stromcekom mas celkom slusne naslapnute. Teraz ked vidis ako bujne dokaze behom jednej sezony prirastat, tiez by som na tvojom mieste odlahcila hornu tretinu a ja osobne by som zrejme i jej cast skratila uplne a vrchol previedla na niektoru z vhodnych bocnych vetiev. Podporil by sa tak i trochu pomalsi rast tych spodnych konarov, ktore ti chlapci vytipovali na odstranenie. V pripade znizenia celkovej vysky by potom tie spodne neposobili ako navyse. Skusim ti nacrtnut... :wink:
Přílohy
Cyprustek.jpg
zdraví Ivet
Ivet Mikesova

Příspěvekod Víťa V. v 11.09.2008 01:23:59

Pro úplnost ty dva kousky jsou jen ilustrační, taková inspirace dle mého vkusu. Na něco takového si musím ještě počkat.

Ivet nad snížením jsem neuvažoval, určitě zkusím popřemýšlet, načrtnout, třeba by to šlo. Děkuji za návrh.
Není čas na dlouhé kreslení tak jenom propiskou, nejsem žádný malíř.
Přílohy
06.jpg
Víťa V.

Re: Boulevard

Příspěvekod Martin Kolacia v 24.11.2010 15:45:12

žije ještě ?
Martin Kolacia

Bydliště: Dolní Dunajovice (kousek od Mikulova...kus od Brna :o)

Zpět na tvarování